PDA

Επιστροφή στο Forum : Πολυεστερικές κατασκευές

Kostas
22-09-05, 14:20
Γεια σε όλους!

Επειδή από ότι έχω καταλάβει, «μοντίφες» χωρίς πολυεστέρα είναι δύσκολο να γίνουν, ποιος μπορεί να μας διαφωτίσει?
Εγώ την οθόνη μου την έφτιαξα με κόλα δυο συστατικών αλλά ήταν πολύ δύσκολη στο τρίψιμο μετά που στέγνωσε! Μου έβγαλε την πίστη!

Έτσι μιας και εγώ δεν έχω ιδέα από πολυεστέρα είπα να ρωτήσω εσάς!
-Σε τι είδους καταστήματα μπορεί κανείς να το βρει?
-Χρειάζεται και κάποιο άλλο υλικό να αναμεικτεί για να ξεραθεί?
-Πως ακριβός δουλεύεται αυτό το υλικό?
-Τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσει κανείς για να φτιάξει κάτι από πολυεστέρα?
-Πάνω σε τι υλικά μπορεί να κολλήσει?
-Υπάρχουν κάποια «μυστικά» που πρέπει να ξέρουμε?

Ευχαριστώ!

cts
23-09-05, 18:58
ο πολυεστερας φιλε κωστα ειναι ολοκληρη επιστημη :)
και εγω ψαχνομαι, θα επιστρεψω με λεπτομεριες...

beg
24-09-05, 00:14
Kosta ο πολυεστέρας όπως λες είναι άλλη φάση εκεί πλέον και στην αντιπροσωπεία να πας θα ψαρωσουν όλοι.
ΟΟΟΟΟΜΜΜΜΜΜΩΩΩΩΩΣΣΣΣΣ…!!! Η κατασκευές από πολυεστέρα είναι Γ____τα. Μια φορά πήγα να μπαλώσω ένα προφυλακτήρα και στο τέλος πήρα καινούριο. Πολυεστέρα θα βρεις σε καταστήματα που πουλάνε χρώματα και τέτοια. Στη περίπτωση μας χρειαζόμαστε πολυεστέρα σε μορφή πανιού, την κόλα του πολυεστέρα και καταλύτη (υγρό που ρίχνουμε στην κόλα για να στεγνώσει). Όλη η εργασία για μένα είναι ρίσκο διότι είναι πολύ δύσκολη. Ρίχνεις στην κόλα τον καταλύτη και ανακατεύεις στη συνέχεια με πινέλο περνάς την επιφάνεια με κόλα και απλώνεις το πολυεστέρα πάνω αφού κανείς αυτά περνάς πάνω στο πολυεστέρα και άλλη κόλα με το πινέλο μέχρι να μαλακώσει και να πάρει το σχήμα που θέλεις. Μετά αφού στεγνώσει το τρίβεις καλά μην φανταστείς λιγότερο από την κόλα που έτριψες εσύ. Μπορεί να κολλήσει σχεδόν σε όλα τα υλικά με ανάλογη στο καθένα προεργασία. Και όσο για τα μυστικά που λες αν ήξερα δεν θα είχα κανένα πρόβλημα. Πιστεύω πως πριν κάνεις οτιδήποτε ρώτα περισσότερα σε κάποιον ειδικό.

Kostas
24-09-05, 03:21
Δηλαδή όταν λέμε «πολυεστέρας» μιλάμε για το «πανί» (έχω δει και κάτι σαν κομματάκια κλωστές) και όχι την κόλα που βάζουμε? Άρα και η κόλα αυτή θα είναι κάτι σαν την κόλα δυο συστατικών που χρησιμοποίησα για την οθόνη μου, έτσι?
Και το πανί ή οι ίνες που έχω δει σταθεροποιούν και την κόλα…
Καλά τα έπιασα?

SPYROS
24-09-05, 23:26
to pani ayto einai ines gialioy kai olo to mistiko einai stin posotita toy kataliti

beg
24-09-05, 23:41
to pani ayto einai ines gialioy kai olo to mistiko einai stin posotita toy kataliti

Τι εννοείς με την ποσότητα του καταλύτη. Για πες περισσότερα

SPYROS
25-09-05, 21:35
analogos poso kataliti 8a rixis kaforizis posogrigora 8a pixi o poliesteras.An rixis poli kataliti mpori na pari fotia to migma aso pi poli kataliti toso pio grigora stegnoni ala anebazi tin 8ermokrasia toy migmatos pragma kako otan ton rixnis pano se kapio kaloypi
kai epidipizi poli grikora den einai toso anektiko stis mixanikes antoxes
.tora an rixis ligo kataliti 8a pixi pio arga den 8a anebasi 8ermokrasia ala 8a 8eli piopoli tri3imo gia na to kanis lio.

cts
26-09-05, 12:36
γενικα και στον καλογεροπουλο που εχω δει να κανουν κατι κατασκευες, αν και δεν "ειδικευετε" σε αυτο στρωνουν τα φυλλα και ριχνουν τον καταλυτη κλπ και μετα τα στεγνονουν με ανεμιστηρες...
Δεν ξερω ακριβως λεπτομεριες ακομα...
ο σπυρος ισως μπορει να μας δωσει τα "φωτα" του! ;)

SPYROS
26-09-05, 16:20
Πολυεστέρας βήμα βήμα
Θα πω εν συντομία τα βήματα που κανείς

Χαρτώνεις με χαρτονένια το καλουπη η την επιφάνια που θες
Φτιάχνεις το μίγμα τις κόλας ( κόλα και καταλυτή )
Με ένα πινέλο απλώνεις την κόλα στην επιφάνια και τον πολυεστέρα
(καλό είναι τον πολυεστέρα να το κόψεις σε μακρόστενες λωρίδες)
Όλη μαγκιά είναι στην κόλα και της αναλογίες του καταλυτή
Δίστιχος αυτές δεν μπορώ να τις περιγράψω γιατί οπός ανέφερα
Πας εμπειρικά

SPYROS
26-09-05, 21:19
Λιπών μόλις τώρα θυμήθηκα κάτι που θα σας λύσει τα χέρια
Υπάρχει πολυεστέρα σε μορφή στόκου που το δουλεύεις με σπάτουλες και είναι πιο εύκολο στην χρίση του αλλά για μικρές κατασκευές οπός θες εσύ Κώστα
Αλά και σε αυτό δεν γλιτώνεις το καταλύτη

cts
27-09-05, 13:12
φιλε σπυρο ευχαριστουμε για τις πολυτιμες πληροφοριες!
Μηπως γνωριζεις καποιες ενδυκτικες τιμες ετσι για να περνουμε μια ιδεα;;

Kostas
29-09-05, 01:06
Αχ βρε Σπύρο και δεν μας τα έλεγες τόσο καιρό!
Θα πάω μια βολτίτσα να το ψάξω μόλις βρω το χρόνο…
Thx a lot φίλε!

Steven
12-04-06, 13:03
Παιδια, επειδη το σκεφτομουν εδω και καιρο αυτο το πραγμα, εγω βασικα θελω να φτιαξω ενα πλαισιο που να κλεινει το κενο στο ταμπλο. Το θεμα ειναι οτι ουτε καλουπια υπαρχουν ουτε τιποτα.
Αμα παω σε εναν πολυεστερά, θα μου φτιαξει αυτο που θελω???
Επισης καπου στο ebay ειδα οτι βγηκε μια θηκη, η οποια αντικαθιστα μια θηκη κατω απο το rcd και αφηνει ενα κενο για να βαζεις cd. Ειναι στην ουσια 2din αυτο το πραγμα.
Λετε να παρω αυτο καλυτερα και να κανω τις οποιες μετατροπες πανω σε αυτο???

Ευχαριστω που με ακουσατε!

SPYROS
12-04-06, 18:19
Ανέβασε καμιά φοτο να δούμε τη θες να κανείς

Steven
13-04-06, 00:56
Βασικα υπαρχει αυτο εδω, η πλαστικη κατασκευη που σας ελεγα: http://i17.ebayimg.com/01/i/06/8d/41/3a_1_b.JPG

Λοιπον, εγω θελω να ενσωματωσω μια touchscreen εκει μεσα. Γινεται ή να παω σε μια κατασκευη με πολυεστερα???
Στην ουσια μιλαμε για το πλαισιακι γυρω γυρω μονο.

Andreas
13-04-06, 01:57
Στέφανε, πιό πολύ θα βοηθούσε μια φώτο απο το ταμπλό σου...

Ούτως η άλλως όμως, εξαρτάται απο τις ακριβείς διαστάσεις του πλαισίου και (το κυριότερο) απο την τιμή του. Εμένα για παράδειγμα με ένα ελάχιστο κόψιμο η οθόνη "κούμπωσε" στα 2DIN εύκολα, οπότε θα άξιζε τον κόπο. Αν όμως χρειάζεται οποσδήποτε μοντίφα και το πλαίσιο δεν είναι αρκετά φτηνο, μάλλον δεν θα αξίζει...

Steven
13-04-06, 20:14
Μιλαμε για 2DIN και το πλαισιο αυτο κανει απο ebay 14 ευρω.

Η φωτογραφια απο το προηγουμενο αμαξι ειναι αυτη, αλλα εχει το ιδιο ταμπλο με το καινουργιο:
http://alfisti.e-webd.com/photos/p80-147.jpg

Και βασικα το σκεφτομαι να το κανω ετσι, αλλα θα αφησω τα απο κατω οπως ειναι:
http://www.e-webd.com/hifi2.jpg

Πως το βλεπετε?? Μπορει καποιο κομματι του πλαστικου να συμπληρωθει με πολυεστερα αν χρειαστει???

SPYROS
13-04-06, 23:37
Είναι πολύ εύκολο να το φτιάξεις αυτό αρκεί να έχεις διαθέσει και χορό .Αν τα έχεις αυτά μπορώ να σε βοηθήσω και δεν είναι απαραίτητο να χρησιμοποιήσεις πολυεστέρα

Steven
14-04-06, 12:53
Σ'ευχαριστω πολυ Σπυρο. Για δωσε κανα τιπ...
Α, ξεχασα να ρωτησω, για 2din μιλαμε για 7αρα οθονη, σωστα?? Αν παω σε 8αρα ισως να ειναι λιγο ζωρικα ε?

grnikolis
14-04-06, 13:07
Steven,
ισως σε παίρνει οριακά για 8άρα, αν χρησιμοποιήσεις μόνο το LCD Panel, χωρίς το case tou. θα στο προτεινα κιολας, μιας και οι 8άρες είναι γενικά και πιό φτηνές...;)

Νίκος

Steven
14-04-06, 13:48
Ναι, το case θα φυγει ετσι και αλλιως. Θελω να φαινεται οσο πιο εργοστασιακο γινεται. Σαν του τυπου πιο πανω.

grnikolis
14-04-06, 16:53
Go for 8'' τότε... Θα μετρήσω δυό τρεις, να σου πω διαστάσεις.
Αλλά, αν είναι, από την άλλη να πετάξεις το καπάκι, γιατί να πάρεις ολόκληρη οθόνη και όχι το panel μόνο ??

Steven
14-04-06, 20:23
Κοιταξε, το σκεφτηκα και αυτο. Εαν εχεις να προτεινεις κατι καλο, ποσταρε το please. Αν και απο ebay, εχω βρει καποιες με αρκετα ξεφτυλα τιμες σε σχεση με τις 7αρες.
Βασικα εαν μπορω να παρω κατι ποιοτικο με λογικη τιμη, χωρις case, δεν το συζηταμε! :D

SPYROS
14-04-06, 23:33
Η 8αρες ωμός ρε παιδιά έχω δει ότι δεν ανεβάζουν καλή ανάλυση (800χ600) και αυτό το λέω από προσωπική εμπειρία

Steven
15-04-06, 12:08
Υπαρχουν τωρα που βγαζουν και 1024x768 αναλυση.

SPYROS
15-04-06, 13:41
Άντε πάρε την οθόνη να ξεκινήσουμε δουλειά

Steven
15-04-06, 13:42
Δεν βρισκω ομως χωρις case οθονες. Εχω βρει κατι ασχετες. Ξερετε κανα site που να εχει για carpc???

SPYROS
15-04-06, 13:47
Ναι κατι εχω στο νουμου

brz20
23-09-06, 19:55
Kosta ο πολυεστέρας όπως λες είναι άλλη φάση εκεί πλέον και στην αντιπροσωπεία να πας θα ψαρωσουν όλοι.
ΟΟΟΟΟΜΜΜΜΜΜΩΩΩΩΩΣΣΣΣΣ…!!! Η κατασκευές από πολυεστέρα είναι Γ____τα. Μια φορά πήγα να μπαλώσω ένα προφυλακτήρα και στο τέλος πήρα καινούριο. Πολυεστέρα θα βρεις σε καταστήματα που πουλάνε χρώματα και τέτοια. Στη περίπτωση μας χρειαζόμαστε πολυεστέρα σε μορφή πανιού, την κόλα του πολυεστέρα και καταλύτη (υγρό που ρίχνουμε στην κόλα για να στεγνώσει). Όλη η εργασία για μένα είναι ρίσκο διότι είναι πολύ δύσκολη. Ρίχνεις στην κόλα τον καταλύτη και ανακατεύεις στη συνέχεια με πινέλο περνάς την επιφάνεια με κόλα και απλώνεις το πολυεστέρα πάνω αφού κανείς αυτά περνάς πάνω στο πολυεστέρα και άλλη κόλα με το πινέλο μέχρι να μαλακώσει και να πάρει το σχήμα που θέλεις. Μετά αφού στεγνώσει το τρίβεις καλά μην φανταστείς λιγότερο από την κόλα που έτριψες εσύ. Μπορεί να κολλήσει σχεδόν σε όλα τα υλικά με ανάλογη στο καθένα προεργασία. Και όσο για τα μυστικά που λες αν ήξερα δεν θα είχα κανένα πρόβλημα. Πιστεύω πως πριν κάνεις οτιδήποτε ρώτα περισσότερα σε κάποιον ειδικό.

Γεια χαρα σε ολους.Μπορει το παραπανω μηνυμα να ειναι πολυ παλιο αλλα δεν αντεχα αλλο και επρεπε να πω δυο πραγματα.Πρωτον πρεπει να ψαχνουμε πριν πουμε το οτιδηποτε.Αυτο το λεω γιατι παραπανω διαβασα για κολλες και πολυεστερες και τα ρεστα.
Ο πολυεστερας δεν ειναι το πανι(αυτο που ειναι πολλες ειναι μαζι σαν μαλλι)αλλα ειναι το υγρο που εσεις καλειτε κολλα.Το πανι αυτο θα μπορουσε να ειναι μια φανελα ή ενα αλλο υφασμα και ο λογος υπαρξης του ειναι για να κρατα πιο σταθερα τον πολυεστερα.
Εχω φτιαξει μερικες πολυεστερικες κατασκευες.Σκουπες για το αμαξι και αλλα πολλα.Αν εχεις καλο καλουπι ολα ειναι ευκολα.
Πρωτα το αλοιφεις με μια ιδικη αλοιφη για να μην ερθει σε επαφη ο πολυεστρερας με το καλουπι(γιατι μετα ειναι για πεταμα αφου δεν θα ξεκολλαει).Μετα βαζεις λιγο πολυεστρερα και τον καταλυτη και τα ανακατευεις.Μετα περνας μια στροση μεσα στο καλουπι και βαζεις απο πανω το ειδικο μαλλι ή ενα κομματι υφασμα(φανελα ας πουμε).Αφου το κολλησουμε καλα πανω στην επιφανεια τοτε ξαναπερναμε με πολυεστερα και αφηνουμε να στεγνωση.Αν τωρα θελουμε να το κανουμε πιο σκληρο τοτε επαναλαμβανουμε την παραπανω διαδικασια.
Το ιδιο περιπου εκανα και καποτε για να φτιαξω ενα καλυμμα απο Carbon.Απλα εκει αντι πολυεστερα εβαλα μια ιδικη ριτινη.

Andreas
24-09-06, 15:00
Φίλε brz20 καταρχάς καλοσήρθες!
Η διαδικασία που περιγράφει ο beg είναι πάνω-κάτω σωστή, αν κρίνω κι απο τα λεγόμενα σου - άσχετα αν έχει λάθη στους όρους. Αν δείς την ημερομηνία του μηνύματος, είναι ακριβώς ένα χρόνο πρίν, τότε που ήμασταν σημεντικά λιγότεροι και ψαχνόμασταν να βάλουμε τις ελάχιστες γνώσεις κάτω μήπως και βγάλουμε άκρη.:wtf:

Απ'ότι κατάλαβα έχεις ασχοληθεί αρκετά με τον πολυεστέρα. Αν δεν σου ήταν κόπος, θα σου πρότεινα να γράψεις ένα λεπτομερές how-to, και να είσαι σίγουρος οτι θα γίνει sticky με τη μία! :yes: (Αν αναφέρει και τον τρόπο επεξεργασίας του carbon ακόμα καλύτερα!!! :D )

brz20
24-09-06, 17:02
Κατ'αρχην θελω να ζητησω συγνωμη για το εντονο υφος.

Εχω πολυ καλες ιδεες που μπορω να σας τις πω.
Πρωτον στα πολυεστερικα η μαγκια ειναι το καλο καλουπι.
Στην ουσια οταν πας σε εναν για να σου κανει εναν προφυλακτηρα αυτο που πληρωνεις ειναι το καλουπι.
Το καλουπι μπορει να βγει απο το οτιδηποτε.Δυσκολο για μενα ειναι να κανω ξυλινα ή σιδερενια καλουπια.Ο λογος ειναι η ελειψη εργαλειων.
Εχω ομως βρει και αλλες μεθοδους.
Ακουστε για να αρχισουμε ολοι μαζι να προβληματιζομαστε πανω στην κατασκευη πολυεστερικων.
Ενα καλο και φτηνο σχετικα υλικο ειναι ο πηλος.Μπορεις να κανεις τα παντα ευκολα με πολυ χειροτεχνια.Επισης δεν χριαζονται στοκοι γιατι αν αρχιζει να ξερενετε τριβετε πολυ καλα.
Ενα δευτερο ειναι το κερι.Και αυτο πολυ φτηνο.Αυτο που κανεις ειναι να κανεις μια τετραγωνη πλακα και αρχιζεις να κοβεις με μαχαιρι,να τριβεις ή να λιωνεις ακομα ακομα για να παρει το σχημα που θες.Το καλο που εχει το κερι ειναι οτι ειναι μαλακο.Ετσι αν βαλεις μια οθονη πανω του και την πιεσεις ελαφρα τοτε μπορεις να βγαλεις ακομα και που πρεπει να το κοψεις για να κανεις τα κουμπια να φαινονται πανω απο την πολυεστερικη κατασκευη(Αυτο ειναι σκεψη της στιγμης και δεν θα ηθελα να φαω ντοματες αν πρακτικα δεν στεκει).Επισης οταν τελιωποιηθει η κατασκευη τοτε μπορεις ευκολα να βαλεις φωτια στο κερι και να σου μεινει ο πολυεστρερας χωρις να κινδυνευεις να σου σπασει.
Οπως καταλαβατε το κερι το εχω δουλεψει γι'αυτο και ειπα τοσα.
Ενα τριτο και τελευταιο υλικο ειναι το φελιζολ.Το σκληρο φελιζολ που πουλανε στο γιπεδο για καθισματακια(εχει μπλε ή πρασινο χρωμα και δεν διαλιετε τοσο ευκολα οσο το ασπρο).Και αυτο δουλευετε ευκολα.Τωρα τα εργαλεια ειναι πολλα.Κοπτηρακια για να χαραζεις.Γυαλοχαρτα.Ακομα και ποτηρια εχω χρησιμοποιησει σε κατασκευη για να βαλω καποια οργανακια.
Αν θελετε μπορω να σας γραψω και την διαδικασια.
Το Carbon δυστυχως δεν το εχω δουλεψει ωστε να φτιαχνω ξεχωριστα κομματια.Απλο καλυμα εχω κανει σε καθρεφτες.Και ειχα ντυσει την πισω οψη του παλιου κινητου μου.Ειναι πολυ δισκολο.Ακομα δεν ξερω αν υπαρχει κατι σαν και την αλοιφη που βαζεις στα πολυεστερικα ωστε να μην κολλαει.

Kostas
24-09-06, 19:14
Από όσο ξέρω και ο αφρός πολυορεθάνης (αν το έγραψα σωστά) είναι βολικός στο να φτιάξεις ένα είδος καλουπιού όπως το μπλε ή πράσινο φελιζόλ που είπες. (ΑΛΛΑ, προσοχή μην κολλήσει στο δέρμα, είναι λίγο δύσκολο να το βγάλεις μετά….)

Για πες μας για αυτόν τον πηλό brz20, τι ακριβός είναι και πώς μπορεί να τον δουλέψει κανείς?:rolleyes:

brz20
24-09-06, 23:41
Απλα ο αφρος περνει ενα ακαθοριστο σχημα.Αλλο καλο υλικο ειναι ο γυψος αλλα πολυ σκληρος και σιγουρα θα πρεπει να παρεις καλα εργαλια.
Ο πηλος ειναι ο κλασικος που κανουν τα κεραμικα.Οταν τον εχεις στα χερια σου ειναι σαν πλαστελινη.Μονο που στεγνωνει και γινετε πετρα.
Καλες οι συμβουλες που σας εδωσα?Μ'αρεσει να βοηθαω ατομα που εχουν το ιδιο παθος με μενα.Εσεις θελω να μου πειτε μονο πως να φτιαξω το πλαστικο για να βαλω απο πισω την οθονη με τρυπες για τα κουμπια και τα σχετικα.

tempes
25-09-06, 20:23
αυτο με τον πυλο ειναι πολυ καλη λυση οπως και το κερι
βασικα καλο ειναι να πειραματιστουμε πριν αρχισουμε να φτιαχνουμε την κατασκευη μας για να παρουμε τον αερα του πολυεστερα δεν ειναι και τπτ το ιδιετερο αρκει να εχεις τα υλικα και απο εργαλεια παλι δε χρειαζετε και εξιδεικευμενο

brz20
25-09-06, 21:33
Ακριβως φιλε μου.Να φανταστεις με των πατερα μου ειχαμε κανει πολυεστερικο καλουπι για να κανουμε φουρνο με ξυλα.Ξερετε αυτον που εχουν οι πιτσαριες που ειναι σαν ιγκλου.
Μιλαμε τελεια κατασκευη.
Φαντασια να υπαρχει.Εγω τωρα σκεφτομαι πως θα μπορεσω να βαλω την οθονη στο 307.Στο αλλο θεμα αυτο αναλυουμε.
Παντως το μαλι αυτο που μπαινει στα πουεστερικα ειναι τελειως προαιρετικο για την δουλεια που θελουμε εμεις.Ειναι μονο και μονο για να αυξησει την αντοχη.Πραγμα που δεν μας ενδιαφερει και τοσο γιατι ειναι μεσα στο αμαξι και δεν περναει κακουχιες οπως ενας προφυλακτηρας.

tempes
25-09-06, 21:57
σοστο και αυτο
αλλα νομιζω πως στρονετε καλυτερα απο τα αλλα υλικα που προτεινατε πριν

brz20
25-09-06, 22:10
Τι εννοεις ακριβως?Ποιο στρωνετε καλυτερα απο τα αλλα?
Το μαλλι ειναι σκληρο και δεν επεξεργαζετε ευκολα.Ειδικα οταν ειναι ποτισμενο με πολυεστερα κολλαει στα χερια.

tempes
25-09-06, 22:26
η τριχα οπως την γνωριζω εγω
δουλευετε με πινελο και οχι με το χερι και εφοσον ποτιστει με πολυεστερα
μαλακωνει και περνει σχιμα

brz20
25-09-06, 23:39
Ακριβως ετσι.Απλα το πινελο κολλει καμια φορα πανω τριχες και χριαζετε να βαλεις χερι.Γιατι η γυναικα και η τριχα φιλε μου θελει χερι.
Πλακα κανω.
Απλα με το χερι το καταφερνεις καλυτερα.

tempes
25-09-06, 23:43
κατι περισοτερο θα ξερεις
και με ενα σκληρο πινελο με κοντες τριχες γινετε πολυ καλη δουλεια

pstavridis
26-09-06, 22:04
Φαντασια να υπαρχει.Εγω τωρα σκεφτομαι πως θα μπορεσω να βαλω την οθονη στο 307.

Γειά και χαρά σε όλους. Φίλε brz20 συμφωνώ μαζί σου ότι θα πρέπει να υπάρχει φαντασία και να προσθέσω και μεράκι. Αλλωστε όλα τα παιδιά εδώ, αυτό που κάνουν, το κάνουν από hobby και χαρά για δημιουργία. Επειδή ανέφερες για 307, σου στέλνω αυτό το link http://rides.webshots.com/album/534272771GFIXSz Πρόκειται για το δικό μου 307, ένα corolla και ένα vitara που έχω φτιάξει εγώ. Τα σχόλια δικά σας....

Φιλικά Πέτρος

NickL
26-09-06, 23:11
Πολύ καλές δουλειές pstavridis! Μπράβο!
Σαλονικιός ε; Άντε μαζευόματε αρκετοί σιγα σιγά! :D
Για πες λίγο, τι οθόνη χρησιμοποίησες στα πρότζεκτ σου;

brz20
26-09-06, 23:11
Πως το εκανες αυτο ρε θυριο?Καλα μιλαμε εισαι φοβερος.Λοιπον πρεπει να κλεισουμε δουλεια να φτιαξεις και το δικο μου.
Εισαι και σαλονικιος θα ειναι ευκολο και να τα πουμε απο κοντα.Να το κανονισουμε.Θελω να μου πεις λεπτομεριες για το project.

tempes
27-09-06, 00:01
φοβερη δουλεια

pstavridis
27-09-06, 15:04
Για πες λίγο, τι οθόνη χρησιμοποίησες στα πρότζεκτ σου;

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια. Φιλε NickL χρησιμοποίησα τις MM400v2 και MM450 7" που προμηθεύτηκα από το Cartft. Εδώ και 1,5 χρόνο λειτουργούν χωρίς κανένα πρόβλημα. Ιδίως η MM450 είναι άπαιχτη.. έχει ευκρίνεια 500 και είσοδο για backup camera. Φίλε brz20 το mail μου είναι petersta@otenet.gr. μπορείς εσύ και όποιος άλλος φίλος θέλει, να επικοινωνήσετε μαζί και να τα πούμε και από κοντά.

Φιλικά Πέτρος

brz20
27-09-06, 15:29
Φιλε pstavridis απο τις εικονες και μονο που ειδα εχω εκτημιση την δουλεια σου που ειναι επαγγελματικη πραγματικα.
Πολυ καλος τεχνιτης.Εγω το μονο που θελω ειναι να βαλω την οθονη σε εκεινο το κομματι.Μια 7'' οθονη την περνει η πρεπει να "φαω" λιγο απο τα πλαινα της ασημι λεπτομεριας που εχει η κονσολα?
Εσυ απο οτι ειδα εχεις βαλει και το pc.Βασικα θελω αν μπορεις να κανεις ενα post το οποιο θα εξηγεις τι εχεις βαλει ακριβως.Το mail μου ειναι djbreezer20@yahoo.gr.Μπορεις να στειλεις εκει την απαντηση αλλα καλο θα ηταν να τα μοιραζομαστε ολοι μαζι.
Ενα αλλο προβλημα μου ειναι οτι θελω να κρατησω το ραδιο αλλα καπου κρυφα.Ετσι για να πιανω κανεναν σταθμο και να εχω και το χειριστηριο που εχει κατω απο το τιμονι.Μπορω?
Σου προτεινω να κανεις ενα νεο mail στο hotmail ωστε να τα λεμε και live μεσα απο το MSN.

pstavridis
27-09-06, 21:09
Εγω το μονο που θελω ειναι να βαλω την οθονη σε εκεινο το κομματι.Μια 7'' οθονη την περνει η πρεπει να "φαω" λιγο απο τα πλαινα της ασημι λεπτομεριας που εχει η κονσολα? Ενα αλλο προβλημα μου ειναι οτι θελω να κρατησω το ραδιο αλλα καπου κρυφα.Ετσι για να πιανω κανεναν σταθμο και να εχω και το χειριστηριο που εχει κατω απο το τιμονι.Μπορω?

Φίλε brz20. Το κολπάκι με το εργοστασιακό radio cd το έχω εγκαταστήσει ήδη σε ενα 307 SW. Το radio cd μπήκε στο ντουλαπάκι του συνοδηγού και οθόνη και car pc ενσωματώθηκαν στο ταμπλώ. Είναι ότι πιό καλό μπορείς να κάνεις, γιατί έτσι λύνεις και το πρόβλημα του tuner του pc το οποίο δεν είναι ότι καλύτερο εν κινήσει.... Το μόνο πρόβλημα είναι ότι για να "δώσω" ήχο του car pc μέσω του εργοστασιακού radio cd (ελλείψει line in) και επειδή δεν βρήκα auxilary adaptor για 307, χρησιμοποίησα ένα fm modulator το οποίο όμως "κόβει" αρκετά από την ποιότητα ήχου που παράγει το car pc που είναι εξαιρετική.... Επίσης καλό θα ήταν να ενσωματωθεί και το CD-DVD επάνω στο ταμπλώ (όπως έκανα στο δικό μου) για λόγους ευκολίας και για να μην ανοίγεις συνέχεια το ντουλαπάκι για να βάλεις ένα CD... Επίσεις με αυτό το κόλπο θα μπορείς να "παίζεις" CD, DVD να κάνεις αντιγραφές... κλπ κλπ...
Για όποια βοήθεια χρειαστείς είμαι στη διάθεσή σου...

Φιλικά Πέτρος

brz20
28-09-06, 00:31
Εφοσον το εχεις κανει εχεις και την τεχνογνωσια.Τωρα ηρεμισα γιατι το ειχα μεγαλο προβλημα.
Πραγματικα ο ηχος που βγαζει το 307 ειναι φοβερος.Και ειδικος δεν ειμαι αλλα μπορω να το ξεχωρισω απο αλλα ηχοσυστηματα.Το καταλαβε και ο Κωστας που μπηκε στο αμαξι μου.Μπορει ενας ενυσχητης να επαναφερει την ποιοτητα του?Εγω σκεφτομαι να βαλω DVD Slim στην θεση απο το τασακι.Εξαλου δεν καπνιζω και οποιος θα θελει δεν θα μπορει.Δεν ξερω ομως κατα ποσο μπορεις να κανεις κατι τετοιο αλλα θα με βολευε.

pstavridis
28-09-06, 19:43
Μπορει ενας ενυσχητης να επαναφερει την ποιοτητα του?Εγω σκεφτομαι να βαλω DVD Slim στην θεση απο το τασακι.

Φίλε brz20 γεια σου και πάλι.. Δυστυχώς ο ενισχυτής δεν μπορεί να διορθώσει την "χάλια" ποιότητα και το "παράσιτο" που εκπέμπει το fm modulator. Προσπάθησα να διορθώσω το "πρόβλημα" βάζοντας ground isolator σε ήχο και ρεύματα του fm modulator αλλά.. τίποτα. Η μόνη λύση για το εργοστασιακό radio cd του 307 είναι να χρησιμοποιηθεί η είσοδος του cd changer ως line in αλλά αυτό θέλει ηλεκτρονικό με.. γνώσεις. Ισως αν το ψάξω καλύτερα να βρώ την άκρη. Όσο για το slim cd στο τασάκι, καλά το σκέφτεσαι.. δεν ξέρω αν σε πάρει στο "φάρδος" προκειμένου να μην σκαφτεί ταμπλώ... και αν θα είναι εύκολη η πρόσβαση στην εισαγωγή-εξαγωγή του cd στο drive... Επίσης ήθελα να πώ οτι αν βάλει την οθόνη μαζί με το screen της στην 2 din υποδοχή, κατά πάσα πιθανότητα από την μία πλευρά δεν θα χωράει για λίγο, και από την άλλη θα αφήνει ένα μικρό κενό... Πάντως όποτε θελήσεις μπορούμε να πούμε από κοντά και να το μελετήσουμε το ... θέμα.

Φιλικά Πέτρος

brz20
29-09-06, 03:20
Θα παρω ενα ανταλακτικο φιλετο απο την Peugeot και θα πειραματιστουμε εκει.Παντως σκεφτομαι να κανω ενα πλασικο σαν του Κωστα και να το κολλησω πανω στην οθονη ωστε να στηριζετε κιολας.Αλλα επειδη κατα πασα πιθανοτητα το project θα αρχισει και θα ολοκληρωθει εδω(ειμαι τον περισσοτερο καιρο και ειναι λογικο)θα χρειαστω τηλεφωνικη βοηθεια.Το DVD αν δεν χωραει την θεση απο το τασακι θα φτιαξω μαλλον και εκει πολυεστερικο καπακι και θα μπει στο χωρο που εχει κατω απο το τασακι.

brz20
01-11-06, 00:47
Χθες τελειωσα την κατασκευη για την οθονη και ειπα να ανεβασω καποιες φωτογραφιες να μου πειτε και εσεις την γνωμη σας.
Σας εχω πει οτι εχω ενα 307 και η οθονη που θελω να βαλω ειναι μια της Xenarc.
http://img.villagephotos.com/p/2006-9/1216455/a1.JPG

Ολα ξεκινισαν απο ενα χαρτι απο κουτι παπουτσιων.Ηταν οτι επρεπε γιατι μπορουσε ευκολα να παρει το σχημα που ηθελα με πολυ απλα εργαλεια.Καποια απο αυτα ηταν χαρακας,στυλο και ενα ψαλιδι για να χαραζω το χαρτονι.
Μετρισα πρωτα τον χωρο που ειχε δημιουργιθει πανω στο φιλετο απο την αφαιρεση των radio cd και του cd charger και μετα μετρησα ποσο ηταν η οθονη χωρις τα πλαστικα(οσο μπορουσα καλυτερα)γιατι δεν τα αφαιρεσα.
Ετσι βγηκε αυτο που βλεπετε παραπανω.

http://img.villagephotos.com/p/2006-9/1216455/a2.JPG

Επειδη το φιλετο εχει και μια μικρη καμπυλωτητα το εκανα και στο χαρτι για να μην δειχνει ξεκαρφωτο με το υπολοιπο ταμπλο.

http://img.villagephotos.com/p/2006-9/1216455/a3.JPG

Αυτη ειναι η στιγμη που πεφτει ο πρωτος πολυεστερας.Πολυεστερα χωρις μαλλι μονο και μονο για να σφιξει και να μην χασει την καμπυλωτητα του αργοτερα που θα εβαζα και το μαλλι και θα πιεζα με το πινελο.

http://img.villagephotos.com/p/2006-9/1216455/a4.JPG

Εφοσον περασα 5 με 6 φορες μαλλι και πολυεστερα ηταν ετοιμο.Το παχος του ηταν σε ικανοποιητικα επιπεδα και το μονο που ηθελε ηταν ξυσιμο για να "κατσει" σωστα πανω στο φιλετο.Αυτο εγινε και το αποτελεσμα φαινετε παραπανω.
Και μια ποιο μακρινη φωτο για να δειτε το συνολο

http://img.villagephotos.com/p/2006-9/1216455/a5.JPG

http://img.villagephotos.com/p/2006-9/1216455/a6.JPG

Μετα ηρθε η σειρα του στοκαρισματος.Η διαδικασια της υπομονης.Μετα απο παρα πολυ τριψημο με γυαλοχαρτο 2 ειδων(ενα 280 και ενα 400 για της λεπτομεριες)φτιαχτηκε το παραπανω.
Το δυσκολο της υποθεσης ηταν να φτιαξω το εσωτερικο κουρμπαρισμα για να δειχνει πολυ καλυτερα οταν θα μπει απο πισω η οθονη.Εκει χρησιμοποιησα περισσοτερο το ψαλιδι για να κανω πιο αποτομες γωνιες σε μερικα σημεια.

http://img.villagephotos.com/p/2006-9/1216455/a7.JPG

Αυτη ειναι μια πιο μακρινη φωτο για να σας το δειξω σε σχεση με το υπολοιπο ταμπλο.

http://img.villagephotos.com/p/2006-9/1216455/a8.JPG

Και εδω φαινετε η καμπυλη που πηρε μετα απο το στοκαρισμα.

Ακουω σχολεια.

vass
12-11-06, 13:19
Πολυ καλη προσπαθεια μεχρι τωρα, μααα...δεν θα την κανεις "ενα" με το υπολοιπο panel...?

vass
12-11-06, 13:38
...κατι αντιστοιχο θελω να κανω & εγω στο TOLEDO μου, μα με περιμενει πολυυυυυυυυ.....κοψε ραψε, γιατι δεν εχω 2din κενο & θα χρειαστει να αλλαξω θεση σε διακοπτες....μανουρα...!!!
Μα στην δικη σου περιπτωση θα γινει υπεροχο, αν του φερθεις "μερακλιδικα" :ok:

brz20
13-11-06, 12:09
Τελικα αλλαξε το σχεδιο πτησης.Απο τον πολυεστερα πηγαμε στο ξυλο.
Τωρα βεβαια δεν εχω την καμπυλη που κανει το ταμπλο του 307 αλλα ειναι παλι καλο.Μπορω βεβαια με καποιον τροπο να κανω και σε αυτο καμπυλη αλλα θα χρειαστει προσπαθεια.Προς το παρον το χαιρομαι ετσι.

vass
14-11-06, 17:02
καλη ιδεα & το ξυλο..... θα ανεβασεις καμια foto...;:clapping:
Σε αυτη την κατασκευη θα ξεχωριζει το frame της tft...;

eolos
09-12-06, 11:03
Εποξειδικό στόκο (αυτός που είναι σαν πλαστελίνη) έχει χρησιμοποιήσει κανένας;
Η οθόνη μου αφήνει ένα κενό 3-4 mm δεξιά-αριστερά από το πλαστικό της κονσόλας. Σκέφτομαι να το γεμίσω με τον στόκο αυτό και να το τρίψω-βάψω μετά. Τι λέτε;

vass ποιο Toledo έχεις; Εχω το Leon (το παλιό) και ετοιμάζω κάτι αυτές τις μέρες.

brz20
09-12-06, 14:11
Εποξειδικος στοκος ειναι ο λεγομενος και πολυεστερικος στοκος.
Αυτος ειναι 2 στοιχειων.Ενα το κυριο υλικο(στοκος) και το αλλο ο καταλυτης οπου αντιδραει και τον κανει πετρα.
Μπορεις να το κανεις ετσι το μονο μιωνεκτημα του ειναι οτι πρεπει να παρεις γρηγορα αποφασεις γιατι οι μικρες ποσοτητες πετρωνουν παρα πολυ γρηγορα.
Να φανταστεις ολος ο στοκος χριαζετε σχεδον 10 με 12 γραμμαρια καταλυτη για να σφιξει.
Μπορεις να χρησιμοποιησεις και ξυλοστοκο ο οποιος ειναι παρα πολυ ευκολος στην επεξεργασια.Αρκει λιγο νερακι να μαλακωσει και να φυγει η υγρασια για να σφιξει.Εγω τωρα ετσι θα το κανω αν μου την δωσει μια μερα και θελω να το κανω ενα με το υπολοιπο ταμπλο.
Οσο για φωτος μπορειτε να πατε στα Project και να δειτε το Peugeot 307.

vass
12-12-06, 16:47
Φιλε eolos, το Toledo μου ειναι μοντελο 2000. Το προ τελευταιο μοντελο δηλαδη. Αυτο με τα 101 ατιθασα αλογα:ecstatic: (και δεν θελω γελωτες...!!!):laugh: . Ελπιζω να ειναι σαν και το Leonταρι σου,γιατι,ψαχνοντας στο ιντερνετ, δεν εχω δει ακομα, καμια αξιολογη, κατασκευη για το ταμπλο μας.:( Πραγματικα, θα ηθελα να δω, τη εχεις.... στο μυαλο σου.:yes:

eolos
13-12-06, 00:41
Ναι, εχουμε το ιδιο ταμπλω!
Εχω προχωρήσει αρκετα στην κατασκευή και θα την παρουσιάσω σύντομα ολοκληρωμένη.
Υπάρχει ανταλλακτικο-πρόσοψη της κονσόλας για τα αυτοκίνητα που εχουν ενσωματομένο navigator. Φέυγει το ηχοσύστημα, κατεβαίνει ο κλιματισμός πιο κάτω, καταργειται το τασάκι και αφήνει αρκετο χωρο για μια οθόνη. Βέβαια, για να γίνει σωστη δουλειά, πρεπει να αλλαξεις και το εσωτερικο της κονσόλας γιατι έχει χωρίσματα μεσα και να αλλάξεις και το κάτω μερος της κονσόλας (αυτό ανάμεσα στα καθίσματα) και το τασάκι μεταφέρεται μροστά απο το λεβιέ ταχυτητων. ανεβάινει όμως το κόστος πολύ! Η φτηνή λύση ειναι μόνο η πρόσοψη και κόψιμο των χωρισμάτων εσωτερικά. (κόστος 15 €!)
Σε λίγες μέρες θα είμαι έτοιμος και θα ανεβάσω φωτογραφίες και αναλυτικές πληροφορίες.

vass
13-12-06, 16:08
Φιλε eole, σε ευχαριστω για τις πληροφοριες. Η πλεον ενδιαφερουσα και επικρατεστερη λυση για τα ταμπλο μας, μιας και δεν θα απεχει πολυ απο την εργοστασιακη.:ok: Ανυπομονω να δω το project σου.;) Δεν ειμαστε και κοντα, για να βρισκομασταν. Θα ειχαμε να ανταλλαξουμε αρκετες αποψεις και ιδεες, πραγμα, που φυσικα, μπορει να γινει και μεσα απο το forum.:up:

brz20
13-12-06, 16:35
Αυτα ειναι!!!
Εγω περιμενω φωτος γιατι εχω και μια περιεργια ο ανθρωπος.

trikalos
08-01-08, 21:47
Μια ερώτηση, έχω πάρει πολυεστερικό στόκο και θέλω να μάθω πως θα των χρησιμοποιήσω καλυτέρα ? Μπορώ να των πιάσω σε τα χεριά μου η θα πρέπει να βάλω γάντια ?

bill
09-01-08, 00:43
Θα σου προτεινα να χρησιμοποιησεις γαντια μιας χρησης.Μην τον πιασεις με σκετο χερι γιατι οταν θα αρχισει να στεγνωνει θα κολλησει στο χερι σου και αντε να τον βγαλεις.Ασε που οσο στεγνωνει αυξανεται η θερμοκρασια του υλικου με αποτελεσμα να σου κανει κανα εγκαυμα.Εγω οταν χρησιμοποιησα εβαλα γαντι και ολα οκ.

jcar
09-01-08, 14:56
Μια ερώτηση, έχω πάρει πολυεστερικό στόκο και θέλω να μάθω πως θα των χρησιμοποιήσω καλυτέρα ? Μπορώ να τον πιάσω σε τα χεριά μου η θα πρέπει να βάλω γάντια ?

Θα παρεις γαντια μαυρα πλαστικα / κηπου ή κουζινας...
και θα προσεχεις τις αναθυμιασεις... και να μην βαλεις τα χερια στο προσωπο....!!!

trikalos
09-01-08, 21:18
Ok Ευχαριστώ παιδιά!!!

trikalos
09-01-08, 22:28
Έχει κάνεις δει πουθενά κανένα Projects για Alfa Romeo 147 η GT, γιατί ψάχνω για να δω καμία ιδέα και δεν βρίσκω τίποτα.

jcar
09-01-08, 23:27
Έχει κάνεις δει πουθενά κανένα Projects για Alfa Romeo 147 η GT, γιατί ψάχνω για να δω καμία ιδέα και δεν βρίσκω τίποτα.

http://www.carputermania.gr/forum/showthread.php?t=30 !!!!!

ντε ξερει γκαλικα.... αλλα κατι θα καταλαβει....
http://www.forum-auto.com/tuning/preparation-complete/sujet371855.htm

και ...
http://www.kalogeropoulos.gr/displayProject.asp?ITMID=6693

αμα βρω κι αλλα θα στα γραψω....
http://www.carputer.it/showthread.php?t=5440

trikalos
10-01-08, 21:59
Σήμερα έκατσα να προσαρμόσω την οθόνη με το πλαίσιο, του αυτοκίνητου. Δύσκολη δουλεία γιατί το πλαίσιο είναι λεπτό και η οθόνη 8’’ (η νεκροψία θα δείξει) :electric:

trikalos
10-01-08, 22:01
http://www.carputermania.gr/forum/showthread.php?t=30 !!!!!

ντε ξερει γκαλικα.... αλλα κατι θα καταλαβει....
http://www.forum-auto.com/tuning/preparation-complete/sujet371855.htm

και ...
http://www.kalogeropoulos.gr/displayProject.asp?ITMID=6693

αμα βρω κι αλλα θα στα γραψω....
http://www.carputer.it/showthread.php?t=5440

Ευχαριστώ για αυτά που μου έγραψες αλλά τα δυο τα έχω δει και το τρίτο είναι για άλλο αυτοκίνητο. Αυτό που θέλω να βγάλω εγώ είναι διαφορετικό από αυτά.

Nazx
11-01-08, 14:14
την καλησπερα μου!!

ετοιμαζομαι για την δικη μου κατασκευή πανελ στο κεντρο του ιμπιζα! αναρωτιόμουν ομως επειδη καπου αφηνει κενα μεταξυ πλαστικών το πλαστικο πλαισιακι του αυτοκινητου που περιβαλει την οθονη σκεφτηκα να βαλω καποιου ειδους στοκο καταλληλο για να κατσει σε πλαστικο ωστε να μην σκασει ουτε ο ιδιος αλλα ουτε το χρώμα που θα βαφει και επισης να ειναι οσο το δυνατον πιο ευκολος στην επεξεργασια...

τι εχετε να προτεινετε?? τονιζω οτι μιλαμε για γεμισμα και καλυψη πλαστικών όχι ξύλο όχι σιδερο...!

jcar
11-01-08, 14:52
Nazx,
πρεπει να προσεξεις , γιατι ο στοκος ειναι για τη διαμορφωση, και οχι για γεμισμα κενων....
το γεμισμα πρεπει να γινει με κατι που θα εχει μεγαλη αντοχη για να μη κανει ρωγμη....(πολυεστερα.....κολλα 2 συστατικων ή κατι παρομοιο... )

Nazx
12-01-08, 09:14
ναι ε? στο πρακτικερ που χαζευα τους στοκους εγραφαν επανω τους οτι κανουν για γεμισμα... θα υπαρξει προβλημα λες?

πολυεστερα δεν εχω δουλεψει ποτε και μου φαινεται πολυ φασαριοζικη διαδικασια (δεν εχω και χωρο για να κανω πολλα πολλα)... απο την αλλη οταν λες κολλα δυο συστατικων τι εννοεις? καποιο παραδειγμα κολλας? κανει για γεμισμα αυτη?

τελος τον στοκο τον βαζω απο πανω για να δωσω σχημα και μετα το βαφω...?

brz20
12-01-08, 13:48
Στο τελευταιο που λες εισαι σωστος.
Απλη διαδικασια.
Βαζεις στοκο και του ριχνεις μια σταγονα απο την κρεμα του καταλυτη.Μια κοκκινη ειναι θα την δεις.
Μετα το ανακατευεις για να παει παντου και αρχιζεις με μια σπατουλιτσα ή με ενα μητερο μαχαιρακι να γεμιζεις τις επιφανιες που θες.
Το σχημα το κανεις στο περιπου και προτιμας να κανεις εξογκωματα παρα βαθουλωματα.Μετα με το ντουκοχαρτο και νερο αρχιζεις να τριβεις για να δωσεις το σχημα που θες.
Νερο βαζεις για να τραβα την θερμοτητα και να μην σπαει ο στοκος.
Στην αρχη με πιο χοντρο και μετα για τις λεπτομεριες με ψηλο ντουκοχαρτο.
Θελει πολυ υπομονη αλλα ειναι μια ωραια δουλιτσα γιατι δημιουργεις.
Μετα απο ολα αυτα πρεπει να παρεις πιστολοστοκο-ασταρι και να το περασεις ενα χερι για να δεις και τις ατελειες αν εχει.
Το ασταρι αυτο ειναι σε μορφη σπρει και το ψεκαζεις απο αποσταση.
Μετα βαψημο και τελος.

jcar
12-01-08, 15:31
Στο τελευταιο που λες εισαι σωστος.
Απλη διαδικασια.
Βαζεις στοκο και του ριχνεις μια σταγονα απο την κρεμα του καταλυτη.Μια κοκκινη ειναι θα την δεις.

Ok. αμα ειναι να βαλει μονο στοκο ακρυλικο ή απλο σιδεροστοκο παω πασο...
αλλα πιστευω, καλα θα ηταν τοτε να βαλει μια αραχνη στο κενο.... και μετα το στοκο...

@Nazx
για γεμισμα επιφανειας κανουν... για γεμισμα κενων και για συγκοληση...οχι...
πχ.
σκεψου να εχεις ενα σκισιμο στη λαμαρινα ή στα πλαστικα απο μηχανακι...
αμα δεν βαλεις τιποτα αλλο ,εκτος απο στοκο...
μονο και μονο απο τη συστολη/διαστολη θα φανει ρωγμη...ασε τις λακουβες

Η κολλα που λεω ,ειναι της Bison , και ειναι σε 2 συριγγες μαζι, μια μαυρη και μια διαφανη...αλλα υπαρχουν και αλλες πολλες...
κολλαει και γινεται σαν πλαστικο μεσα σε 15'...
Επιμενω στο να βαλεις πρωτα μια αραχνη(γαζα),λιγο κολλα ,και μετα στοκο
κατα το τροπο που ειπε ο brz20

Nazx
14-01-08, 10:43
ναι καταλαβα..! αρα κολαω τα πλαστικα με την κολλα (μια κολλα στιγμης δεν κανει? παντως ξερω ποια λες της bison την εχω δει) και μετα βαζω τον στοκο για γεμισμα (ακρυλικο? ή γενικης χρησης?)...

αυτη η κοκκινη κρεμα καταλυτη που λες ειναι ο σκλυρηντης που χρησιμοποιουμε στον σιδεροστοκο? το ιδιο πραμα λεμε?

επισης αυτο με το νερο δεν το καταλαβα (αν και καταλαβα τον λογο που το λες)... που το βαζω το νερο? το ριχνω και το αναμειγνυω με τον στοκο? γιατι στις λαμαρινοδουλειες που κανουμε στα αμαξια δεν βαζουμε νερο..! λαθος το θυμαμαι?

αυτον το πιστολοστοκο που λες στο τελος γιατι τον βαζουμε? για να κατσει η βαφη? (εγω χρησιμοποιω για βαψιμο σε πλαστικο πριν απο τη βαφη ενα σπρευ ασταρι... αυτο λες? απτο πρακτικερ το παιρνω..)

thanx για τη βοηθεια και στους δυο σας!

jcar
14-01-08, 11:53
μια κολλα στιγμης δεν κανει?
Oχι !!!

και μετα βαζω τον στοκο για γεμισμα (ακρυλικο? ή γενικης χρησης?)...
Ο ακρυλικος ειναι ποιο ελαστικος.... και θα τον βαλεις σε πολλες στρωσεις,
οχι μια....αν δε βαριεσαι...:)

αυτη η κοκκινη κρεμα καταλυτη που λες ειναι ο σκλυρηντης που χρησιμοποιουμε στον σιδεροστοκο? το ιδιο πραμα λεμε?το ιδιο ειναι και στα δυο...οσο ποιο πολυ βαλεις, τοσο ποιο βιαια στεγνωνει.(απο 10' εως 20' )

επισης αυτο με το νερο δεν το καταλαβα (αν και καταλαβα τον λογο που το λες)... που το βαζω το νερο? το ριχνω και το αναμειγνυω με τον στοκο? γιατι στις λαμαρινοδουλειες που κανουμε στα αμαξια δεν βαζουμε νερο..! λαθος το θυμαμαι?
Το νερο το βαζεις στο γυαλοχαρτο ,την ωρα που τριβεις, για να μην στουμπονει ,και να τριβει ποιο γλυκα....
Βαλε στην αρχη 150αρι , μετα 320 ή 360 ....και τελος 600αρι.

αυτον το πιστολοστοκο που λες στο τελος γιατι τον βαζουμε? για να κατσει η βαφη? (εγω χρησιμοποιω για βαψιμο σε πλαστικο πριν απο τη βαφη ενα σπρευ ασταρι... αυτο λες? απτο πρακτικερ το παιρνω..)
Αυτο ειναι το ασταρι , που το βαζεις πριν την βαφη, για να κρατησει
το χρωμα που θα βαλεις, +οτι βλεπεις τυχων ατελειες. Υπαρχει σε ετοιμο σπρευ, και σε καταστηματα που φτιαχνουν χρωματα....(στο ετοιμαζουν σε σπρευ).

brz20
14-01-08, 19:24
Ασχετο αλλα πολυ μου αρεσουν τετοιες συζητησεις.

GeoZis
14-01-08, 19:34
jcar
ο ειδήμων...
πρέπει να έχεις περάσει πολλές ώρες...

jcar
14-01-08, 19:45
jcar
ο ειδήμων...
πρέπει να έχεις περάσει πολλές ώρες...

ειδημων , οχι....
αλλα ωρες......αστα :(
τωρα να σκεφτεις εχω κοψει-διαμορφωσει-ταιριαξει-τριψει ,ενα ψυλινο ταμπλο για το Μινι με 7"οθονη και multimedia/gps...και μια κονσολα...και το λουστρο εχει γινει χαλια, για δευτερη φορα....:verymad:
Απο τα νευρα μου το εχω παρατησει για 2 μερες , μπας και του τη σπασω και την τριτη φορα το πετυχω.....:p

GeoZis
14-01-08, 20:15
και καμιά photo δε βλάπτει για να πάρουμε τη δόση μας, μπας και ξεκινήσουμε και εμείς κάτι καλό!

Nazx
15-01-08, 10:08
μαλιστα μαλιστα! jcar thanx! με κατατοπισες νομιζω πληρως....

αν εχω αλλη απορια θα επανελθω!

kanelj
16-10-08, 13:50
ξερει κανει ποσο κοστιζει περιπου μια κατασκευη πολυεστερα γα να χωρεσει σε κεντρικη κονσολα μια 7'' ?!
κανενα μαγαζι να προτινετε???

Leroy
16-10-08, 16:37
εχω να σου προτινω κανα 2 αμα εισαι απο αθηνα... τωρα απο τιμες, ποικιλουν αναλογος το ταμπλο, αναλογη η δουλια συνεπως αναλογη και η τιμη ;)