PDA

Επιστροφή στο Forum : Hyundai Matrix Carpc

gkoyfhs
05-09-09, 10:52
μετα απο πολλυ καιρο μελετων κατασκευων ραψε ξυλωσε σκεψου και τρεισ επανατοποθετησεισ σε διαφορα σημεια επιτελουσ το εβαλα στο αυτοκινητο και γουσταρο πολλυ παιδια λιγεσ ρυθμισεισ ακομα οταν βρω χρονο θελω δλδλ.
1)να συνδεσω το Hqtc με την κεραια γιατι παιζει με την Aver Media καρτα και παιζει καλλα μπορω να πω εχω ενα 85-95% ραδιο με αυτη την καρτα,αλλα ξεχωριστα το ραδιο απο καποιο αλλο προγραμμα ουτε ρρ ουτε Cf αυτονομο δηλαδη με.
ραδιωφονο,βιντεο,φωτογραφιεσ,μουσικη,τηλεοραση ολα σενα με το προγραμμα που ειχε το κουτι τησ καρτασ μεσα.
2)δεν εχω βαλει το φιλτρο ρευματοσ που εχω φωτο να δω διαφορα με το Ground Isolator να το δοκιμασω εστω ρε φιλε ,δεν εχω παρασιτα σημειωταιον αλλα μια που το πηρα λεω να το δοκιμασω
3)να βρω ποιο καλλη ληψη σηματοσ για ραδιο,μιασ και εχω παρει γυρω στα πεντε μετρα καλλωδιο για Fm το εχω κανει κουλουρα και το εβαλα κατω απο κονσολα αυτοκινητου.
εχω καλλη λυψη αλλα θελω καλλυτερη ελπιζω να πιανει ετσι και Hqtc
H συνθεση του υπολογιστη ειναι.
MSI Micro Atx Socket 478 PM8M-V 245mm x 190mm
Realtek ALC655 AUDIO
Intel Celeron 3,06ghz
40GB ΣΚΛΗΡΟΣ INTEL SSD
1GB Ram
Gforce 5500fx καρτα γραφικωv
250watt τροφοδοσια μ4
hd radio
οθονη Mm400
Logitech ασυρματο πληκτρολογιο-ποντικι μινι(diNovo mini)
Eνυσχιτηs Sony 350w
Hxeia Pioneer 330w
Επισης bluetooth
[B]Καμερα πισω πορειας
Θα ανεβασω και αλλεσ φωτογραφιεσ ,(μεχρι 10 γινοταν απο admin),και με την υπολοιπη συνθεση του υπολογιστη καθωσ και την τοποθετηση του κατω απο το καθισμα
Επισησ θελω να τονισω οτι περα απο το προγραμμα τησ aver media που ειχε η καρτα μεσα στο κουτι ωποσ την αγορασα και χρησιμοποιω,εγκατεστημενο ειναι και το RR ΜΕ ΣΚΙΝ ΒΠΛΕ.
Στην πρωτη φωτογραφια ειναι το croynd isolator,φιλτρο ρευματοσ μπαταριασ,καθωσ και ανταπτορεσ για την κεραια(εκ των οποιων δεν χρειαστηκανε γιατι τελικα με ενα διπολο κεραιασ πιανο πολλυ καλλα)
Στην δευτερη φωτογραφια ειναι το GPS ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΤΑΜΠΛΟ TOY AYTOKINHTOY χωρισ να φαινονται καλλωδια και πιανει τελεια με το destinator 7
Στην επομενη ειναι το GPS ,ΚΑΙ ΤΟ ΑΣΥΡΜΑΤΟ πληκτρολογιο-ποντικι που λειτουργη με επαναφορτισμενη μπαταρια δικια του και εξισου παινει τελεια μεσα στο αυτοκινητο χωρισ παρεμβολεσ
Το τηλεχειρηστιριο τησ AVER MEDIA ΓΙΑ την φωνη επομενο προγραμμα τηλεορασησ,ραδιωφονο,και πολλα αλλα .
Ασφαλεια ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ
Βιδα 10cm για να βιδωθει επανω το μ4 και απο κατω Ο ΣΚΛΗΡΟς ΛΟΓΩ εξεικονομησεισ χωρου
Ενυσχητησ sony
Θυληκα κοσ επιχρυσομενα για παν ενδεχομενο

gkoyfhs
08-09-09, 07:26
φωτογραφιεσ ........συνεχεια

Leroy
08-09-09, 09:40
αντε για να δουμε

trikalos
08-09-09, 22:10
κοιτά κάτι με την οθόνη με χαλάει !!!
θα προτιμούσα να είχες κόψει το πλαίσιο της οθόνης και να το προσάρμοζες στο ταμπλό σου με πολυεστέρα, πιστεύω εμφανισιακά θα ήταν καλυτέρα.

gkoyfhs
08-09-09, 22:47
κοιτά κάτι με την οθόνη με χαλάει !!!
θα προτιμούσα να είχες κόψει το πλαίσιο της οθόνης και να το προσάρμοζες στο ταμπλό σου με πολυεστέρα, πιστεύω εμφανισιακά θα ήταν καλυτέρα.

ΦΙΛΕ ΓΙΩΡΓΟ ΕΜΕΝΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΣΟ ΜΕ ΧΑΛΑΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΧΩΡΑΓΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ Η ΟΘΟΝΗ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΟΨΩ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΣΩ ΔΙΑΚΟΠΤΕΣ ΚΑΙ ΠΕΡΣΙΔΕΣ AC ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙ ΔΕΝ ΧΩΡΑΓΕ ΠΟΥΘΕΝΑ ,ΜΟΥ ΕΣΠΑΣΕ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΚΑΘΟΥΜΟΥΝ ΜΙΑ ΩΡΑ ΝΑ ΒΡΩ ΛΥΣΗ ΚΑΙ ΤΠΤ ΔΕΝ ΧΩΡΑΓΕ ΠΟΥΘΕΝΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΕΓΚΑΤΑΛΗΨΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΨΑΧΝΩ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ
ΕΧΕΙΣ ΛΥΣΗ ?

gkoyfhs
08-09-09, 22:51
μερικεσ ακομα φωτογραφιεσ

gkoyfhs
08-09-09, 22:58
και τελοσ με αυτεσ μια φωτογραφια χιλιεσ λεξεισ
OBDII,ΡΙΒΕΚΛΙΕΡΑ,ΡΙΒΕΡ ΚΛΑΙΡ(ΠΙΡΤΣΙΝΙΑ ΜΕ ΒΟΛΤΕΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ),:ecstatic:
ΤΑ ΔΥΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΑΝ ΓΙΑΤΙ ΕΒΑΛΑ ΣΤΗΝ ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΘΗΚΗ ΠΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΦΩΤΟ ΚΟΝΤΡΑ ΠΛΑΚΕ ΘΑΛΛΑΣΗΣ 5MM(ΣΤΟΝ ΠΑΤΟ ΤΟΥ ΠΛΑΣΤΙΚΟΥ) ,ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΕΠΑΝΩ ΒΙΔΩΣΑ ΜΕ ΤΑ ΕΙΔΙΚΑ ΑΥΤΑ ΠΙΡΤΣΙΝΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΞΑΡΤΗΜΑ ΤΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ,ΜΕ ΒΙΔΕΣ 10CM Μ4

PCMAd
09-09-09, 11:46
Πολύ καλή δουλεία.:clapping::clapping::clapping:

Τι καλώδιο χρησιμοποιήσεις για να τραβήξεις ρεύμα από τη μπαταρία και τι ασφάλειες έβαλες?
Τα τροφοδοτικά από που τα αγοράζεται?

trikalos
09-09-09, 12:01
Δεν έχω κάτι υπόψη μου, αλλά κάποια λύση θα υπαρχή.

gkoyfhs
09-09-09, 12:10
ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΛΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ,ΤΟ ΚΑΛΛΩΔΙΟ ΕΙΝΑΙ 6.0 QMM OFC 0,25mm
Oσο για τισ ασφαλειεσ εχω δυο, α)30Α(ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ ΠΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΦΩΤΟ)
Β)15 Α ΦΙΣΩΤΗ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΠΛΙΝ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟΥ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 30Α ΕΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΛΑ
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ Μ4 ΑΠΟ MATRΙΧCARPC ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΑΓΑΖΙ ΕΚΛΕΙΣΕΚΑΙ ΜΕΙΝΑΜΕ ΟΛΟΙ ΑΦΩΝΟΙ
ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΟΘΟΝΗ ΠΟΥ ΨΑΧΝΩ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΛΩ ΧΟΝΕΥΤΗ ΜΕ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΠΟΛΥΕΣΤΕΡΙΚΗ,ΤΟ ΨΑΧΝΩ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΑΦΗΣΩ ΕΤΣΙ.:good:

gkoyfhs
09-09-09, 12:19
Δεν έχω κάτι υπόψη μου, αλλά κάποια λύση θα υπαρχή.
ΕΧΩ ΥΠΟΨΗΝ ΜΟΥ ΚΑΠΟΙΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΕΤΟΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΘΑ ΠΑΩ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΤΗΣ ΟΘΟΝΗΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΞΗΓΗΣΩ ΤΙ ΑΚΡΙβωσ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ,ΠΡΕΠΕΙ ΒΕΒΑΙΑ να παρω ΟΛΟ ΤΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟΚΑΠΑΚΙ ΤΗΣ ΚΟΣΝΟΛΑΣ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΑΒΗΚΤΟΥΝ ΚΑΤΩ ΚΑΤΑ 2,5CMM ΟΙ ΤΡΕΙΣ ΔΙΑΚΟΠΤΕΣ ,ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ Η ΟΘΟΝΗ .:cry:

trikalos
09-09-09, 13:06
Αν μπορείς πήγαινε εδώ http://www.bassjunkies.gr/ ο Τάσος σίγουρα θα σου βρει μια λύση.

gkoyfhs
09-09-09, 13:17
ενταξει φιλε γιωργο οκ

Leroy
09-09-09, 17:23
Αν μπορείς πήγαινε εδώ http://www.bassjunkies.gr/ ο Τάσος σίγουρα θα σου βρει μια λύση.

Καλη επιλογη;)

gkoyfhs
16-09-09, 07:48
λοιπον μου εδωσαν ιδεα για το πωσ θα φτιαξω την οθονη ,θελω λιγο χρονο μονο για να το κατασκευασω,αλλα ,αλλα, εχω το εξησ προβλημα.

ενω ανοιγω τον υπολογιστη και παιζει μια χαρα στα προγραμματα ποθ θελω να παιξει ξαφνικα η οθονη δεν δειχνει τιποτα μαυριζει με λιγα λογια ενω ακουω τον υπολογιστη να παιζει κανονικα.Κλεινω απο τον διακοπτη για να κανει off απο το τροφοδοτικο ,και οταν το ξαναξεκιναω παιζει κανονικα.
Υποθετο οτι ειναι η καρτα γραφικων ,η ειναι η ωρα τησ για αλλαγη η δεν παταει καπου καλλα και με το παραμικρο κουναει και μου κανει αυτα τα σκηνικα,(αν και την εχω βιδωση σταθερα ).
Εχει κανεισ καμια ιδεα.

kovac
16-09-09, 13:31
Μήπως έχεις ενεργοποιημένη την προστασία οθόνης από τα windows?

1.Δεξί κλικ στο desktop->properties->screen saver και επιλέγεις none.
2.Μετά πάτησε στο ίδιο παράθυρο κάτω δεξιά που λέει power και δες εκεί που λέει turn off monitor να είναι στο never.

Αν αυτά τα 2 είναι οκ, τότε ναι, έχει κάποιο θέμα η οθόνη (η καλωδίωση, κάτι τέλος πάντων).:(

gkoyfhs
16-09-09, 21:08
ναι οκ σε ευχαριστο φιλε Kovac αυτο ειναι που λεσ ,αφηρημενοσ νομιζα οτι αυτη την ρυθμιση την ειχα κανει ενω εκανα λαθοσ το διωρθοσα και ειναι ολα οκ τωρα,εχω βγαλει τωρα ολη την φατσα του καντραν για να βαλω σωστα την οθονη σε λιγεσ μερεσ πουθα το εχω πληρωσ ετοιμο θα ανεβασω φωτο.

gkoyfhs
22-09-09, 22:49
η φωτο του καλουπιου που θα γινει

gkoyfhs
22-09-09, 22:51
ιδου η φωτο

gkoyfhs
22-09-09, 23:00
εχοντασ φτιαξει με το υγρο πουεστερα και τον καταλυτη το μυγμα το αποτελεσμα του καλουπιου ειναι αυτο

gkoyfhs
22-09-09, 23:10
μετα απο στοκαρισμα,τριψιμο,ασταρωμα,ξανα τριψιμο,και βαψιμο στο δικο του χρωμα το τελικο αποτελεσμα ειναι αυτο

gkoyfhs
22-09-09, 23:14
τοποθετηση απο πισω μερια η ολη τοποθετηση τησ υπολοιπησ οθονησ γιατι εχει παρα πολλα,καλλωδια και κυκλωματα

gkoyfhs
22-09-09, 23:18
ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ , ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ CARPC:yahoo:

gkoyfhs
22-09-09, 23:20
ελπιζω πωσ εαν θα εχω χρονο θα κανω ενα ολοκληρο θεμα γυρω απο την πολυεστερικη κατασκευη απο το α εωσ το ω με λεπτομεριεσ και φωτο ελπιζω λεω εαν θελετε βεβαια

Leroy
22-09-09, 23:59
μπραβο καλυτερο απο πριν.
τι υλικα χρησημοποιησες εκτος απο τον πολυεστερα δλδ στοκο, ασταρι, χρωμα?

gkoyfhs
23-09-09, 07:36
ο στοκοσ ειναι για πολυεστερα εχω φωτο του κουτιου θα ανεβασω καποια στιγμη.
το ασταρι ειναι ειδικο για λαμαρινεσ και πλαστικα αυτο που χρησιμοποιουν στισ βαφεσ αυτοκινητων με την διαφορα οτι εγω το πηρα σε σπρει ετοιμο ενω αυτοι που βαφουν αυτοκινητα το αγοραζουν με το κιλο.
τωρα οσο αφορα το χρωμα πηγα διγμα σε μαγαζι που φτιαχνουν χρωματα για αυτοκινητα μονο εκει οχι σε χρωματοπολια,και με τον κωδικο που ξερουν μονο αυτοι τι φτιαχνουν και στο βαζουν σε σπρει ετοιμο για χρηση.εαν δεν το περασεισ με ασταρι και το βαψεισ κατεθευιαν μετα το στοκαρισμα δεν προκειται να πιασει το χρωμα.
θα ανεβασω και αλλεσ φωτο με τα υλικα που το εκανα .
δεν ειναι δυσκολο το ολο θεμα ειναι το τρυψιμο μου φυγαν τα χερια.

dimis3852
24-09-09, 14:16
Πολύ καλή δουλεία.:ok: :ok: :ok:
ΕΙΜΑΙ Ο ΜΗΤΣΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΘΗΚΗ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ :up:

trikalos
24-09-09, 14:25
Αυτό είναι αποτέλεσμα, μπράβο.:clap2::clap2::clap2:

gkoyfhs
22-10-09, 07:33
επισησ θελω να προσθεσω οτι τελικα η γειωση στο ρευμα που θα τραβηξουμε παιζει μεγαλο ρολο.
ειχα την γειωση κατο απο το καθισμα , και το ραδιο Hqtc ηταν απο μετριο εωσ χαλια στην ληψη.
μετα απο συμβουλη του φιλου γιωργου(trikalos) εβαλα την γειωση στο πορτπαγκαζ σε ενα σημειο,και εκει ποιο χαλια ηταν.την τριτη το πετυχα κατο απο το ταμπλο του αυτοκινητου τελεια ληψη επιτελουσ.
τελικα γιωργο ειχεσ δικιο γειωση επεζε ρολο στην ληψη.
τωρα πιανει μια χαρα ,εαν εξερεσω οτι στισ 7 φορεσ η και 8 οκτω θα κολληση σαν προγραμμα οχι ολοκληροσ ο υπολογιστησ οπωσ μου εκανε παει πολυ ποιο καλα,ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΒΕΒΑΙΑ.
ΓΕΙΩΣΕΙΣ ΠΑΙΔΙΑ

trikalos
22-10-09, 09:11
Τι εννοείς σου κολάι σαν πρόγραμμα ? το cf ?

gkoyfhs
22-10-09, 13:13
οχι το Cf σto Rr το προγραμμα του Hqtc δλδ αλαζοντασ σταθμο απο την επιλογη δεν αλαζε και επρεπε να κανω επανεκινηση για να δουλεψη
δεν το κανει συνεχεια βεβαια .
αλλα πρωτα κολαγε ολοσ ο υπολογιστησ παγωνε η οθονη ητε ηταν στο ρρ ητε ηταν στην επιφανεια εργασιασ ,τωρα δεν το κανει αυτο.

gkoyfhs
26-10-09, 10:01
λοιπον μια εικονα για να παρετε ιδεα που εχω βαλει την γειωση στο Matrix για να ξερετε κατευθειαν που να την βαλετε.
ειναι στην θεση του συνοδηγου ανοιγοντασ το ντουλαπακι και βγαζοντασ πριν τισ δυο πλαινεσ ασφλειεσ που το κρατανε για να μην πεσει ,μετα ακριβωσ δεξια θα δειτε μια βιδα που κραταει τα σιδερα ολησ τησ κονσολασ ξεβιδωνεται εκει και βιδωνεται την γειωση η καλλυτερη ληψη απο πλευρασ ραδιου.

ΔΕΙΤΕ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚ

gkoyfhs
02-12-09, 19:19
και για την εγκατασταση pdc μια φωτο στον υπολογιστη που το δουλευω στο αμαξι θα μπει αργοτερα

trikalos
02-12-09, 19:26
και για την εγκατασταση pdc μια φωτο στον υπολογιστη που το δουλευω στο αμαξι θα μπει αργοτερα

Το χρώμα γιατί είναι ροζ στο παρασκήνιο ?

gkoyfhs
02-12-09, 21:18
εγω το αλλαξα να ειναι ποιο εντονο

trikalos
03-12-09, 09:18
Ωραία τότε θα πρέπει να τραβήξεις το αυτοκίνητο λίγο μπροστά για τι έχει κόλληση επάνω στης μπάρες.

gkoyfhs
03-12-09, 11:56
ναι οκ .θα το κανω εχεις δικιο

gkoyfhs
31-01-10, 09:33
φωτο η καμερα στον προφυλακτηρα

gkoyfhs
31-01-10, 09:34
ταμπλο:clap2:

gkoyfhs
31-01-10, 09:35
γενικη επιδιωρθωση :laugh:

trikalos
31-01-10, 15:40
:clap2::clap2::clap2::clap2::clap2::clap2:

gkoyfhs
31-01-10, 18:22
thanks trikalos

Leroy
01-02-10, 00:21
Η καμερα φαινεται να εχει κατσει πολυ ωραια. Στην κονσολα πως και αλλαξες το χρωμα? Εχεις και αλλο ασημι κομματι μεσα?

gkoyfhs
01-02-10, 07:28
Η καμερα ναι εκατσε καλλα αν και τρυπησα ποφυλακτυρα για να την βαλω,και επισης το χρωμα στην κονσολα ειναι ενα τονο ποιο σκουρο ,δεν εχω αλλο χρωμα, κολπα της φωτο ειναι αυτο το ασημι λογω φλας

boltsis
01-02-10, 19:09
Μπράβο ρε φίλε!!:good::ok:Ωραία δουλειά!Καλή συνέχεια..

gkoyfhs
01-02-10, 20:34
να σαι καλλα ρε φιλε ηλια ,σιγουρα συνεχεια,καθως πηγα σαββατο κορινθο στο χωριο μου και ο υπολογιστης επαιζε συνεχεια,μπορω να πω οτι δεν με δυσκολεψε πουθενα ,ουτε πλοηγηση,ουτε ραδιο που το ειχα συνεχεια καθως και καμερα για να πω την αληθεια δεν εβαλα mp3 γιατι το ραδιο επαιζε πολλυ καλλα και ληψη και ηχο οποτε δεν μου χρειαστηκε αυτα προς το παρον.

trikalos
01-02-10, 21:32
Νίκο έβαλες το pdc ?

gkoyfhs
02-02-10, 07:25
οχι γιωργο δεν το εχω βαλει δεν εχω παρει αποφαση ακομα τι θελω, εαν δηλαδη το χρειαζομαι η οχι ,σιγουρα εαν το βαλω θα ειστε οι πρωτοι που θα το μαθεται.

trikalos
02-02-10, 09:36
στην δική μου την περίπτωση είναι άκρος απαραίτητο και δεν το έχω μετανιώσει για τα λεφτά που έδωσα.

gkoyfhs
02-02-10, 12:56
ειχεσ επανω στο αυτοκινητο σου Park Sensor πριν παρεισ το Pds?

trikalos
02-02-10, 14:29
Όχι δεν είχα κάτι πριν βάλω αυτό.

gkoyfhs
02-02-10, 17:45
ναι οκ εγω ειχα παρκ σεσνορ απο την μανα του αγορασα ενα αλλο με display που εβαλα μονο μου επανω και για αυτο τωρα ειμαι καπως δισταχτικος με την αγορα και τριτου,αλλα φιλε ποτε δεν ξερεις μπορει να μου την βαρεσει και να το παρω ιδωμεν.......................

gkoyfhs
11-02-10, 08:09
ρε παιδι οποιος ξερει κατι για μαι απορια σχετικα που εχω με το carpc,που ειναι ως εξης.

Οταν παιζει το ραδιο ο υπολογιστης παει αργα ,και στην εναλαγη παραθυρων,και σην ενταση οταν παταω ανεβασμα - κατεβασμα εντασεως,οταν παταω το pause στο κατω μερος τησ οθονης σταματαει ο ηχος που πρεπει να κανει κανονικα δηλαδη,και παει σφαιρα σε ολα τα παραπανω που αναφερω,η ρυθμιση στο cf για καλλυτερα γραφικα ,δεν απεδωσε τα ιδια παλλι,οποτε το εβαλα στο off, η ρυθμιση στι θυρες com ιδιοτητες και ρυθμιση bitrate apo 9600 sto 4800 παλλι τα ιδια δεν απεδωσε,σκεφτομαι μηπως ειναι η καρτα γραφικων δηλαδη να κανω παλλι επανεγκατασταση,δεν το εχω κανει ακομα,καπιοα αλλη σκεψηκανεις?

jcar
11-02-10, 09:42
Οταν παιζει το ραδιο ο υπολογιστης παει αργα ,

πατα ctrl-alt-del και κοιτα στα προγραμματα ποσο cpu % εχει ,
και σε πιο προγραμμα ...

gkoyfhs
11-02-10, 20:16
γιαννη,ενα 85-93% ειναι απο το cf ,ειναι δυνατο να τραβαει τοσο πολλυ το προγραμμα?

jcar
12-02-10, 12:32
γιαννη,ενα 85-93% ειναι απο το cf ,ειναι δυνατο να τραβαει τοσο πολλυ το προγραμμα?
το συνηθες ειναι να τραβαει καπου στο 50%
κατι δε του παει καλα....

gkoyfhs
12-02-10, 13:06
ωραια και τι του κανω για να το διωρθοσο?

jcar
12-02-10, 21:06
ωραια και τι του κανω για να το διωρθοσο?

αυτο το ±90% το κανει μονο οταν εχεις το ραδιο ανοιχτο?
οταν εχεις βιντεο ή μουσικη τσουλαει?

gkoyfhs
13-02-10, 13:36
οταν παιζω mp3 και βιντεο ολα καλλα δεν κολλαει και παει σφαιρα,οταν ανοιγω ραδιο τοτε σκαλωνει αφανταστα,υποθετο οτι ειναι καπιοα ρυθμιση,επισησ εσυ τι ρυθμιση εχεις κανει στο ραδιο για εισαγωγη και εξαγωγη ηχου στο hdradio?εγω εχω και τα δυο εισιδο γραμης μπορει να σκαλωνει και σε αυτο δεν το εχω αλλαξει εσυ?

trikalos
14-02-10, 20:48
Τι προγραμματα εχεις μεσα στο pc?
κανε ενα φορματ και περνα μονο το cf και δοκιμασε το ραδιο να δεις πως φορτωνη το pc.
Τι CPU εχεις ?

gkoyfhs
14-02-10, 20:56
ειναι ξεφωρτωτο μονο τα βασικα και η cpu ειναι 3,06ghx celeron,γιωργο τι ρυθμιση εχεις δωσει στο ηχο,εισαγωγη - εξαγωγη ηχου?
εγω το εχω βαλει και τα δυο εισιδο γραμμης υπολογιζω οτι αυτο μπορει να φταιει χωρις να το εχω δοκιμασει εσυ?

trikalos
15-02-10, 19:30
Αυτο που λες με την εισοδο line in δεν πρεπει να ειναι το προβλημα σου (σε καθε pc ειναι διαφορετικα). Αυτο το προβλημα το ειχα και εγω παλια με την μητρικη via και οταν την αλλαξα και εβαλα την atom το cf πεταγε !!!

gkoyfhs
16-02-10, 08:05
Λοιπον,εκανα το εξης κουφο και λυθηκε προς το παρον,το θεμα δεν ξερω για αργοτερα τι θα γινει.
Παω να αλαξω την ρυθμιση δηλαδη να βαλω εισιδο για εγγραφη ηχου = εισοδος γραμης και για αναπαραγωγη ηχου=κεντρικο ηχειο ,και τοτε σκαλωσε ακομα ποιο πολλυ,μιλαμε τετοιο σκαλωμα δεν το εχει ξαναπαθει.Τοτε απο την τσαντιλα μου κλεινω τον διακοπτη και εκλεισε το pc απο το m4 .Οταν λοιπον ο υπολογιστης ξαναξεκινησε βρεθηκα στην επειφανεια εργασιας δεν μπουταρε μετα στο cf γιαιτ ειχα ξετσεκαρει την εκτελεση ωσ προς κςλυφος και για αυτο δεν λειτουργησε,και επισης ξετσεκαρα μεσα απο την εμεργεια την επιλογη κατα το κλεισιμο του υπολογιστη αδρανοποιηση στα windows xp.Μετα μπουταρα καπακι το cf (οι ρυθμισεις οι ιδιες)και απλα μετα αλλαξα την εισοδο για αναπαραγωγη ηχου = κεντρικο ηχειο.Το προβλημα λυθηκε,τα παραθυρα κανουν εναλαγη οπως πρεπει να κανουν και λειτουργει οπως πρεπει,δεν κολλαει καθολου,και το κουλο ειναι οτι κανει αδρανοποιηση κανονικα που δεν θα επρεπε αφου το εχω ξετσεκαρει,τελος παντων,λειτουργουν ολα οπως πρεπει,αργοτερα δεν ξερω,εδω θα ειμαστε για να κανουμε τις διωρθωσουμε οτι χρειαστει.
Εγω παντως δεν καταλαβα τι εγινε και πως λυθηκε εαν ξερει καπιος εας με διαφωτισει και μενα ...............:shock::shock::shock::shock::shock:

boltsis
16-02-10, 13:35
Ωραίος ο gkoyfhs :up::good::victory:

trikalos
17-02-10, 22:02
Λοιπον,εκανα το εξης κουφο και λυθηκε προς το παρον,το θεμα δεν ξερω για αργοτερα τι θα γινει.
Παω να αλαξω την ρυθμιση δηλαδη να βαλω εισιδο για εγγραφη ηχου = εισοδος γραμης και για αναπαραγωγη ηχου=κεντρικο ηχειο ,και τοτε σκαλωσε ακομα ποιο πολλυ,μιλαμε τετοιο σκαλωμα δεν το εχει ξαναπαθει.Τοτε απο την τσαντιλα μου κλεινω τον διακοπτη και εκλεισε το pc απο το m4 .Οταν λοιπον ο υπολογιστης ξαναξεκινησε βρεθηκα στην επειφανεια εργασιας δεν μπουταρε μετα στο cf γιαιτ ειχα ξετσεκαρει την εκτελεση ωσ προς κςλυφος και για αυτο δεν λειτουργησε,και επισης ξετσεκαρα μεσα απο την εμεργεια την επιλογη κατα το κλεισιμο του υπολογιστη αδρανοποιηση στα windows xp.Μετα μπουταρα καπακι το cf (οι ρυθμισεις οι ιδιες)και απλα μετα αλλαξα την εισοδο για αναπαραγωγη ηχου = κεντρικο ηχειο.Το προβλημα λυθηκε,τα παραθυρα κανουν εναλαγη οπως πρεπει να κανουν και λειτουργει οπως πρεπει,δεν κολλαει καθολου,και το κουλο ειναι οτι κανει αδρανοποιηση κανονικα που δεν θα επρεπε αφου το εχω ξετσεκαρει,τελος παντων,λειτουργουν ολα οπως πρεπει,αργοτερα δεν ξερω,εδω θα ειμαστε για να κανουμε τις διωρθωσουμε οτι χρειαστει.
Εγω παντως δεν καταλαβα τι εγινε και πως λυθηκε εαν ξερει καπιος εας με διαφωτισει και μενα ...............:shock::shock::shock::shock::shock:

Τα pc είναι σαν της γυναίκες, δεν βγάζεις άκρη !!!

gkoyfhs
18-02-10, 07:22
:laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:

snowdevil
18-02-10, 12:05
Σωστοοοοοοοοός.

trikalos
18-02-10, 19:59
γελας εεεεεεεεε:):):)

gkoyfhs
15-03-10, 08:29
http://www.mycellbay.com/Car-Reverse-Camera-Reversing-Aid.html
ΠΑΙΔΙΑ ενα σχολιο για το συγκεκριμενο προιον , για την πινακιδα εμπρος ενοω γιατι πισω εχω περασει,πως το βλεπεται?

boltsis
15-03-10, 09:39
εμένα μου αρέσει φίλε μου.μου φαίνεται διακριτική και πολυ όμορφη!!

Leroy
15-03-10, 09:50
βρε αμα θελει η νυφη και ο γαμπρος... να το παρεις το κοριτσι :p αλλα προσεξε τι διαστασεις εχει το πλαισιο, γιατι μπορει να ειναι μικροτερο η μεγαλητερο για τις ευροπαικες πινακιδες ;)

*NOTE: The dimensions of this product are 444x150mm please measure your license plate before ordering to ensure a correct fit.*

gkoyfhs
15-03-10, 14:04
σωστος αυτο πρεπει να το μετρησω.................

stavragi
15-03-10, 14:08
Δες και μήπως η κάμερα κάνει reverse την εικόνα.
Για την όπισθεν σε βοηθάει πολύ αλλά για μπροστά που την θες θα στα δείχνει ανάποδα.

gkoyfhs
15-03-10, 14:14
αναποδα?γιατι?

stavragi
15-03-10, 15:25
Γιατί οι περισσότερες κάμερες παρκαρίσματος κάνουν reverse την εικόνα, βλέπεις δηλαδή την εικόνα οριζόντια αντιστραμένη (σαν να κοιτάς καθρέφτη).
Ο λόγος που το κάνουν είναι γιατί όταν μια κάμερα είναι στραμένη αντίθετα απο εκεί που κοιτάς (όπως η κάμερα της όπισθεν) χωρίς αυτό το χαρακτηριστικό θα έβλεπες το αριστερό μέρος του προφυλακτήρα στα δεξιά και αντίστροφα.

gkoyfhs
15-03-10, 19:37
καταλαβα θα το ελενξω παντως πριν κανω καποια ενεργεια ,ευχαριστο παιδια

gkoyfhs
27-05-10, 17:51
παιδια εχω ερωτηση?
επειδη τον τελευταιο μηνα εχω φαει καταμουτρα δυο κολληματα,το πρωτο ενω ειχα το destinator ανοικτο και κοζαρα χαρτη ,εφαγα σκαλωμα,και εκανα επανεκκινηση,και το δευτερο σημερα με ανοικτο obdii τρωο το δευτερο,ετσι στον χαβαλε δηλαδη,ξερει κανεις εαν φταιει το πειραγμενο cf2 ,η τα windows?
εχει φαει κανεις αλλος κατι τετοιο?επισης υπαρχει fader για να δινω μπρος-πισω-και τα 4 ηχεια ταυτοχρονα να ακουω ?

The Ace
28-05-10, 10:04
παιδια εχω ερωτηση?
επειδη τον τελευταιο μηνα εχω φαει καταμουτρα δυο κολληματα,το πρωτο ενω ειχα το destinator ανοικτο και κοζαρα χαρτη ,εφαγα σκαλωμα,και εκανα επανεκκινηση,και το δευτερο σημερα με ανοικτο obdii τρωο το δευτερο,ετσι στον χαβαλε δηλαδη,ξερει κανεις εαν φταιει το πειραγμενο cf2 ,η τα windows?
εχει φαει κανεις αλλος κατι τετοιο?επισης υπαρχει fader για να δινω μπρος-πισω-και τα 4 ηχεια ταυτοχρονα να ακουω ?

Πλάκα-πλάκα, ενώ δεν είχα πάθει ποτέ τίποτα με το προηγούμενο PC, με το τωρινό μου έκανε στα ξαφνικά ένα κόλλημα/reset out of the blue....:wtf:

Νομίζω ότι τέτοια κολλήματα/resets συνήθως φταίει το λειτουργικό ή κάποιο "κακό" κομμάτι hardware, ειδικά μετά τα XP. Αν είναι η εφαρμογή τα Windows την κλείνουν και τέλος. Αλλιώς θα πρέπει η εφαρμογή να κάνει ΠΟΛΥ χοντρή παπαριά για να καταφέρει να κρεμάσει το λειτουργικό....

Αν απλώς κόλλησε η εφαρμογή και μετά μπορείς να την κλείσεις, προφανώς κάτι δεν της άρεσε....ίσως χαμηλή μνήμη ? κάποια λακούβα ? κάποιο paging που δεν ολοκληρώθηκε ?

gkoyfhs
28-05-10, 13:46
ΤΟ θεμα φιλε ace ειναι οντωσ απο τα windows η φταιει το cf?
για να ξερω που θα μουντζωσο την αλλη φορα :verymad:
αλλα απο θεμα hardwre νομιζω οτι ειναι οκ,γιατι ολα ειναι απλα μεσα και οχι συνθετη κατασκευη,απλα μου παει ο νους και στον σκληρο ξερεις,λεω εγω τωρα,εσυ?

The Ace
28-05-10, 14:26
ΤΟ θεμα φιλε ace ειναι οντωσ απο τα windows η φταιει το cf?
για να ξερω που θα μουντζωσο την αλλη φορα :verymad:
αλλα απο θεμα hardwre νομιζω οτι ειναι οκ,γιατι ολα ειναι απλα μεσα και οχι συνθετη κατασκευη,απλα μου παει ο νους και στον σκληρο ξερεις,λεω εγω τωρα,εσυ?

Πρέπει να δεις αυτό που έγραψα, δλδ αν μπορείς να "σκοτώσεις" την εφαρμογή από τον task manager. Aν ναι, φταίει το CF, αν όμως έχει κολλήσει το λειτουργικό τότε ή έχει γίνει ΧΟΝΤΡΗ ζημιά από το CF (λίγο δύσκολο) ή κάτι έχει στραβώσει στα Windows (πιθανότερο). Θα σου πρότεινα να δουλέψεις λίγο το carpc χωρίς CF, και να προσπαθήσεις να επαναλάβεις τις συνθήκες (δρόμου, κίνησης κλπ), τρέχοντας κάποια/ες εφαρμογές....Αν ξανασυμβεί, θέλει κοίταγμα το λειτουργικό....

Α, και όσον αφορά στο fader που είπες, αν δεν το έχει το head unit, από το PC δεν μπορείς εκτός και αν έχεις βγάλεις 5.1/6.1 σήμα στα ηχεία (και άρα δουλεύει ο fader της κάρτας ήχου).

gkoyfhs
29-05-10, 10:07
πολλυ σωστα γραφεις.
Πρωτα θα δω σαν windows πως παει,αλλα θα βαλω το ραδιο να παιζει μονο του(αλλα δεν θυμαμαι εαν εχει δικο του προγραμμα εαν θυμασαι κατι για το προγραμμα θα με εξυπηρετησεις:ohno:)και παραλληλα θα βαλω τον destinator 7, μια αυτον(dest7),και μια obdii ,να δω τι γινεται,το πολλυ πολλυ να κανω επιδιορθωση απο την αρχη των windows ,η ξανα εγκατασταση το cf2,εαν δω και καταλαβω τι φταιει.
οσο για το fader βρηκα ακρη,θα ανεβασω φωτογραφια μολις θα μπορεσω αυτο το εξαρτημα που βρηκα το πηρα απο βενιερη,;)η καρτα ηχου που εχω δεν υποστηριζει 5.1/6.1

gkoyfhs
02-06-10, 07:51
παραθετο δυο φωτογραφιες με αυτην την συσκευη που αγορασα απο βενιερη και δινει σε 4 διαφορετικα ηχεια με επιλογη.

gkoyfhs
02-06-10, 08:00
συνδεσεις φισας,ενισχυτης,αριστερο-δεξι ηχεια,εμπρος-πισω.

Leroy
11-06-10, 23:12
νικο τι ακριβως κανει αυτο? μπορεις να το βαλεις να δουλεψει μονο τα 2 ηχεια (μπροστα μονο)?

gkoyfhs
12-06-10, 17:44
νικο τι ακριβως κανει αυτο? μπορεις να το βαλεις να δουλεψει μονο τα 2 ηχεια (μπροστα μονο)?
βεβαιος,εαν θελεις μονο τα μπροστινα,εαν θες μονο τα πισω,εαν θες,να δουλευουν και τα τεσσερα ηχεια ταυτοχρονα.αυτο το πηρα ,γιατι βγαζοντας την εταζερα που εχω τα πισω ηχεια λογω φορτωματος με εργαλεια μου(η δουλεια μου ειναι ψυκτικος),να ακουω τουλαχιστον απο τα μπροστινα χαμηλα που εχω.

Leroy
12-06-10, 19:28
Τι εισοδου εξοδους εχει; Αν του βαλω πανω το pc και ενα εξωτερικο tv tuner, φτιαχνεις διζονικο συστημα;
Μπορεις να βαλεις μια φωτο ολοκληρο με τις καλωδιοαεις;

gkoyfhs
13-06-10, 19:26
δεν εχει αλλη φωτογραφια με καποιες καλλωδιωσεις,τις συνδεσεις τις βαζεις επανω στην κλεμα που δειχνει η φωτογραφια απλα στην δευτερη φωτογραφια εκει που λεει amp βαζεις την εξοδο απο τον ενισχυτη των ηχειων.Και στο output1,και output2, βαζεις αναλογα εμπρος-πισω ηχεια.Δεν ξερω εαν γινεται αυτο που γραφεις,αλλα μπορεις να ρωτησεις στον βενιερη για το συγκεκριμενο.

Leroy
13-06-10, 21:44
Ωχ ρε Νικο δεν ειχα δει καλα την 2η φωτο :o
Ενταξει καταλαβα :good:

gkoyfhs
14-06-10, 22:01
:victory::victory::victory:ok

gkoyfhs
28-06-10, 08:57
εΧΤΕς που ηθελα να βρω μια οδο καπου στην ανω γλυφαδα,για μια δουλεια μου,χρησιμοποιησα το dest7 που εχω στο carpc,γιατι το dest6,κατα λαθος πατησα εξοδο απο χαρτη και εχει χαθει μεσα απο το cf2.
ομολογω οτι με το dest7 την βρηκα καρφι την οδο ενω με το dest6 δεν μπορουσα με την καμια να το λειτουργησω ,απλα παταω windows κανει minimize βλεπω την πλοηγηση μεσω του dest7 και εαν θελω κατι ξαναπαταω στην μπαρα και μεσα στο cf2 κανω τα υπολοιπα,
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ.

Πως μπορω να επαναφερω τον χαρτη στο cf2 , το εχει παθει κανεις? το ιδιο?

The Ace
28-06-10, 11:41
εΧΤΕς που ηθελα να βρω μια οδο καπου στην ανω γλυφαδα,για μια δουλεια μου,χρησιμοποιησα το dest7 που εχω στο carpc,γιατι το dest6,κατα λαθος πατησα εξοδο απο χαρτη και εχει χαθει μεσα απο το cf2.
ομολογω οτι με το dest7 την βρηκα καρφι την οδο ενω με το dest6 δεν μπορουσα με την καμια να το λειτουργησω ,απλα παταω windows κανει minimize βλεπω την πλοηγηση μεσω του dest7 και εαν θελω κατι ξαναπαταω στην μπαρα και μεσα στο cf2 κανω τα υπολοιπα,
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ.

Πως μπορω να επαναφερω τον χαρτη στο cf2 , το εχει παθει κανεις? το ιδιο?

Δεν εννοώ ακριβώς τι εννοείς, αλλά αν έχεις αποεπιλέξει το χάρτη της Ελλάδας, είναι πολύ απλό: πατώντας για να ορίσεις προορισμό μέσα στο Nav του CF, πατάς το πλήκτρο που γράφει MODE (νομίζω) και σε βγάζει σε μια οθόνη που λέει πως να είναι ο default τρόπος αναζήτησης. Δεξιά έχει μια μπάρα που έχει να ορίσεις χάρτη, το πατάς και σου βγάζει τη γνωστή λίστα με τους χάρτες που έχει βρει, επιλέγεις αυτόν που θες και είσαι ΟΚ.

gkoyfhs
28-06-10, 13:02
οκ the ace θα το κοιταξω αν και αυτο το εψαξα δηλαδη να ορισω χαρτη μεσα απο nav δεν βρηκα κατι τετοιο αλλα θα το ξαναδω καλλυτερα μηπως κατι μου ξεφυγε και θα ενημερωσο

gkoyfhs
30-06-10, 07:37
τελικα το προβλημα λυθηκε κανοντας εξοδο αντι για αδρανοποιηση και επανεκινηση και ολα ηρθαν στην θεση τους, απιστευτο? δεν νομιζω!:shock:

gkoyfhs
27-07-10, 08:03
καλλημερες σε ολους,εχω ερθει απο διακοπες(στο χωριο της γυναικας- κρητη -)και περασα πολλυ καλλα μπορω να πω αφου εκατσα 3εβδομαδες σε δικο μας σπιτι,και τωρα λοιπον καλλο χειμωνα για οσους,εχουν παει διακοπες και ειναι αθηνα.
Το θεμα μου τωρα ειναι το εξης.
Στην κρητη λοιπον παω να βαλω βιντεο να παιξω αφου εχω 3 ταινιες(παιδικα)για τον μικρο να βλεπει,και δεν ειχα καθολου εικονα ενω ειχα ηχο,περα απο κατι ψιλοκολληματακια ενευφ λογου και σημασιας.θα μου πειτε τωρα οκ ρε φιλε βαλε τους codecs μεσα και τελος τι σκας,ναι οκ,αλλα δυστυχως δεν ειναι ετσι γιατι ετυχε να παρω το περιοδικο computers για ολους και διαβασα τα προβληματα που δημιουργει η αδρανοποιηση ,καθως εγραφε οτι ναι μεν γεμιζει την μνημη του συστηματος,αλλα δε, υπαρχει φοβος για απωλεια αρχειων που ειναι ορατος και γινεται,περα απο τα κολληματα λογω του οτι γεμιζει την μνημη γιατι αποθηκευη σε αυτην την τελευταια εικονα του συστηματος πριν το κλεισει.Το φαρμακο για ολλη αυτη την κατασταση ειναι τουλαχιστον μια φορα την εβδομαδα να κλαινω τον υπολογιστη κανονικα για να ξεπλοκαρη η μνημη και να μην εχω αυτα το προβληματα απωλειας αρχειων οπως τους codecs της εικονας μιας και εικονα ειχα κανονικα και ηχο του βιντεο.
Ετσι ξεροντας το προβλημα της αδρανοποιησης λεγεται και hibermetion(καπως ετσι)πιστευω οτι δεν θα ψαχνομαι για τα ψιλοπροβληματακια ,αυτα και για τους συναδελφους που εχουν την αδρανοποιηση.

ΚΑΛΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΦΥΓΑΝ ΑΚΟΜΑ

gkoyfhs
02-08-10, 17:45
λοιπον, βρηκα τι εφταιγε,με το κολλημα που παθαινα ,περα βεβαια της αδρανοποιησης ,που αυτο τωρα το ξερω και το διορθωνο κανοντας 1 φορα στις δυο εβδομαδες κανονικο κλεισιμο του υπολογιστη,ηταν το οτι ειχα και την εφαρμογη του dest7 στον υπολογιστη μου που αυτο δεν ξερω πως δουλευε παρασκινιακα κανονικα με την θυρα του gps βαλμενη στην κανονικη θεση com5 οπως ειχα και στο cf2,τυχαινε λοιπον να συμπαισουν μαζι οι δυο θυρες και κολλαγε λογικα βεβαια ο υπολογιστης παγωνε δηλαδη η οθονη και ακουγονταν ενα συνεχομενο τρτρτρτρτρτρτρτρτρτρτρ απο τα ηχεια μεχρι να κλεισει απο τροφοδοτικο μ4.Αλλαζοντας την θυρα στο dest7 τα κολληματα αυτα τελος,παει και αυτο,αντε να δουμε το επομενο
:ecstatic::ecstatic::whistle::clap2::clapping:::up ::ecstatic:

gkoyfhs
29-09-10, 13:52
λοιπον,ΠΑΡΑΘΕΤΟ ποιο κατω το εξης καινουργιο προβλημα που προεκυψε.
Κανω κανονικα εκκινηση και μπουταρει το pc ,μεχρι το cf μετα απο αδρανοποιηση βεβαια.
Μετα κατα την λειτουργια του cf 2 παγωνει η οθονη και δεν κουναει τιποτα παρα μονο εαν κλεισω τον διακοπτη και ξαναμπουταρει,που εαν θελει μπουταρει αμεσως ιδαλος πρεπει να το ξανακλεισω και ν περιμενο κανα 5λεπτο που κανει παλλι τα ιδια.
Λεω οτι ηρθε η ωρα για μαδεμπορντ καινουργια,και για αυτο κανει τα τρελα κολληματα και επισης οτι δεν μπουταρει ξανα καπακι αλλα μετα απο περιπου πεντε λεπτα,.
Επισης το ποιο πιθανο να εχουν παθει crash και τα windows αφου κολλανε και χωρις να τρεξω το cf 2 μονο με την επιφανεια εργασειας ανοικτη,αυτο βεβαια διορθωνεται με την επιδιορθωση των windows και οχι φορματ κανοντας ολα παλλι απο την αρχη.
καθε γνωμη δεκτη..........:cry:

stavragi
30-09-10, 01:04
Όπως μας το περιγράφεις το πρόβλημα είναι πιθανότατα κόλλημα λόγο θερμοκρασίας και η επανεγκατάσταση του λειτουργικού δεν θα βοηθήσει.
Κοίτα τα παρακάτω πιο συνηθησμένα για αρχή.
Έχει fan η cpu; Αν έχει δουλεύει κανονικά;
Η ψύχτρα πατάει καλά πάνω στον επεξεργαστή;
Είναι καθαρή ή έχει γεμίσει χνούδια;
Το κουτί σου πέρνει αέρα εκεί που είναι;

Ελπίζω κάτι απο αυτά να σε βοηθήσει.

gkoyfhs
30-09-10, 07:41
Φιλε stavragi ολα αυτα που γραφεις τα εχω τσεκαρη,και λειτουγουν,φυσικα κουτι δεν εχω γιατι το εχω κατω απο το καθισμα,αλλα να φανταστεις οτι το καλοκαιρι με 45-50 βαθμους κελσιου το εβαζα μπρος και λειτουργουσε κανονικα μεσα στο αμαξι χωρις προβλημα κολληματος,εξαλου εαν υπερθεμανθη ο επεξεργαστης δεν κολλαει το συστημα αλλα κανει επανεκκινηση για να μην καει απο την ζεστη,σαν θερμικο προστασιας το εχει ,το εχω συνατνησει αυτο και για αυτο το γραφω,επειδη αναμεσα σε απεξεργαστη και ψυκτρα δεν παταει καλλα η δεν εχει το επαγωγικο υλικο θερμοκρασιας.
Επισης θελω να προσθεσω οτι η επιδιωρθωση θελω να την κανω λογο οτι εχουν χαθει αρχεια και απο το cf και απο τα windows και αυτο το γραφω διοτι καποιες εικονες χαθηκαν και δεν παιζει βιντεο εικονα καθολου δηλαδη που ολα αυτα επαιζαν κανονικα οταν ηταν στα καλλα του το cf 2,και ολα αυτα απο την αδρανοπιοηση το χασιμο αρχειων,και βεβαια δεν εχει καμια σχεση με το μπουταρισμα του υπολογιστη σε δευτερη φαση.

jcar
01-10-10, 12:14
ακουω το καμπανακι.... για το σκληρο σου.......
εχω ενα 2.5"αρι εδω που κανει τα ιδια...
μεχρι και σε usb ως 2ο που τον εβαλα, κολλαει το λειτουργικο.
Κανε αργο τσεκαρισμα (θελει ωρα), να δεις τι θα βγαλει...

gkoyfhs
01-10-10, 20:05
Γιαννη ΘΑ το τσεκαρω αυτο που λες εαν φταιει και ο σκληρος ,γιατι η motheboard ποτε ανοιγε και λειτουργουσε κανονικα ποτε κολλαγε ποτε δεν ανοιγε ,και μετα ειχα και εβαλα την ιδια μαρκα απο αλλο pc που ειχα και λειτουργισε αλλα αργει πολλυ στο μπουταρισμα ενω πρωτα πηγαινε σφεντονα με τον ssd τωρα αργει.Θα κανω διορθωση των windows να δω πως θα συμπεριφερθει εαν φταιει ο σκληρος την εκατσα την βαρκα.Υποψιαζομαι οτι κρασαρανε τα windows θα δειξει και θα ενημερωσο απο εβδομαδα για το εχω το pc στο συνεργειο της δουλεια μου και οχι πανω στο αμαξι.

gkoyfhs
03-10-10, 19:13
ακουω το καμπανακι.... για το σκληρο σου.......
εχω ενα 2.5"αρι εδω που κανει τα ιδια...
μεχρι και σε usb ως 2ο που τον εβαλα, κολλαει το λειτουργικο.
Κανε αργο τσεκαρισμα (θελει ωρα), να δεις τι θα βγαλει...
Πηγα να κανω διορθωση των windows xp pro για να δω πως θα συνπεριφερθει γενικα το λειτουργικο και το bios δεν τον εβλεπε με τιποτα,τον ξυλωνο μια και δυο και τον παω στο πλαισιο οπου τον αγορασα,αλλα το λειτουργικο παιζει καλλα.Η απαντηση απο την αλλη εβδομαδα απο το πλασιο,λες,να ειναι οπως τα γραφεις?

boltsis
04-10-10, 10:53
Καλημέρα φίλε, καιρό έχουμε να τα πούμε.Έχεις σκληρό ssd?Εγώ απο τότε που έβαλα λυθήκανε τα προβλήματα επανεκκίνησης και κρασαρίσματος!!

jcar
04-10-10, 12:49
Πηγα να κανω διορθωση των windows xp pro για να δω πως θα συνπεριφερθει γενικα το λειτουργικο και το bios δεν τον εβλεπε με τιποτα,τον ξυλωνο μια και δυο και τον παω στο πλαισιο οπου τον αγορασα,αλλα το λειτουργικο παιζει καλλα.Η απαντηση απο την αλλη εβδομαδα απο το πλασιο,λες,να ειναι οπως τα γραφεις?

θα σου βαλουν firmware και αμα κανει τα ιδια τοτε θα στον αλλαξουν....

gkoyfhs
04-10-10, 19:40
Καλημέρα φίλε, καιρό έχουμε να τα πούμε.Έχεις σκληρό ssd?Εγώ απο τότε που έβαλα λυθήκανε τα προβλήματα επανεκκίνησης και κρασαρίσματος!!
Ναι ρε συ ηλια εχουμε καιρο να τα πουμε εχεις δικιο,τον ssd,τον εχω απο τον περασνο γεναρη,και δεν ειχα προβλημα οπως λεσ και εσυ.

gkoyfhs
04-10-10, 19:41
θα σου βαλουν firmware και αμα κανει τα ιδια τοτε θα στον αλλαξουν....
εαν ρε συ γιαννη κρασαρουν τοσα ευκολα οι ssd,τοτε δεν κανουμε δουλεια,η απλα ετυχε?

gkoyfhs
06-10-10, 19:52
Tελικα ο σκληρος δισκος δεν εχει τιποτα δουλευει μια χαρα,δηλαδη τι ενοω,τον εβαλα σε αλλον υπολογιστη παιζει μια χαρα και τον βλεπει το bios ακομα καλλυτερα.Το πλαισιο που τον πηγα το επιβεβαιωσε και εκεινο.Εκανα επιδιορθωση των windows και πηγε σφαιρα οπως επρεπε να παει παντα σε αλλον υπολογιστη οχι στου αυτοκινητου.Τωρα τον βαζω στην motheboard του αυτοκινητου και δεν τον βλεπει καθολου το bios.Πως κανω εγκατασταση τα sata driver ωστε να τα δει ο υπολογιστης? εδω σας θελω λεβεντες μου ξερει κανεις? PM8M-V ΕΙΝΑΙ η mothebord της msi socket 478

jcar
07-10-10, 12:34
Μεσ΄τη τυχη εισαι.......
μεσα απο τα windows τα κανεις ολα....
εχεις κανει update στο bios ?

http://www.msi.com/index.php?func=downloaddetail&type=bios&maincat_no=1&prod_no=205

και στο driver εχει και SATA RAID Drivers & Utility για xp & vista

The Ace
07-10-10, 17:55
Μεσ΄τη τυχη εισαι.......
μεσα απο τα windows τα κανεις ολα....
εχεις κανει update στο bios ?

http://www.msi.com/index.php?func=downloaddetail&type=bios&maincat_no=1&prod_no=205

και στο driver εχει και SATA RAID Drivers & Utility για xp & vista

Και θες boot device, δλδ floppy ή USB...

gkoyfhs
07-10-10, 21:20
ΛΟΙΠΟΝ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑς ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΑς ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΕΛΥΣΑ ,ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΕΝΑς ΣΥΝΑΔΕΛΦΟς ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΞΗς ΤΡΟΠΟ ΜΕΣΑ απο το bios της μητικης,δηλαδη.
μεσα απο το bios στο integrated peripherals------>via onchip ide device------>sata mod και απο raid γινεται ide.Γιατι ειναι η επιλογη σε συστοιχια raid η επιλογη δισκων και το γυρισα σε ide ,μετα αμεσωσ βρηκε το ssd και εκανα καπακι format και ξαναπερασμα ολουσ τους drivers του συστηματος,μενει να το βαλω στο αυτοκινητο για λειτουργια.

jcar κοντα επεσες μονο που δεν μπορουσα να μπω στα windows με τιποτα για να το κανω αυτο που γραφεις,θα κρατησω το λινκ ευχαριστο.

the ace το flopy driver η το usb το θες για συστοιχια raid δισκων εαν εχεις,για να το καθοδυγισεις γιατι το εκανα και δεν επιασε αλλου ηταν το προβλημα σε ευχαριστο επισης και εσενα εισαστε ρε σεις διαβασμενοι μπραβο σας.

υ.γ για οσους τυχει και εχουν το ιδιο προβλημα η λυση η ποιο πανω δοκιμασμενη.

gkoyfhs
19-10-10, 08:11
Λοιπον παιδια,μετα την εγκατασταση του υπολογιστη στο αμαξι και το ξεθεωμα στην λειτουργια που του εκανα παει ενταξει.Μονο που μετα την αδρανοποιηση που εκανα δυο φορες μου παγωσε και σκαλωσε,και δεν το ξανακανα εαν κανω κλεισιμο ωμος δεν εχει προβλημα,με την προηγουμενη εγκατασταση στην αδρανοποιηση δεν ειχα προβλημα,υποθετο οτι αναλογα πως θα περαστουν τα windows παιζει,τελος παντων.Επισης οι ρυθμισεις ειναι οι ιδιες που εχω κανει,με την διαφορα οτι εχω βαλει στο on το <εκτελεση ως κελυφως> και με το που μπει στην επιφανεια εργασιας δεν δειχνει εικονειδια και την μπαρα εργασιας μονο την εικονα και κατευθειαν μπουταρει στο cf2.
Mε την εντολη επισης <nolomit noarwing> δεν βγαζει "το συμφωνο" και παιζει καπακι το ραδιο με τον σταθμο που του ειχω βαλει,το μονο "κακο" ειναι οτι η πλοηγηση θελει σκουντημα μεχρι τωρα για να περει μπροστα,αλλα δεν ανχονομαι καποια στιγμη θα παιζει απο μονη της.

the ace ειχες βρει μια motheboard καλλη με 80ευρω,εχεις λινκ?

The Ace
19-10-10, 11:19
Υποθέτω εννοείς αυτή που πήρα εγώ Dual Atom MB (http://www.cartft.com/catalog/il/1064)

gkoyfhs
20-10-10, 20:30
ναι μπραβο αυτη λεω,εισαι ευχαριστημενος υποθετο γιατι εχει καλλα χαρακτηριστικα ετσι?
με αυτη που εχω βαλει παει καλλα προς ωρα αλλα βγαζει θερμοτητα γενικα,και σκεφτομαι για κατι ποιο κουλ.

The Ace
21-10-10, 15:40
ναι μπραβο αυτη λεω,εισαι ευχαριστημενος υποθετο γιατι εχει καλλα χαρακτηριστικα ετσι?
με αυτη που εχω βαλει παει καλλα προς ωρα αλλα βγαζει θερμοτητα γενικα,και σκεφτομαι για κατι ποιο κουλ.

Μια χαρά είναι, γρήγορη και σχετικά φθηνή. Με 2GB RAM αντέχει εύκολα ότι της ρίξεις από WinXP. Δεν έχω δοκιμάσει με Win7, αλλά υποθέτω ότι θα είναι το ίδιο....
Από πλευράς θερμότητας δεν βγάζει πολύ πράγμα πάντως, και το ανεμιστηράκι που έχει είναι καλούτσικο.

karalisd
24-10-10, 15:18
Έχω παρόμοια υλοποίηση από Zotac και όσον αφορά την θερμότητα δεν μασάει. Το έχω μέσα στο ντουλαπάκι, όπου χωράει οριακά, με πολύ λίγο διαθέσιμο αέρα για ροή και το maximum που έχω δει καλοκαιριάτικα είναι 56C.

gkoyfhs
24-10-10, 18:42
με λιγα λογια ειναι μια φτηνη λυση,με πολλα πλεονεκτηματα.Yπαρχει βεβαια και αυτο http://www.magicom.gr/eshop/index.php?dispatch=products.view&product_id=29939 που ειναι αντε γεια σας αλλα τοσα λεφτα....:ohno::ohno:
και επισης αυτη με καλλα χαρακτηριστικα και προσιτη τιμη http://www.magicom.gr/eshop/index.php?dispatch=products.view&product_id=29878
Οποιος γυριζει μυριζει..................:laugh:

Leroy
24-10-10, 19:32
αυτην εχει αι τρικαλος και ειναι ευχαριστημενος νικο. εμενα δεν μου πολυαρεσε γιατι ειχε λιγο αργο boot

gkoyfhs
24-10-10, 20:10
κοιτα το αργο μπουτ σε συγκριση με την δυναμη να τρεχει το cf2 με τα παρελκομενα του δηλ. obii και dest 6 και hd radio (γιατι περναει μεσα απο την motheboard ο ηχος)και video οποτε το χρειαστεις δεν με νοιαζει,αρκει να παιζει αυτα τα ολιγα οποτε οκ ειμαι μεσα.
υποθετο για την δευτερη ετσι?γιατι η πρωτη ειναι πανακριβη.

Υ.Γ καντε ενα ποστ ρε παιδια με ολα τα site που εχουν hardware και τιμες να μην ψαχνουμε.

trikalos
24-10-10, 20:26
Νίκο η μητρική που έχεις ποσταρι είναι super, τι έχω ένα χρόνο και κάτι και είμαι υπερευχαριστημένος !!!

gkoyfhs
24-10-10, 20:32
ΝΑΙ για αυτο και ζηταω γνωμες γιωργο απο συναδελφους που εχουν δοκιμασει τα αναλογα hardware για να γινει η δουλεια μας,και να μην πεσουμε σε καμια λουμπα.οποτε οκ .
Ερωτηση πρεπει να παρω και μνημες και cpu η ειναι μαζι ολα αυτα με την μητρικη?

trikalos
24-10-10, 20:56
σε αυτήν την τιμή είναι μόνο η μητρική.

gkoyfhs
24-10-10, 20:59
:shock::shock::shock::shock::shock:

ok πλακα κανω.

eboeas1
16-11-10, 19:57
Παρα πολυ ομορφη η δουλεια που εκανες με πολυ μερακι και ακομη περισσοτερο χρονο. Θελω να ρωτησω μονο να πληκτρα της οθονης
που τα βολεψες και αν εχεις καλη ληψη tv με αυτη την καρτα

gkoyfhs
18-11-10, 21:31
παρα πολυ ομορφη η δουλεια που εκανες με πολυ μερακι και ακομη περισσοτερο χρονο. θελω να ρωτησω μονο να πληκτρα της οθονης
που τα βολεψες και αν εχεις καλη ληψη tv με αυτη την καρτα
σε ευχαριστο για τα καλλα σου λογια .
τα πληκτρα της επειδη ειναι φισ που κουμπωνει και ξεκουμπωνει εγω τα εχω βγαλει γιατι βασικα μου ηταν αχρηστα,ειχα μια σκεψη να τα βαλω καπου για την ρυθμιση της οθονης αλλα αφου ειδα οτι δεν ειχα προβλημα τα εβγαλα.
τωρα οσο για τηλεοραση οχι δεν εχω που το ειδες?

eboeas1
19-11-10, 11:11
δεν το ειδα υπεθεσα οτι θα εχεις και ηθελα μια ακομη γνωμη.

gkoyfhs
20-11-10, 19:38
με την τηλεοραση ακομα δεν με νοιαζει οποτε δεν την βαζω προς το παρον γιατι θελει ειδικες καρτες να βλεπει το cf2,και καλλη κεραια,αλλα περα απο αυτο δεν με νοιαζει.

307pavlos
04-12-10, 18:40
με τη ψηφιακη τηλεοραση τι γινεται? τωρα που εκπεμπουν σε mpeg2/mpeg4 θα πρεπει να ειναι κρυσταλλο η εικονα! σωστα?

gkoyfhs
04-12-10, 18:46
σωστα αλλα εαν θες για αμαξι,πρεπει να διαλεξεις τα καταλληλα hardware για να βλεπεις,αλλα βλεπουμε που βλεπουμε σπιτι εαν και στο αμαξι θα ................:shock:

307pavlos
04-12-10, 19:35
ναι εννοειται. εγω δεν βλεπω καν τηλεοραση οποτε δε πολυψηνομαι να αγορασω hardware για tv! :) απλα ρωταω για "εγκυκλοπεδικους" λογους γτ ισως στο εγκυς μελλον, αφου βαλω τα βασικα που μου χρειαζονται να βαλω κ tv! τι hardware χρειαζεται?

gkoyfhs
05-12-10, 18:12
πρωτα απ΄ ολα ενα καλλο ψηφιακο δεκτη που βγαινει σε usb απο e-bay για να μην πληρωσεις τα μαλιοκεφαλα σου,και δευτερο μια κεραια εξωτερικη η και μια εσωτερικα μεσα απο τζαμι του οδηγου.

gkoyfhs
26-12-10, 18:26
Λογω λοιπον επειδη και εγω δεν πολυδουλευω τα αμαξι βαζω εναν ρελε 30Α,με τις επαφες συνδεσμολογιας ως εξης.
επαφη νουμερο 85 το συν απο ενα διακοπτη που θα το ανοιγω εγω οποτε θελω.
επαφη νουμερο 86 το πλην η γειωση η σασι οπως θελεται παρτε το.
επαφη νουμερο 30 το καλλωδιο που ερχεται απο μπαταρια και δινει στο μ4
επαφη νουμερο 87 το καλλωδιο που ερχεται απο το μ4(ουσιαστικα το κοβω στην μεση)
η δευτερη επαφη το νουμερο 87 θα δωσο ενα λεντ στον ενα ποδορακι και στο αλλο με τον αρνητικο πολο της μπαταριας,και αυτο για να βλεπω οτι ειναι on το ρελε για να μην ξεχνιεμαι.

trikalos
26-12-10, 19:00
Σωστός ο Νίκος.:good::good::good:

gkoyfhs
18-04-11, 18:02
Πασχάλη είχες κάποτε δείξει σύνδεση οθόνης 2χ16 μέσω παράλληλης θύρας ,και επειδή σκέφτηκα για να την βάλω στοcarpc θέλω πληροφορίες μπορείς;όπως τον τροπο σύνδεσης με ενδιαφέρει ΕΣΥ το πετυχες;

Leroy
18-04-11, 18:14
Νικο οχι δεν τα καταφερα τελικα μεσω παραλληλης. Αν το θελεις για την δουλευεις με το cf δεν ξερω πως γινεται. Αν θελεις να το δουλεψεις μεσω RR μπορω να σου πω.

gkoyfhs
18-04-11, 20:05
Όχι δεν το θέλω να δουλεύει με το ρρ αλλά ούτε και με το cf μόνο του θέλω να το δοκιμασω

Leroy
18-04-11, 22:57
Μονη της ειναι το πιο ευκολο πραγμα να την κανεις να δουλεψει! Θα παρεις μια lcd smartie απο το ebay (http://shop.ebay.com/i.html?_trkparms=65%253A12%257C66%253A2%257C39%253 A1%257C72%253A4986&rt=nc&_nkw=lcd%20smartie&_trksid=p3286.c0.m14.l1581&_pgn=2) drivers & software θα βρεις κατω απο την περιγραφη της οθονης. Επιδη συνεργαζετε με το winamp το προγραμα της οθονης με το RR θα δουλεψει τελεια. Θα ανεβασω ενα βιντεακι να την δεις να δουλευει στο custoum case που εχω φταιξει ;) Οτι αλλο χρειαστεις εδω ειμαστε.

gkoyfhs
19-04-11, 12:06
εισαι θεος...................:worthy:

Leroy
30-04-11, 22:55
Νικο δεν σε εχω ξεχασει. Ειχα τραβηξει βιντεακι, εγινε διακοπη ρευματος και αναγκαστηκα να κανω format :pc1:. Εσυ τι εκανες , παραγγειλες οθονη τελικα?

gkoyfhs
02-05-11, 07:22
οχι πασχαλη ευελπιστο αυτη την εβδομαδα να κανω την παρεγγελια μου,πρεπει να βρω χρονο να παω να στην τραπεζα να βαλω λεφτα στην καρτα μου.

Leroy
02-05-11, 09:42
Ok εχω καποια βιντεο που δειχνουν την λειτουργεια τους πανω κατω αλλα για να τα καταλαβεις τι ακριβως πρεπει να κανεις πρεπει να εχεις την οθονη κα να ριξεις λιγο διαβασμα εδω (http://www.techolive.com/2009/01/diy-lcd) και εδω (http://forums.lcdsmartie.org/)

gkoyfhs
22-08-11, 07:45
παιδες καλλημερα μετα απο ξεκουραση 21 ημερων επανηλθα στα ενδοτερα και το κεφαλι μεσα που λενε,για μενα λοιπον καλο χειμωνα,ξερει κανεις εαν εχουμε χαρτες για το 2011? μεχρι στιγμης εχω τον 2010grece.

dimitrisOS
22-08-11, 08:45
centrafuse χρεισιμοποιης ; Καλο χειμωνα !

gkoyfhs
23-08-11, 08:26
ναι την εκδοση 2,και δεν εχω κοιταξει εαν υπαρχει κατι.

dimitrisOS
23-08-11, 12:00
και πιο προγραμμα περιηγήσεις ;

gkoyfhs
23-08-11, 13:30
αυτο που εχει το dest 6 με τις μετατροπες που εχω κανει

dimitrisOS
23-08-11, 18:32
πως σου φενετε ο χαρτης ; εμενα με το 7 μου βγαζει κινεζικα στο 3.5 γιατι ;
μπορεις να μου στειλης απο που να το κατεβασω αυτη την εφαρμογη ;
ειναι addons του CF ε;

gkoyfhs
24-08-11, 08:07
οχι οχι δεν ειναι addons εαν διαβασες εντος του φορουμ οι ενεργειες ειναι συγκεκριμενες που γινονται για να διαβαζεις τον χαρτη χωρις κινεζικα,οπως εγω.Επειδη εχω windows xp sp3 δεν μου τα βγαζει κινεζικα τον διαβαζω κανονικα κατι λαθος θα εχεις κανει.

dimitrisOS
24-08-11, 10:18
επειδη θα τρελαθω και ρωταω και ολας στο θεμα που λεγετε cf 3.5 που ειναι αυτες οι οδηγιες σε παρακαλω

gkoyfhs
24-08-11, 12:36
επειδη θα τρελαθω και ρωταω και ολας στο θεμα που λεγετε cf 3.5 που ειναι αυτες οι οδηγιες σε παρακαλω
δες εδω http://www.carputermania.gr/forum/sh...e-2.0-released για να καταλαβεις περιπου τι γινεται με τους χαρτες και πως τους περνας μεσα στο προραμμα και επισης εδω http://www.carputermania.gr/forum/showthread.php?2013-Centrafuse-3.5 μπας και διαβασεις κατι που θα σου λυσει τις αποριες σου.

dimitrisOS
24-08-11, 19:34
ευχαριστω πολυ θα το δοκιμασω και θα σου πω

dimitrisOS
24-08-11, 21:08
το πρωτο link που μου δημιουργισες δεν δουλευει

gkoyfhs
24-08-14, 14:39
χαιρετω και παλλι την παρεα ..................................!!!!!!!!!!!!!!!!