PDA

Επιστροφή στο Forum : Τροφοδοτικα.Τιμες.Τι προτεινετε?

Ayrton
16-06-05, 14:21
Επειδή και εγώ ψάχνομαι να δω τι και πώς θα κάνω με αυτό που σκέφτομαι να φτιάξω, θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με την τροφοδοσία :
Τι λύση προτείνεται όσο αφορά την τροφοδοσία? Απευθείας τροφοδοτικό μέσα στο κουτί απο car pc, ή την χρησιμοποίηση ενός inverter? (Ληφθεί υπόψιν, ότι σκέφτομαι την λύση εός desktop pc, το οποίο θα μπεί στο αυτοκίνητο!) :)

Mobmaniac
16-06-05, 17:29
Καλός ήρθες στην παρέα μας Ayrton!
Από την εμπειρία που έχω, για να πάρεις ένα ΚΑΛΟ inverter θα πρέπει να δώσεις και αρκετά χρήματα… (περίπου 100€)
Ακόμα και αν όμως πάρεις ένα inverter δεν είναι ότι καλύτερο να υπάρχει μέσα στο αυτοκίνητο (μεγάλες θερμοκρασίες, ζουζουνίσματα από την λειτουργία του, 220V που είναι επικίνδυνα)
Η γνώμη μου να πάρεις ένα 12V τροφοδοτικό (και ένα σταθεροποιητικό αν δεν κάνει τη δουλεία του σταθεροποιητή το τροφοδοτικό από μόνο του).
H άλλη λύση είναι ένα Xenarc mini-PC η ένα motherboard της VIA με 12V είσοδο, όπως είναι τα EPIA-TC series (με κάποιο σταθεροποιητικό φυσικά και σε αυτά)

Νομίζω ότι το να πας σε Desktop PC είναι λίγο χοντροκομμένο για το αυτοκίνητο και δεν χρειάζεσαι και μεγάλες επιδόσεις σε ένα Carputer…
Εξαρτάτε φυσικά τι θες να κάνεις με το Carputer σου :rolleyes:

takissd
16-06-05, 19:08
geia su ayrton!
i kaliteri lisi ine gia mena i ekseis: pigene na pareis ena opus trofodotiko, 90 w i 150 w .ego exo to proto kanei kapou 150 dollaria, alla pernei katefthian revma apo mpataria, exei statheropiiti, exei prostasia apo anama/sbisimo mixanis kai cranks kai exei kai epeksergasti pou anigoklinei to pc aftomata xoris na asxolise me diakoptes kai tetia...
afto ine to site tous : http://www.opussolutions.com/
isos ta lefta (giro sta 120 euro) ine polla alla aksizxei, se bgazei apo polous ponokefalous! to exo 6 mines isos kai parapano kai ime poli efxaristimenos. a nai ksexasa, exei kai sistima prostasias tis mpatarias ama ine poli xamili kai to aftokinito ine sbisto klinei to pc

JouS
17-06-05, 00:15
Πολύ καλή λύση εκτός απο το opus (του οποίου το κύκλωμα προστασίας της μπαταρίας έχει πρόβλημα) είναι και το Μ1-ATX που χρησιμοποιώ τελευταία.
Για ποιο απαιτητικές σε ενέργεια εγκαταστάσεις το PW120M κάνει δουλειά αν και δεν είναι τόσο εξελιγμένο σαν τα άλλα δύο.
Τώρα όσο για το κλείσιμο του PC με την μίζα δυστυχώς εξαρτάται απόλυτα απο την μίζα (η δικιά μου τα παίρνει όλα για όλα με ότι τροφοδοτικό και αν βάλω).

savagetuning
17-06-05, 00:16
geia su ayrton!
i kaliteri lisi ine gia mena i ekseis: pigene na pareis ena opus trofodotiko, 90 w i 150 w .ego exo to proto kanei kapou 150 dollaria, alla pernei katefthian revma apo mpataria, exei statheropiiti, exei prostasia apo anama/sbisimo mixanis kai cranks kai exei kai epeksergasti pou anigoklinei to pc aftomata xoris na asxolise me diakoptes kai tetia...
afto ine to site tous : http://www.opussolutions.com/
isos ta lefta (giro sta 120 euro) ine polla alla aksizxei, se bgazei apo polous ponokefalous! to exo 6 mines isos kai parapano kai ime poli efxaristimenos. a nai ksexasa, exei kai sistima prostasias tis mpatarias ama ine poli xamili kai to aftokinito ine sbisto klinei to pc

και στην ελλαδα υπαρχουν τετοια τροφοδοτικα και αυτο με τα 150w εχει γυρω στα 150ευρω αλλα οταν εγω θελω να σταματισω για 5 λεπτα αναγκαστικα θα κλειδωσω το αυτοκινητο... ο υπολογιστης θα λειτουργει η θα αρχισει τη λειτουργια τερματισμου?

Kostas
17-06-05, 18:12
Αυτό έχει να κάνει με το πώς θα συνδέσεις το τροφοδοτικό…
Εσύ θα διαλέξεις τον τρόπο με τον οποίο θα ανοίγει και θα κλείνει το PC
:cool:

Steven
20-06-05, 21:10
Εγω με το θεμα τροφοδοσιας το εψαξα αρκετα.
Ηδη εχω παραγγειλει απο Αμερικη εναν controller ο οποιος εχει διπλη λειτουργια.
Η μια ειναι να κλεινει με ρελε την παροχη ρευματος στο inverter και η αλλη ειναι να δινει παλμο στη motherboard για να κλεινει ή να ανοιγει τον υπολογιστη(startup-shutdown).
Επισης με τα jumperακια της πλακετας αυτης μπορεις να ρυθμισεις τον χρονο που χρειαζεται ο υπολογιστης να κλεισει, ετσι ωστε να μην κλεισει η παροχη πριν κανει πληρως shutdown ο υπολογιστης.

Οσο για το inverter το εψαξα και εκει για να μην εχω προβλημα.
Πηρα εναν δυνατουτσικο(στην περιπτωση που δεν εβαζα laptop και εβαζα κανονικο PC). Αυτο το inverter ειναι 300Watt με peak αποδοση τα 600 Watt.
Οσο για την προστασια απο θερμοκρασια εχει ανεμιστηρακι και controller intergrated ο οποιος κλεινει το inverter σε περιπτωση υψηλης θερμοκρασιας και πτωση τασης απο την μπαταρια. Το κοστος του inverter εφτασε μολις τα 65 ευρω περιπου. Best buy νομιζω με τη σχεση τιμη/αποδοση.

JouS
20-06-05, 21:42
Δεν το έψαξες αρκετά καλά...καλύτερα σκέψου λύση χωρίς inverter !
Άλλωστε δεν χρειάζεται πλέον με τόσο καλά τροφοδοτικά dc-dc που έχουν βγεί.

Steven
20-06-05, 22:05
Το ειχα αγορασει με την προοπτικη οτι θα εβαζα κανονικο PC πανω και οχι itx ή laptop.

takissd
21-06-05, 01:50
savagetuning, afto eksartate apo sena, exei rithmizomeno xrono gia na klisei to pc su ( i na erthi se stanby, hibernate)
jous exeis dikio to dc-dc ine poli kalitero apo to inverter option, ektos opos ipan alloi sto forum ama thes polla watt...
gia carpc 150w ine poli entaksei

Steven
21-06-05, 12:14
Εν τελει παιδια, ειδα οτι στην περιπτωση μου η λυση DC-DC δεν κανει.
Ο λογος ειναι οτι ο φορητος ειναι λιγο φαγανα...18,5 Volt, 6,5A, 120Watt.
Μπορω λετε να βρω DC-DC με αυτα τα specs???
Α, επισης ηρθε ο controller σημερα απο Αμερικη!

Kostas
22-06-05, 09:45
Φυσικά και υπάρχει με αυτά τα χαρακτηριστικά!
Το έψαξες καθόλου?

Steven
22-06-05, 10:54
Με το λιγο που εψαξα δεν βρηκα... :( ...τουλαχιστον με τα χαρακτηριστικα που θελω...
Ξερεις κανενα site να μου προτεινεις???

Kostas
27-06-05, 19:53
Στο internet δεν βρήκα κάτι… μέχρι πόσα € είσαι διατεθειμένος να δόσεις?

Dashmod
27-06-05, 20:38

YPARXEI TROFODOTIKO 250W GIA DESKTOP PC STHN ELLADA. PISTEYO OTI ME ENAN YPOLOGISMO TOY REYMATOS POY XRIAZETE ENA PC (CELERON 'H P4) ME OLA TA USB EPANO: GPS, DVD-ROM (USB GIA NA ERUEI STO TAMPLO) KEYBOARD - TRACKBALL, TOUCHSCREEN, TV -RADIO TUNNER KLP.

Kostas
27-06-05, 21:30
Καλός ήρθες στην παρέα μας OCTAVIA!

Το ξέρω ότι υπάρχει, αλλά ο Steven λέει για laptop νομίζω έτσι δεν είναι?

MaleBuffy
28-06-05, 00:10
Μην ξεχνατε οτι αλλο το DC-DC τροφοδοτικο και αλλο το ινβερτερ. Tα DC-DC τροφοδοτικα συνδεονται στην μητρικη ενω το ινβερτερ απλα τροφοδοτει το LAPTOP με τα 220V που χρειαζεται για να δουλεψει. Δεν υπαρχει DC-DC τροφοδοτικο που να βγαζει 19V γιατι απλα καμια συσκευη δεν χρησιμοποιει αυτην την ταση.

Υπαρχουν φυσικα τα DC-DC στεπ απ για LAPTOP, που συνδεονται στον αναπτηρα/μπαταρια του αυτοκινητου και δινουν 12,15,17,19 με διακοπτακι αντιστοιχα...αλλα ειναι αλλο καπελο και σιγουρα οχι τροφοδοτικο!

Mobmaniac
28-06-05, 00:52
Για στάσου φίλε , γιατί δηλαδή δεν είναι τροφοδοτικό αυτό που μετατρέπει τα 12V σε 19V?
Αυτό δεν είναι που «τροφοδοτεί» το Laptop με τα 19V?

Η αγγλική ονομασία του είναι DC-DC Converter από ότι ξέρω, η έστω και DC-DC step up, αλλά η Ελληνική του ονομασία αν δεν είναι «τροφοδοτικό» τότε ποια είναι? :confused:

Steven
28-06-05, 02:29

Καλα, δεν καιγομαι να σου πω...μπορει να βολευτω και με το inverter.
Αλλα κοιταξα στο eBay και βρηκα πολυ καλες τιμες για ITX...και μαλλον προς τα εκει κλεινω για να ξεμπερδευω μια και καλη...χτυπαω και ενα DC-DC και ειμαι μια χαρα.
Σκεφτηκα καλυτερα να τα βαλω μεσα στο ταμπλο ολα, παρα να περναω καλωδια στο μισο αμαξι...

MaleBuffy
28-06-05, 09:54
Για στάσου φίλε , γιατί δηλαδή δεν είναι τροφοδοτικό αυτό που μετατρέπει τα 12V σε 19V?
Αυτό δεν είναι που «τροφοδοτεί» το Laptop με τα 19V?

Η αγγλική ονομασία του είναι DC-DC Converter από ότι ξέρω, η έστω και DC-DC step up, αλλά η Ελληνική του ονομασία αν δεν είναι «τροφοδοτικό» τότε ποια είναι? :confused:

Τροφοδοτικο, αλλα οχι με την ενοια που χρησιμοποιουμε στα CARPC :) Δηλαδη, αλλο DC-DC PSU(τροφοδοτικο) kai allo DC-DC (converter) μετασχηματιστης. Ελπιζω να καταλαβανεις τι ενοω!

DC-DC converter μπορεις να βρεις σε ολα τα καταστηματα με ηλεκτρονικα και κανει το πολυ 30 ευρω!

savagetuning
04-07-05, 17:31
Πολύ καλή λύση εκτός απο το opus (του οποίου το κύκλωμα προστασίας της μπαταρίας έχει πρόβλημα) είναι και το Μ1-ATX που χρησιμοποιώ τελευταία.
Για ποιο απαιτητικές σε ενέργεια εγκαταστάσεις το PW120M κάνει δουλειά αν και δεν είναι τόσο εξελιγμένο σαν τα άλλα δύο.
Τώρα όσο για το κλείσιμο του PC με την μίζα δυστυχώς εξαρτάται απόλυτα απο την μίζα (η δικιά μου τα παίρνει όλα για όλα με ότι τροφοδοτικό και αν βάλω).

το pc που εχεις ομως ειναι desktop?

JouS
04-07-05, 23:23
α πα πα πα εγώ δεν κάνω τέτοια πράγματα :D
Αν και τραβάει αρκετούτσικο ρεύμα (έχω έναν 200GB 7200rpm)

savagetuning
09-07-05, 16:37
μετα απο πολυ σκεψη αλλα και διαλογισμο εχω στην κατοχη μου ενα inverter 300w-600w max power surge και ενα τροφοδοτικο pro power 250w γιατι καταλαβα οτι οι θερμοκρασιες που παραγουν ειναι μηδαμηνες για ενα χωρο οπως ειναι ο χωρος αποσκευων του αυτοκινητου και για να το καταλαβετε και εσεις απλα κοιταξτε το κουτι του υπολογιστη σας ;)

cts
14-07-05, 17:59
paidia exo mia erotisi na sas kano isos mporite na me voithisete...
exo ena xenarc pc p4 celleron kai exo to diko tou trofodotiko.
distixos to trofodotiko afto ektos apo to na metatrepei to revma (kai isos na to statheropoiei) den kanei tipota allo apo anigmata klisimata klp, me apotelesma na exo sindesi extra diakopti ektos apo afton tou pc, katefthian stin mpataria.
Kathe fora pou vgeno apo to amaksi perimeno to hibernate pou kanei elaxista sec alla prepei na klino kai ton diakopti giati allios to proi tha sproxno :) exo minei idi 4-5 fores apo mpataria :) (hehehe)

mporo na xrisimopoiiso allo trofodotiko se xenarc i tha ginei kamia patata?

savagetuning
14-07-05, 23:50
δεν ξερω αν ειναι αυτο το προβλημα αλλα η δικη μου motherboard εχει ενα jumperακι το οποιο στην καταλληλη θεση οταν ο υπολογιστης ειναι κλειστος στην ουσια ειναι σε standby για ps/2 or usb wake up events και αυτη η λειτουργεια χρειαζεται το λιγοτερο 2amp απο την μπαταρια που σημαινει οτι μια μπαταρια 40Ah full φορτισμενη την τρωει σε 20 ωρες περιπου

Kostas
15-07-05, 03:03
Και αν φίλε μου savagetuning αφήσεις το αμάξι μια μέρα χωρίς να δουλέψει? Τι κανείς? Δεν έχει αδειάσει την μπαταρία?

Με το Carnetix που έχω βάλει ΟΛΗ η κατανάλωση (οθόνη, ενισχυτής, PC) είναι 5mA όταν είναι κλειστό!

Με το πάτημα ενός button κλείνει, οθόνη και ενισχυτής και μετά το PC κάνει Hibernate και μετά από λίγο κλείνει και το τροφοδοτικό

cts αν θέλεις να μάθεις περισσότερα καλύτερα να ανοίξεις ένα νέο thread μην τα γράφουμε όλα σε ένα...

MaleBuffy
15-07-05, 03:23
Anti na sindesete to reyma stin bataria giati den to sindeete sto ACC toy autokinitou...etsi otan klinei o diakoptis (girisete to klidi) kovete kai to reyma kai den trwei katholou bataria to pc!

cts
15-07-05, 13:48
ma file malebuffy etsi afenos kovete akariea to revma kai to pc klinei xoris shutdown, eno apo tin alli akoma kai otan pas na valeis mprosta me to pc anixto, PALI klinei to pc!!!
To xirotero apola omos einai oti stin defteri periptosi to trofodotiko mpenei se safe mode kai prepei na to ksesindeseis telios apo to revma kai na to ksanasindesis gia na ksananiksi!!

MaleBuffy
16-07-05, 00:13
ma file malebuffy etsi afenos kovete akariea to revma kai to pc klinei xoris shutdown, eno apo tin alli akoma kai otan pas na valeis mprosta me to pc anixto, PALI klinei to pc!!!
To xirotero apola omos einai oti stin defteri periptosi to trofodotiko mpenei se safe mode kai prepei na to ksesindeseis telios apo to revma kai na to ksanasindesis gia na ksananiksi!!

Ma me to katalilo trofodotiko ola auta kseperniountai!

cts
19-07-05, 21:45
exeis loipon kati na mou protineis gia to Xenarc Car PC mou???
Exo idi varethei to anikse klise tou diakopti, ase pou den teriazei sto toso "high tech" profil tou carpc sto aftokinito, na perimenis to shut down kai na klineis ton diakopti xirokinita!! ;-)

MaleBuffy
20-07-05, 01:18
psakse gia OPUS, Carnetix kai m1-atx

Andreas
20-07-05, 02:18
Κάποια στιγμή θέλω να πάω να ρωτήσω αν οι πυκνωτές που βάζουν για τους "βαρβάτους" ενισχυτές στα αυτοκίνητα μπορούν να διατηρήσουν το ρεύμα στο carputer για καποια δευτερόλεπτα, κάτι που μπορεί να μας γλιτώσει απο τα restart λόγω μίζας... Ξέρει κανείς αν γίνεται να με βγάλει απο τον κόπο???

cts, ο Κώστας έχει ένα πολύ καλό Carnetix και το δουλέυει με Xenarc CarPC χωρίς κανένα πρόβλημα. Έχει επιλογή που με ένα κουμπί (του τροφοδοτικού) δίνει εντολή στο PC να κλείσει, περιμένει μερικά δευτερόλεπτα και μετά κλείνει εντελώς. Για περισσότερες λεπτομέρειες όμως θα πρέπει να ρωτήσεις τον ίδιο....

:mad: Υ.Γ. Please, ΜΗΝ γράφετε greeklish!!!!

Steven
20-07-05, 21:40
Ο πυκνωτης δεν ξερω εαν ειναι η καλυτερη λυση...διοτι μπορει να σου "πεταξει" ατσαλα το ρευμα.
Τελος παντων, αυτο που ξερω ειναι οτι οσοι εχουν αυτο το προβλημα, βαζουν ενα μικρο UPS για να κανουν ετσι δουλεια.
Δε γνωριζω, αλλα απο ρευμα απ'ευθειας απο τη μπαταρια, αυτο το προβλημα λυνεται???
Θα το κοιταξω και θα σας πω...διοτι το controller που εχω αγορασει, οταν καταλαβει "πτωση" τασης απο τη μιζα, δεν δινει την εντολη να κλεισει το pc, ουτε κοβει την παροχη στο τροφοδοτικο.

Andreas
21-07-05, 03:06
Τί εννοείς να το "πετάξει"; Αν δεν κάνω λάθος ένας πυκνωτής διατηρεί την τάση και αποφορτίζεται ομαλά, σωστά;

JouS
21-07-05, 17:10
Δε γνωριζω, αλλα απο ρευμα απ'ευθειας απο τη μπαταρια, αυτο το προβλημα λυνεται???

Όχι.
Οι περισσότερες μίζες τραβάνε τα πάντα και αφήνουν 4-5V τάση κατά την ανάφλεξη :)
UPS είναι η μόνη λύση προς το παρόν (σε ορισμένους παίζουν πάντως αυτά τα "έξυπνα τροφοδοτικά" που δεν είναι τόσο ηλίθιες οι μίζες τους)

MaleBuffy
21-07-05, 18:54
Όχι.
Οι περισσότερες μίζες τραβάνε τα πάντα και αφήνουν 4-5V τάση κατά την ανάφλεξη :)
UPS είναι η μόνη λύση προς το παρόν (σε ορισμένους παίζουν πάντως αυτά τα "έξυπνα τροφοδοτικά" που δεν είναι τόσο ηλίθιες οι μίζες τους)

Δεν χρειαζεται UPS. Και ενα Inverter δεν θα κοψει το ρευμα γιατι περιεχει συστημα πυκνωτων.

Dokimasmeno.... (xexexexe)

JouS
21-07-05, 22:39
Τα inverter είπαμε δεν είναι λύση για το αυτοκίνητο. Εμένα πάντως το inverter δεν έμενε ανοιχτό. Οπότε επιμένω στο οτι είναι θέμα μίζας.

MaleBuffy
22-07-05, 01:27
Τα inverter είπαμε δεν είναι λύση για το αυτοκίνητο. Εμένα πάντως το inverter δεν έμενε ανοιχτό. Οπότε επιμένω στο οτι είναι θέμα μίζας.

Ποτε το ειπαμε?
Ασε που τα inverter γιαυτο το σκοπο υπαρχουν. Για τα αυτοκινητα. Εμενα εμενε ανοιχτα μια χαρα....παντα χωρις το παραμικρο flickering! Ισως χρησιμοποιησες λαθος inverter.

JouS
22-07-05, 08:37
Τα inverter μπορεί να υπάρχουν για χρήση σε κινούμενα οχήματα (σκάφη,ΙΧ,...) αλλά δεν είναι η ασφαλής λύση για carpc. Εκτός και αν πάρεις κανένα τέρας με ανεμιστήρες για να μην ζεσταίνεται κτλ κτλ.
Έτσι όμως δεν έχεις ένα μικρό και εύκολο στην τοποθέτηση carpc αλλά ένα έκτρωμα :D
Συμφωνώ οτι η εύκολη λύση είναι inverter , και εγώ την είχα δοκιμάσει (2) αλλά δεν συγκρίνεται με την αθόρυβη και ασφαλή λύση dc-dc.

MaleBuffy
22-07-05, 13:30
Τα inverter μπορεί να υπάρχουν για χρήση σε κινούμενα οχήματα (σκάφη,ΙΧ,...) αλλά δεν είναι η ασφαλής λύση για carpc. Εκτός και αν πάρεις κανένα τέρας με ανεμιστήρες για να μην ζεσταίνεται κτλ κτλ.
Έτσι όμως δεν έχεις ένα μικρό και εύκολο στην τοποθέτηση carpc αλλά ένα έκτρωμα :D
Συμφωνώ οτι η εύκολη λύση είναι inverter , και εγώ την είχα δοκιμάσει (2) αλλά δεν συγκρίνεται με την αθόρυβη και ασφαλή λύση dc-dc.

Συμφωνω, αλλα ειναι παααρα πολοι που χρησιμοποιουνε Inverter με επιτυχια. Μπορει ανετα να κρυφτει και υπαρχουν πολλα αθορυβα. Με τιν ιδια λογικη, τα Λαπτοπ δεν ειναι η καλυτερη λυση για CARPC ουτε και τα Desktop PC. Παρολα αυτα ομως, πολλοι τα χρησιμοποιουνε. Εγω παλι, οτι δεν ειναι DIN δε μου αρεσει, αλλους δεν τουσ πειραζει! Personal preference οπως λενε και οι Γαλλοι...?!?!!

Nazx
22-07-05, 18:15
ρε παιδια για το θεμα ups που λετε αυτο το κύκλωμα δεν λύνει το πρόβλημα??

http://www.cartft.com/image_db/Backup-Concept.jpg

στη θεση του ITPS μπορει να μπει ενα dc-dc PSU οπως το PW-120M 12V DC/DC (200 Watt) ( http://www.cartft.com/catalog/il/431) και να συνδεθει εκει μια mini ATX μητρική?

MaleBuffy
22-07-05, 19:11
ρε παιδια για το θεμα ups που λετε αυτο το κύκλωμα δεν λύνει το πρόβλημα??

http://www.cartft.com/image_db/Backup-Concept.jpg

στη θεση του ITPS μπορει να μπει ενα dc-dc PSU οπως το PW-120M 12V DC/DC (200 Watt) ( http://www.cartft.com/catalog/il/431) και να συνδεθει εκει μια mini ATX μητρική?

Ναι με backup battery χαιρω πολυ....θελει ομως ολοκληρη ιστορια.

cts
23-07-05, 00:28
εντάξει το PC αλλα αν είναι απο ενυσχιτες και εξτρα μπαταριες να χασουμε και 10 αλογα στο αμαξι απο το εξτρα βαρος τι να το κανουμε :) χεχε

JouS
24-07-05, 01:20
Το σχεδιάγραμμα δουλεύει μια χαρά και χωρίς το ΙΤΡS !
Η μπαταρία όσο πιο μικρή τόσο πιο καλό (εγώ έχω μια 1.3ah) γιατί φορτίζει γρήγορα αν έχει αποφορτιστεί πλήρως.
Το PC συνδέεται παράλληλα με την μπαταρία με αποτέλεσμα να πέρνει ρεύμα ΠΑΝΤΑ απο αυτήν. Βέβαια έτσι ο χρόνος ζωής της μπαταρίας μειώνεται αρκετά και αν έχει αποφορτιστεί δεν ξεκινάει το PC μέχρι να του δώσει αρκετό ρεύμα.

Dashmod
01-08-05, 13:06
exeis loipon kati na mou protineis gia to Xenarc Car PC mou???
Exo idi varethei to anikse klise tou diakopti, ase pou den teriazei sto toso "high tech" profil tou carpc sto aftokinito, na perimenis to shut down kai na klineis ton diakopti xirokinita!! ;-)

Ego to exo kai douleyei me ena kyklomataki pou otan kleinei o diakopti stelnei ena palmo (san na patas stigmiea to power tou pc) kai to pc kanei shutdown. 3 lepta meta kobei entelos to reuma apo to trofodotiko (kai oles ths usb siskeves) opote den yparxei katholou katanalosei meta to sbisimo toy autokinitou. An ksanaanoikso ton diakopti to pc anoigi kanonika akoma kai ean den exoun perasei ta 3 lepta. To douleuo me ena trofodotiko 250W DC ATX P4 Power Supply (9-18VDC) sxediasmeno gia carpc kai to carpc mou einai celeron 2.66 me POLA pragmatakia sindemena epano.

marsian720
05-08-05, 22:24
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΠΡΩΤΑ ΑΠ΄ΟΛΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ SITE ΣΑΣ ΘΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ. ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΣ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΟΥ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΑΛΙΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΜΕ CELERON 600 ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΒΑΛΟ ΑΥΤΟ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΕ ΚΟΥΤΙ ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΤΙ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΕΑΝ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΟ APC TRAVEL POWER (http://www.axd.gr/product_info.php?cPath=23_132&products_id=2981)
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ

Dashmod
05-08-05, 23:39
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΠΡΩΤΑ ΑΠ΄ΟΛΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ SITE ΣΑΣ ΘΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΙΣΤΕΥΩ. ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΣ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΣΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΟΥ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΑΛΙΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΜΕ CELERON 600 ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΒΑΛΟ ΑΥΤΟ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΕ ΚΟΥΤΙ ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΗ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΕ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΤΙ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΕΑΝ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΟ APC TRAVEL POWER (http://www.axd.gr/product_info.php?cPath=23_132&products_id=2981)
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ

75 Watts νομίζω ότι δεν σε φτάνουν, εξαρτάται βέβαια και από το ότι συσκευές θα βάλεις επάνω. :)

marsian720
05-08-05, 23:54
ΕΝΑ ΣΚΛΗΡΟ ΕΝΑ Dvd (ΕΑΝ ΠΑΙΞΕΙ) ΜΙΑ ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ ΜΕ Tv-out (ΕΧΩ Tft Tv 7'' Me Av Input ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΔΕΣΩ ΕΚΕΙ) ΚΑΙ Usb Bluetooth ΓΙΑ Gps.
ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ;

Dashmod
06-08-05, 10:55
ΕΝΑ ΣΚΛΗΡΟ ΕΝΑ Dvd (ΕΑΝ ΠΑΙΞΕΙ) ΜΙΑ ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ ΜΕ Tv-out (ΕΧΩ Tft Tv 7'' Me Av Input ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΔΕΣΩ ΕΚΕΙ) ΚΑΙ Usb Bluetooth ΓΙΑ Gps.
ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ;

Ήχο δεν θα έχεις; δεν νομίζω να έχει onboard. Πληκτρολόγιο και mouse usb δεν θα είναι; Αν είναι θα χρειαστείς και usb hub. Μάλλον σου χρειάζονται περισσότερα από 75 watt. Θα μπορούσες να βάλεις ένα 200 - 300W inverter, αλλά δεν το προτείνω λόγο θερμοκρασίας. Καλύτερα βάλε ένα τροφοδοτικό για carpc.

MaleBuffy
06-08-05, 11:51
To 75 Watt inverter δεν φτανει με καμια παναγια! Μια απλη λυση ειναι να δεις ποσα βατ ειναι το τροφοδοτικο του Πισιου σου και να παρεις αντιστοιχο (1.5 φορες μεγαλυτερο).

marsian720
06-08-05, 12:18
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
ΒΡΗΚΑ ΑΥΤΟ ΛΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ;
(http://www.mini-box.com/s.nl;jsessionid=ac112b791f4347fc7d2d565e4e419da5b6 eb90e69575.qQvJq2PEmlnva30R-BbQmkLz-ATzr6Lzn6rzqwTxpQOUc30KaNDNo6XKq6zInRmLa3mO8RbCpR0 HoA5Qmh0KbMTNo6XK-kDvrA4Ka3qIqRnvp6iIpAjOp6jynQjM-AbJpgaMah8ObNeMchiM8Oexo6XHngbynknvrkLOlQzNp65In0_ _?sc=8&category=13&it=A&id=301)

MaleBuffy
06-08-05, 13:20
Κανει ΑΛΛΑ...πρεπει να βρεις τροπο να σταθεροποιησεις τα Volt της μπαταριας. Το τροφοδοτικο αυτο, δεχεται 12 βολτ, παρολα αυτα το αυτοκινητο ΔΕΝ εχει σταθερα 12 βολτ, οποτε μπορει να σου καψει το PSU και την MB.

JouS
06-08-05, 19:54
Αν θες να δεις τί ισχύος inverter θες προσπάθησε να μετρήσεις πόσα καίει ο υπολογιστής σου με όλα αυτά που θες πάνω. Μπορεί να είναι 100Watt, μπορεί 200W αλλά μπορεί να σου φτάνουν και τα 75 (χλωμό). Δεν έχει να κάνει με το max output του τωρινού σου ATX τροφοδοτικού.
Αν θες να βάλεις όμως dc-dc τροφοδοτικό να προσέξεις ιδιαίτερα τα χαρακτηριστικά του μιας και τα συνολικά Watt που δίνουν δεν έχουν τόση σημασία. Πρέπει να δεις πόσα Ampere(ή και Watt) θες στα 12V και πόσα μπορεί να δώσει, το ίδιο στα 5V και στα 3.3V.
Το μόνο που μπορώ να σου δώσω σαν βοήθημα είναι το πασίγνωστο:
http://resources.mini-box.com/online/powersimulator/powersimulator.html

Steven
07-08-05, 13:29
Χαιρεται παιδες, χαθηκα λογω φορτου εργασιας (ειδικα καλοκαιριατικο δε λεει).
Λοιπον, τωρα που βρηκα λιγο ελευθερο χρονο, το project μου παιρνει σαρκα και οστα. Σκεφτηκα το τι θα κανω. Για λογους καλαισθησιας, εν τελει δεν θα βαλω indash οθονη, αλλα βρηκα ατομο που μπορει να μου φτιαξει οτι θελω με πολυεστερα και θα βαλω την οθονη οπως τα παιδια με τα τελειωμενα projects.
Σκεφτομαι να βαλω σαν PC το Via Epia SP13000 και θα το παραγγειλω αυριο.

Επισης θα παραγγειλω απο http://www.icp-epia.co.uk/ το M1-ATX σαν τροφοδοτικο. Λετε να μπορω να το βρω αλλου πιο φτηνα??

marsian720
07-08-05, 21:12
ΚΑΙ ΠΩΣ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΩ ΤΑ ΒΟΛΤ ΤΗΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑΣ.
ΟΛΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΕΙΝΑΙ........
ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΙΑ ΜΠΑΛΑΝΤΕΖΑ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ;;;;; :)
ΑΥΤΑ ΤΑ ΔΥΟ ΛΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΑ;
http://www.mini-box.com/s.nl/sc.8/category.13/it.A/id.356/.f
http://www.mini-box.com/s.nl/category.15/it.A/id.212/.f

MaleBuffy
07-08-05, 21:16
Psakse sto net gia to ITPS

Dashmod
08-08-05, 01:21
Κοίτα και αυτό: http://www.cartft.com/catalog/il/407
Δεν θα έχεις πρόβλημα με τα watt.

JouS
08-08-05, 15:46
Το Μ1ΑΤΧ έχει τέτοιο κύκλωμα πάνω και είναι πολύ καλό τροφοδοτικό. Αλλά δεν είναι σίγουρο οτι σου φτάνει η ισχύς που παράγει.
Το κακό είναι οτι δεν ξέρω τι ζητάει η μητρική σου και ο επεξεργαστής.
Η μητρική που έβαλες είναι πάρα πολύ αργή για carpc(για χαλαρή χρήση κάνει βέβαια).

MaleBuffy
08-08-05, 21:05
Fysika einai kai to allo, to M1-ATX einai ligo ellatomatiko.....exoun paratirithei aperia krousmata! Des posa watt tha xreiasteis kai meta sizitame. POulaw enas filos to Carnetix stis aggelies tou forum....borei auto na sou kanei! Vevaia zitaei parapano aposa kanei logo ton taxydromikon....alla epikoinonise mazi tou bas kai katevasei tin timi....einai o OCTAVIA

Nazx
09-08-05, 16:30
Το σχεδιάγραμμα δουλεύει μια χαρά και χωρίς το ΙΤΡS !
Η μπαταρία όσο πιο μικρή τόσο πιο καλό (εγώ έχω μια 1.3ah) γιατί φορτίζει γρήγορα αν έχει αποφορτιστεί πλήρως.
Το PC συνδέεται παράλληλα με την μπαταρία με αποτέλεσμα να πέρνει ρεύμα ΠΑΝΤΑ απο αυτήν. Βέβαια έτσι ο χρόνος ζωής της μπαταρίας μειώνεται αρκετά και αν έχει αποφορτιστεί δεν ξεκινάει το PC μέχρι να του δώσει αρκετό ρεύμα.
Jous
Δηλαδη στη θεση του ITPS μπορει να μπει το PW-120M 12V DC/DC (200 Watt) ( http://www.cartft.com/catalog/il/431) και να συνδεθει εκει μια micro ATX μητρική?

ρωταω επειδη κανεις δεν μου εχει απαντησει σε ολη μου την ερωτηση!

Nazx
09-08-05, 16:38
ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ;

Αν και ασχετο με την αρχικη σου ερωτηση προσεξα πως θα συνδεσεις την οθονη σου μεσω av input και tvout της καρτας γραφικων... Να εχεις υποψιν σου οτι αυτο δεν ειναι και η καλυτερη λυση μια και θα δυσκολευτεις πολυ να διαβαζεις στην οθονη... γενικα για την προβολη χαρακτηρων σε οθονη θα πρεπει να λειτουργεις μεσω θυρας VGA και μονο...

Για να σου δωσω να καταλαβεις τι εννοω σκεψου οταν κανεις tvout απο τον Η/Υ στην τηλεοραση του σπιτιου σου, πως βλεπεις τους χαρακτηρες.... ειναι πολυ δυσαναγνωστοι και αυτος ο τροπος επικοινωνιας χρησιμοποιειται μονο για την προβολη ταινιων....

Σκεψου το.

JouS
09-08-05, 22:28
Βασικά σου απάντησα αλλά όντως δεν το εξέφρασα σωστά :D

Κράτα το σχέδιο όπως το βλέπεις, χωρίς το ΙΤΡS. Παράλληλα στην μπαταρία (παράλληλα με το κύκλωμα εννοώ) συνδέεις και το PW120M οπου τροφοδοτεί την μητρική σου (όποια και να είναι).
Σχεδόν σίγουρα θα σου δουλέψει (όρκο δεν παίρνω για τίποτα μετά απο όσα έχω δει).
Το ITPS βέβαια είναι πολύ καλό κύκλωμα απλά εμένα δεν μου άρεσε το αυτόματο ξεκίνημα και έτσι δεν το πήρα ποτέ (ψέμματα, το πήρα και το έδωσα :D )

Steven
10-08-05, 13:47
Παιδια, μια ερωτηση.
Το M1-ATX 90W, φτανει το ρευμα του για το ΕΡΙΑ 13000?
Επισης ειναι συμβατο με ITX, ή χρειαζεται ανταπτορες?

Nazx
10-08-05, 17:42
Βασικά σου απάντησα αλλά όντως δεν το εξέφρασα σωστά :D

Κράτα το σχέδιο όπως το βλέπεις, χωρίς το ΙΤΡS. Παράλληλα στην μπαταρία (παράλληλα με το κύκλωμα εννοώ) συνδέεις και το PW120M οπου τροφοδοτεί την μητρική σου (όποια και να είναι).
Σχεδόν σίγουρα θα σου δουλέψει (όρκο δεν παίρνω για τίποτα μετά απο όσα έχω δει).
Το ITPS βέβαια είναι πολύ καλό κύκλωμα απλά εμένα δεν μου άρεσε το αυτόματο ξεκίνημα και έτσι δεν το πήρα ποτέ (ψέμματα, το πήρα και το έδωσα :D )

Σ'ευχαριστω Jous... αυτη ηταν πολυ κατατοπιστικη απαντηση!
Να ρωτησω και κατι ακομα:

Το πιο πανω κυκλωμα με την backup battery σε περιπτωση που εχει αποφορτιστει(πχ δουλεψε το pc με κλειστο κινητηρα) φορτιζει απευθειας απο την μπαταρια του αυτοκινητου? δηλαδη εαν η backup battery ειναι αποφορτισμενη οταν σβησει ο κιηνητηρας αυτη θα επαναφορτιστει απο την μπαταρια του αυτ/του? μην μεινω καμια μερα στα κρυα του λουτρου με αδεια μπαταρια του αυτ/του!!
το λεω αν ειναι να βαλω και εναν διακοπτη on/off μεταξυ μπαταριας αυτ/του και backup battery...

thanx και παλι!

JouS
11-08-05, 23:00
το λεω αν ειναι να βαλω και εναν διακοπτη on/off μεταξυ μπαταριας αυτ/του και backup battery...

thanx και παλι!

Να βάλεις να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...εγώ που δεν είχα κλείσει την παροχή για 10 μέρες γύρισα και δεν είχα μπαταρία :)
Και ο άτιμος ο 20V δεν πέρνει εύκολα μπροστά :D :D :D

marsian720
12-08-05, 01:21
MaleBuffy ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΒΡΟΥΜΕ ΤΟ Itps;

MaleBuffy
12-08-05, 02:54
Αποτι ξερω οχι δυστηχως! Αν στειλεις ομως email στο cartft.com η linitx.com ισως να δεχτουνε να σου το στειλουνε με λιγοτερα ταχυδρομικα μιας και ειναι μια σταλια!

marsian720
12-08-05, 11:14
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΤΟ Itps. ΟΠΟΥ ΚΟΙΤΑΞΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟ "no Longer Avalaible"
ΑΛΛΟ ΚΟΙΝΟ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΤΗ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ .ΒΡΗΚΑ ΕΝΑ ΣΤΟΝ ΚΑΤΟΥΜΑ ΑΛΛΑ ΕΒΓΑΖΕ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΑΜΠΕΡ. ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ.

ionio-zante
12-08-05, 12:06
Σχετικα με το Μ1ATX.
Εγω παραγγειλα το συγκεκριμενο γιατι ειναι στην ουσια ανταλακτικο του τροφοδοτικου της Travla Case που χρησιμοποιω... Ολα σε ενα.
Επανω στο Pc εχω συνδεσεi Usb Hub 4 θεσεων, To PowerMate, To Gps, Usb BlueTooth, Usb WiFi, και το Ασυρματο Keyboard-TrackBall Της Addeso.
Ως τωρα κανενα Προβλημα με το ρευμα.. Μια χαρα. Επιπλεον εχει και εσωτερικο Διακοπτακι που καθυστερει την εκκινηση του ενυσχητη για να μην υπαρχει το ενοχλητικο "Γκουπ" στο Βοοt και στο shutDown.

Nazx
12-08-05, 16:00
το διαβασα τελικα και στο προτζεκτ σου για τον διακοπτη.. οποτε θα βαλουμε και εναν τετοιο διακοπτη...

marsian720
16-08-05, 00:18
Δεν μπορω να βρω πουθενα σταθεροποιητη της τασης.οσα βρισκω βγαζουν μονο ενα αμπερ. Καμια βοηθεια για το που μπορω να βρω κατι ;

MaleBuffy
16-08-05, 03:30
ftiaxe monos sou! eixa kanei ena post sto mp3car.com me ena diko mou kiklomataki einai mexri 10 amber an thimame kala! psaxto !

marsian720
17-08-05, 23:54
Εαν τραβηξω απευθειας γραμμη απο την μπαταρια (με ασφαλεια εννοειται) λυνεται το προβλημα οσο αφορα την σταθερη ταση των 12 V και των αμπερ;

Dashmod
18-08-05, 00:16
Εαν τραβηξω απευθειας γραμμη απο την μπαταρια (με ασφαλεια εννοειται) λυνεται το προβλημα οσο αφορα την σταθερη ταση των 12 V και των αμπερ;

Όχι και η απευθείας γραμμή από την μπαταρία έχει την τάση της μπαταρίας που δεν είναι σταθερή!

MaleBuffy
18-08-05, 01:55
http://www.mp3car.com/vbulletin/showthread.php?t=17905&page=1&pp=15

Elpizw na ksereis agglika! :)

marsian720
18-08-05, 16:01
Φιλε MaleBuffy το ειδα απο προχτες που μου εστειλες το μηνυμα αλλα ποιοσ ξερει να το φτιαξει αυτο; Δεν ξερω καν πως ειναι το κολλητηρι. Σε ευχαριστω παντως για την βοηθεια σου.

beg
23-08-05, 02:57
Φίλοι μου γεια σας, Είμαι νέο μέλος στο Forum αυτό μιας και το ανακάλυψα τυχαία καθώς έψαχνα πληροφορίες για carputers.Ομολογώ ότι το βρήκα πάρα πολύ ενδιαφέρων και μπορώ μέσα από αυτό να συζητήσω με άτομα που έχουμε τα ίδια ή παρόμοια ενδιαφέροντα.
Είμαι Ηλεκτρονικός και Ηλεκτρολόγος Αυτοματισμών και όπως είδα στα μηνύματα σας στο Forum πιστεύω πως η βοήθεια μου θα σας φανεί χρήσιμη.

Καταρχάς η ιδέα για τοποθέτηση Ηλεκτρονικού Υπολογιστή στο δικό μου VW Golf iii ήρθε από το 1ο και 2ο τεύχος του περιοδικού PC WORLD και ομολογώ πως μου άρεσε σαν ιδέα. Βέβαια μετά από λίγο ψάξιμο κατάλαβα πως το σύστημα απαιτεί ένα σεβαστό ποσό για να ολοκληρωθεί. Παρόλα αυτά όμως έκανα την κίνηση και αγόρασα μερικά από τα κομμάτια που χρειάζεται το σύστημα :

MiniPC : Xenarc MP-SC8-SC2
Hardware: CPU Celeron 2.6GHz – DDR 256MB HDD 120GB –DVDRW
Οθόνη TFT Xenarc 700TR (Και βλέπω πως είμαι ο μόνος που επέλεξα οθόνη οροφής)
και όλα τα απαιτούμενα περιφερειακά του υπολογιστή ( Πληκτρολόγιο, ποντίκι, USB Hub κ.τ.λ.)

Κατόπιν συνάντησα και τα πρώτα προβλήματα τα οποία συναντά ο καθένας και όπως καταλάβατε μιλάω για τροφοδοτικό (Μετατροπέα Τάσης 12DC σε 18DC), τον τρόπο ενεργοποίησης και απενεργοποίησης του υπολογιστή, τί κεραία να χρησιμοποιήσω για το USB TV Tuner κ.τ.λ. Όμως μετά από λίγη μελέτη βρήκα λύσεις σε όλα μόνος μου.
Αυτή την στιγμή το σύστημα το δουλεύω με Laptop (Προσωρινά βέβαια) διότι καλοκαίρι και εργασία δεν μου αφήνουν και πολύ ελεύθερο χρόνο να το ολοκληρώσω. Φωτογραφίες θα σας παρουσιάσω μόλις ολοκληρώσω το Project βέβαια να πω πως έχω φωτογραφίες βήμα βήμα όλων των εργασιών μέχρι τώρα από τον πάγκο εργασίας μέχρι και την τοποθέτηση στο αυτοκίνητο διότι μελλοντικά θα φτιάξω και ιστοσελίδα.

Για την ώρα θα σας παρουσιάσω τις λύσεις στο θέμα του τροφοδοτικού του υπολογιστή και τον τρόπο ενεργοποίησης και απενεργοποίησης.

Τροφοδοτικό

Το δικό μου Xenarc MP-SC8-SC2 θέλει τάση τροφοδοσίας 18V DC και όταν το αγόρασα από τον Καλογερόπουλο δεν είχε τότε τροφοδοτικά στην ιστοσελίδα του έτσι σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω το τροφοδοτικό που υπάρχει στο εσωτερικό οποιουδήποτε ενισχυτή ήχου τύπου MOSFET. Οι ενισχυτές ήχου τροφοδοτούνται με τάση από 27 έως και 40V DC περίπου ανάλογα με την ισχύ τους. Πήρα έναν 2x150W τελικό τελείως απλό διότι δεν τον θέλω για ενίσχυση ήχου. Εξέτασα το τροφοδοτικό του και κατέληξα πως με μια απλή μετατροπή στις σπείρες του μετασχηματιστή μπορώ να πάρω 18V DC και μάλιστα 350W. Τα πλεονεκτήματα της μετατροπής αυτής είναι πολλά και τα αναφέρω παρακάτω:

1. Θερμοκρασία τροφοδοτικού πολύ χαμηλή λόγο του κέλυφος του ενισχυτή που είναι ψήκτρα
2. Η εντολή Remote του ενισχυτή που είναι πολύ χρήσιμη στην ενεργοποίηση και απενεργοποίηση του υπολογιστή .
3. Η καλή σταθεροποίηση του τροφοδοτικού στα 18V
4. Το φιλτράρισμα της τάσης για να μην περνάει το παράσιτο της μηχανής στον υπολογιστή
5. Και τέλος η αισθητικά όμορφη εμφάνιση του.

Ενεργοποίηση και απενεργοποίηση του υπολογιστή

Καταρχάς να αναφέρω ότι πρέπει να ελέγχουμε δυο συσκευές μια το τροφοδοτικό και μια ο υπολογιστής που κατά την ενεργοποίηση λειτουργεί πρώτα το τροφοδοτικό και μετά ο υπολογιστής ενώ στην απενεργοποίηση πρώτα θα σβήσει ο υπολογιστής και μετά το τροφοδοτικό. Αυτό έγινε ως εξής : διαθέτω το RadioCD mp3 BLAUPUNKT Los Angeles MP71 το οποίο όταν ενεργοποιηθεί δίνει αμέσως εντολή στο Remote της κεραίας και μετά από τον χρόνο που μπορώ να ρυθμίσω από το μενού του το Remote για την ενεργοποίηση των ενισχυτών. Έτσι η ενεργοποίηση του υπολογιστή γίνεται ως εξής : έχοντας το κλειδί του αυτοκινήτου στη θέση ΟΝ και ανοίγοντας το RadioCD ξεκινάει αμέσως το τροφοδοτικό από το Remote της κεραίας και μετά τον χρόνο που έχω ρυθμίσει στο μενού ξεκινάει ο υπολογιστής από το Remote των ενισχυτών με την βοήθεια δυο ρελλεδων που τοποθέτησα. Κατά την απενεργοποίηση του υπολογιστή η μόνη εντολή που χρειάζεται από τα Remote του RadioCD είναι της κεραίας, δηλαδή όταν σβήσω το RadioCD σβήνει και ο υπολογιστής και το τροφοδοτικό του υπολογιστή σβήνει όταν σβήσει το Power Led του υπολογιστή. Αυτή την πατέντα την σχεδίαζα περίπου μια εβδομάδα μέχρι να πάρω το σωστό αποτέλεσμα. Προσπάθησα να σας περιγράψω απλά το σύστημα για να καταλάβετε πως λειτουργεί και ελπίζω να το πέτυχα. Ξέχασα να πω πως το κόστος της κατασκευής του τροφοδοτικού και η ενεργοποίηση και απενεργοποίηση του υπολογιστή είναι η αξία του ενισχυτή τύπου MOSFET και περίπου 20 € οι ρελλεδες.

Αυτά μέχρι στιγμής ελπίζω να μην σας κούρασα με το μεγάλο κείμενο. Θα είμαι πολύ συχνά στο Forum και θα χαρώ να σας βοηθήσω σε οτιδήποτε Ηλεκτρονικοηλεκτρολογικο πρόβλημα συναντάται.

Για άμεση επικοινωνία
beginfo@in.gr

Andreas
23-08-05, 04:28
Φίλε beg καλοσήρθες στην παρέα μας. Το project σου είναι πράγματι πολύ ενδιαφέρον, όχι μόνο λόγω του τροφοδοτικού, αλλά και λόγω της οθόνης, που όπως ανέφερες κι εσυ, δεν έχει επιλέξει κανένας άλλος απο εδώ τη λύση της οροφής (εγώ προσωπικά για να μήν μου κρύβει τον καθρέφτη, καθώς το pc προορίζεται να λειτουργεί και εν κινήσει...)
Ομολογώ οτι η λύση σου για την τροφοδοσία μου άρεσε πολύ σαν σύλληψη, αλλά οι περισσότεροι εδώ χρησιμοποιούμε 12volt ΑΤΧ τροφοδοτικά και σταθεροποιητές, κι εκτώς αυτού δεν ξέρω πόσοι έχουν τις γνώσεις να κάνουν τη μετατροπή στον ενισχυτή (οι δικές μου γνώσεις ηλεκτρονικής δεν φτάνουν ως εκεί....). Δέν γνωρίζω την τιμή ενός MOSFET για να πώ αν αξίζει να χρησιμοποιηθεί σαν regulator, στη δική σου περίπτωση όμως ταίριαξε γάντι...
Καλή συνέχεια λοιπόν, περιμένω φωτογραφίες και ελπίζω οτι μπορούμε να βασιστούμε στη βοήθεια σου όσο κι εσύ στη δική μας. Άλλωστε η γνώση είναι δύναμη μόνο αν την μοιράζεσαι πως λέει κι ο Χρήστος (CTS) ;)

fireblade9
10-09-05, 02:36
Βρηκα ενα link το οποιο εχει ενα ωραιο πινακα για να υπολογισεις τα watt/Amp του carputer σου και συγχρονως να καταλαβεις την επιλογη του καταλληλου τροφοδοτικου . Το μονο που δεν μπορω να απαντησω ειναι εαν η υπολογισμοι που κανει ειναι αξιοπιστη...!!!!!!!! Οποιος ξερει ας μου πει και εμενα. :) LINK (http://www.mymp3car.com/MP3Car/PSUpower.asp)

beg
11-09-05, 21:44
YPARXEI TROFODOTIKO 250W GIA DESKTOP PC STHN ELLADA. PISTEYO OTI ME ENAN YPOLOGISMO TOY REYMATOS POY XRIAZETE ENA PC (CELERON 'H P4) ME OLA TA USB EPANO: GPS, DVD-ROM (USB GIA NA ERUEI STO TAMPLO) KEYBOARD - TRACKBALL, TOUCHSCREEN, TV -RADIO TUNNER KLP.

Φίλοι Octavia και Kosta τροφοδοτικό 250w με είσοδο 12v ;
Αν υπάρχει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα που μπορώ να βρω και τι τιμή έχει ; Διάβασα τις παλιότερες συζητήσεις σας περί τροφοδοτικών και σκέφτηκα ότι αν υπάρχει τέτοιο τροφοδοτικό στην Ελλάδα να άφηνα το Xenarc και να έβαζα ένα κανονικό ΑΤΧ motherboard. Οι λόγοι είναι πολύ, υπάρχει ότι θες σε κάρτα PCI, πλήρες αναβάθμιση hardware, VGA κάρτα ανάλογα με τα γούστα, περισσότερες IDE θύρες κ.τ.λ. Πριν πάρω το Xenarc τηλεφώνησα σχεδόν παντού και κάποιοι δεν ήξεραν ακόμα αν υπάρχουν τέτοια τροφοδοτικά, έχω δει τέτοια στο εξωτερικό, αλλά αποφεύγω να κάνω αγορές από έξω.

Περιμένω αυτή τη σωτήρια για μένα απάντηση σας, διότι μόλις τα ξήλωσα όλα και τα επανατοποθετώ ξανά.

Kostas
11-09-05, 23:32
Ελλάδα μόνο αυτό (http://www.mini-itx.gr/product.asp?numRecordPosition=3&P_ID=144&strPageHistory=cat&strKeywords=&SearchFor=&PT_ID=72) εχω δει beg...

beg
11-09-05, 23:52
Κρίμα και από τα λεγόμενα νόμιζα ότι είχατε βρει κάτι εδώ Ελλάδα. Το πρόβλημα που έχω και δεν κάνω αγορές από το εξωτερικό είναι ότι δεν ξέρω ακριβώς την διαδικασία αγοράς δηλαδή τι θα μου στοιχίσει, πως και πόσο θα πληρώσω, αν θα μπλέξεις στην περίπτωση που δεν σου στείλουν το σωστό προϊον ή ακόμα και όταν το προϊόν έχει βλάβη τι γίνετε σε αυτές τις περιπτώσεις.

Έχεις να προτείνεις κάτι περισσότερο από 150w του mini-itx

Dashmod
12-09-05, 11:25
Φίλοι Octavia και Kosta τροφοδοτικό 250w με είσοδο 12v ;
Αν υπάρχει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα που μπορώ να βρω και τι τιμή έχει ; Διάβασα τις παλιότερες συζητήσεις σας περί τροφοδοτικών και σκέφτηκα ότι αν υπάρχει τέτοιο τροφοδοτικό στην Ελλάδα να άφηνα το Xenarc και να έβαζα ένα κανονικό ΑΤΧ motherboard. Οι λόγοι είναι πολύ, υπάρχει ότι θες σε κάρτα PCI, πλήρες αναβάθμιση hardware, VGA κάρτα ανάλογα με τα γούστα, περισσότερες IDE θύρες κ.τ.λ. Πριν πάρω το Xenarc τηλεφώνησα σχεδόν παντού και κάποιοι δεν ήξεραν ακόμα αν υπάρχουν τέτοια τροφοδοτικά, έχω δει τέτοια στο εξωτερικό, αλλά αποφεύγω να κάνω αγορές από έξω.

Περιμένω αυτή τη σωτήρια για μένα απάντηση σας, διότι μόλις τα ξήλωσα όλα και τα επανατοποθετώ ξανά.

ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΣΤΟ WWW.JENET.GR ή στείλε pm.

jimacid
20-09-05, 19:52
το τροφοδοτικό του υπολογιστή σβήνει όταν σβήσει το Power Led του υπολογιστή. Αυτή την πατέντα την σχεδίαζα περίπου μια εβδομάδα μέχρι να πάρω το σωστό αποτέλεσμα.
Φιλε μου με ενδειαφερει παρα πολυ αυτη η πατεντα που εκανες.
μηπως θα μπορουσες να μας πεις καποια πραγματα παραπανω?
πως το συνδεσες και αν γινετε να μας δοσεις το κυκλωμα που χρειαστηκε να φτιαξεις για να κανεις την πατεντα καθως και τις τιμες αντιστασεων πυκνωτων κλπ

σε ευχαριστω προκαταβοληκα

beg
20-09-05, 21:38
Φίλε jimacid αν περιγράψεις ακριβώς τον αυτοματισμό που χρειάζεσαι σίγουρα θα σου βρω την ιδανική για σένα λύση.

jimacid
21-09-05, 13:27
Ακομα δεν χρειαζομαι κατι γιατι δεν εχω τοποθετησει ακομα τον υπολογιστη στο αμαξι. αλλα μολις το βαλω συγουρα θα χρειαστω ενα κυκλομα για να κληνει τους ενισχυτες και το τροφοδοτικο αφου κλησει το pc.
τελως παντων μολις το βαλω και αναλογος με το τι προβλημα εχω ισως να χρειαστω την βοηθεια σου :) ;) :p :)

sokin1984
10-11-05, 15:16
Παιδια γεια σας θα ηθελα και εγω να φτοιαξω 1 carputer εχω 1 παλιο pc 1700 celeron..
θα ξεκινησω απο το τροφοδοτικο dc-dc ποσσα watt χρειαζομαι ?

beg
10-11-05, 17:47
Καλώς ήρθες και εσύ φίλε sokin1984.

Καλή η επιλογή σου να βάλεις το παλιό σου pc στο αυτοκίνητο και μ’ αυτό μου δίνεις την ευκαιρία να γράψω κάποια πράγματα που ξεχνούσα να γράψω για το θέμα αυτό.
Η καλύτερη και πιο οικονομική λύση για carputer πιστεύω είναι ένας κανονικός επιτραπέζιος υπολογιστής. Το μόνο πρόβλημα που θα αντιμετωπίσεις είναι ένα, η τροφοδοσία του. Μέχρι τώρα υπάρχουν δυο λύσεις για να τροφοδοτήσεις τον υπολογιστή από το αυτοκίνητο σας, η πρώτη είναι να χρησιμοποιήσεις ένα inverter με χαρακτηριστικά 12V DC to 220V AC 300 – 500W μετατρέποντας τα 12V σε 220V και η δεύτερη και πιο σωστή να χρησιμοποιήσεις κανονικό ΑΤΧ τροφοδοτικό με είσοδο τάσης 12V αφού υπάρχουν έτοιμα στο εμπόριο σε εξειδικευμένα καταστήματα.
Τα ΑΤΧ τροφοδοτικά με είσοδο 12V αντί 220V παρέχουν μεγαλύτερη ασφάλεια στο αυτοκίνητο αφού τοποθετούνται στο ίδιο κουτί του υπολογιστή και έτσι αποφεύγετε τα πολλά καλώδια που μπορούν να προκαλέσουν οτιδήποτε. Ο υπολογιστής προστατεύεται καλύτερα όταν τροφοδοτείτε από ένα τέτοιο τροφοδοτικό διότι περιέχουν περισσότερα προστατευτικά κυκλώματα. Μικρότερη είναι και η κατανάλωση ρεύματος του τροφοδοτικού αυτού επειδή θερμαίνετε μόνο αυτό και όπως ξέρουμε όλοι η θερμότητα μεταφράζετε σε κατανάλωση. Επίσης σημαντικό είναι και το ότι μπορείτε να τα χρησιμοποιήσετε ξανά και στον επόμενο αναβαθμισμένο υπολογιστή.
Ένα τέτοιο ΑΤΧ τροφοδοτικό στα 300 Watt θα λύσει το πρόβλημα της τροφοδοσίας του υπολογιστή σας, αλλά και σε μικρότερη ισχύ με την βοήθεια τροφοδότησης μερικών εξαρτημάτων από το αυτοκίνητο γίνετε δουλεία.

ina
11-11-05, 14:03
καλη επιτυχια κ καλως ορισες !

Kostas
11-11-05, 17:24
και 200Watt να είναι δεν νομίζω να έχει πρόβλημα...
αλλά για πες μας τι έχεις σκοπό να βάλεις πάνω στο PC, γιατί δεν είναι μόνο ο επεξεργαστής που τραβάει ρεύμα...

sokin1984
11-11-05, 20:46
Φιλε Κωστα ευχαριστω που απαντησες θελω να βαλω 1 dvd Kαι 1 σκληρο δισκο...

cts
11-11-05, 20:49
καλως ηρθες φιλε...
σιγουρα δεν ειναι μονο η CPU που τραβαει ρευμα...
Εγω θα προσθετα μονο ενα DVD και φυσικα 1 HD...

sokin1984
11-11-05, 20:52
Αυτα θα βαλω αλλα με το ρευμα τη ειναι καλυτερο τελικα να κανω..ποσα wat..

beg
11-11-05, 21:45
Όσο αφορά τους οπτικούς δίσκους μην φοβάστε τίποτα για το ρεύμα που τραβάνε βάλτε όσους θέλετε, όσους υποστηρίζει η μητρική σας διότι με ένα ρελέ, μια δίοδο και ένα μικρό σταθεροποιητή 5Votl μπορείτε να τους τροφοδοτήσετε κατευθείαν από την τροφοδοσία του αυτοκινήτου. Για τους σκληρούς δίσκους δεν το δοκίμασα αλλά λογικά θα δουλεύουν και αυτοί. Επίσης με πατέντα στα καλώδια των USB συσκευών σας και με σταθεροποιητές 5Volt ξεχάστε και από εκεί τα ρεύματα. Αυτά τα λίγα για να μην ζορίζετε το τροφοδοτικό του υπολογιστή.

sokin1984
12-11-05, 18:30
Τελικα δεν πηρα 1 υπευθυνη απαντηση...με μπερδεψατε...εσεις πειτε τη κανατε να καταλαβω...

Andreas
12-11-05, 20:47
Για να σου πεί κάποιος με σιγουριά πόσα watt χρειάζεσαι, πρέπει να μετρήσει πόσα καταναλώνει το pc σου. Εγώ θα σου έλεγα ανάλογα με το πόσα θές να διαθέσεις και πόσο "πίανουν" τα χέρια σου με τα ηλεκτρονικά, να πάρεις το πιο συμφέρον που θα βρείς, φτάνει να σηκώνει τον επεξεργαστή και τη μητρική σου, και ανάλογα τροφοδοτείς απο αλλού τα περιφερειακα...
Με 2 λόγια, ένα 300άρι θα σου κάνει δουλειά εύκολα, με ένα 200άρι ίσως χρειαστεί να φτιάξεις 1-2 κυκλώμματα τροφοδοσίας ξεχωριστά, αλλά άν δέν μετρήσεις σε πραγματικές συνθήκες την κατανάλωση δέν μπορείς να είσαι σίγουρος 100%...

Dashmod
13-11-05, 01:56
Γράψε μας τα πλήρη χαρακτηριστικά του pc σου, τι δίσκο, τι κάρτες, τι drive, τι USB συσκευές κτλ θα βάλεις για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε.

lefteris
13-11-05, 17:54
Υπαρχει τροφοδοτικο στο www.linkshop.gr που εδρευει Πειραια 200w 12v με ολοκληρη την συμμετρια της Μ/Β 3.3V - 5V - 12V

Ειναι ενα μικρο πλακετακι διαστασεων οσο ενα πακετο ταιγαρα και κουμπωνει κατευθειαν στην Μ/Β

Φωτογραφια Συντομα. 25€ κοστιζει.. Αξιζει???

Kostas
14-11-05, 02:42
Καλό ακούγεται lefteri αλλά τι είσοδο θέλει? Μάλλον θέλει σταθερή 12V…
Άρα θα θες και έξτρα DC-DC 12V regulator…

lefteris
14-11-05, 11:16
Περισσοτερο απο 12V θελει. Το εβαλα στο αμαξι (συντομα και το project) και παιζει κανονικα τελεια. Βεβαια πρεπει να βρω εναν τροπο οταν περνει μπρος το αμαξι να μην κανει Reboot το pc

lefteris
14-11-05, 11:16
Ξεχασα στα τροφοδοτικα που εχετε με τις φωτογραφιες το εχετε και αυτο εκει.

Θα το ξαναβρω να σας πω ποιο λεω.

beg
14-11-05, 22:33
Περισσοτερο απο 12V θελει. Το εβαλα στο αμαξι (συντομα και το project) και παιζει κανονικα τελεια. Βεβαια πρεπει να βρω εναν τροπο οταν περνει μπρος το αμαξι να μην κανει Reboot το pc

Φίλε Λευτέρη εάν δεις το κύκλωμα που παρουσίασα για ενεργοποίηση – απενεργοποίηση στο project VW GOLF iii CARputer και το διαβάσεις πως λειτουργεί θα βρεις την λύση στο πρόβλημα σου.

http://www.carputermania.gr/forum/showthread.php?t=160&page=2&pp=10

lefteris
05-12-05, 14:50
http://linkshop.gr/eshop/view_product.php?productid=965&idcat=31&idsubcat=185&idsubsubcat=-1

Δειτε λιγακι αυτο το τροφοδοτικο.... Νομιζω οτι ειναι πολυ καλη λυση.

cts
08-12-05, 13:12
φαινεται να ειναι μια καλή λυση και σε αρκετά καλη τιμή νομίζω, δεν το έχω πολυ-ψάξει βέβαια το θεμα αλλα νομίζω οτι ειναι αρκετα καλή η τιμή!

vamour
08-12-05, 17:18
hi paides.
pisteyw oti kai egw eimai sxedon etoimos na kanw to diko mou carputer alla kolaw opws oloi sto trfodotiko . eida polu kales prosfores an kai arketa akrives pou prosferoun trofodotika aytoelexomena . apla egw den paw gia mini itx alla gia atx kanoniko.twra to thema einai ti trofodotiko mporw na valw etsi wste na exw ola ayta ta pleonekthmata opws na min kanei reboot to pc kai na kleinei meta apo ligi wra.tha ithela na mou dieykrinisete ti akrivws psaxnw peripou.

JouS
08-12-05, 18:52
http://linkshop.gr/eshop/view_product.php?productid=965&idcat=31&idsubcat=185&idsubsubcat=-1

Δειτε λιγακι αυτο το τροφοδοτικο.... Νομιζω οτι ειναι πολυ καλη λυση.

Καλό και δοκιμασμένο. Έχω δοκιμάσει 5+ τέτοια κι όλα ήταν μια χαρά.

vamour
16-12-05, 10:32
Αρχική Δημοσίευση από vamour
Λοιπον απλα ειπα να μην στησω ακομη κανονικο car pc αλλα να παρω ενα παλιο pc που εχω και να το εγκαταστήσω στο αμάξι. Ο υπολογιστής αποτελείται απο
athlon xp 1800+
asus μητρικη via kt400
512 ddr
ati radeon 9600
80 gb hd

πιστεύεις οτι πρεπει να μην το επιχειρησω , απλα εχω την εντυπωση με ενα τροφοδοτικο θα κανω την δουλεια μου χωρις προβλήματα απλα πρεπει να παρω ενα που να βγάζει ρεύμα κανονικα για atx m/b να παιρνει απο τον αναπτήρα του αυτοκινήτου και να εχει εκεινο το κυκλωμα που να του επιτρεπει το αυτονομο on/off του υπολογιστη . πιστεύεις οτι υπαρχει κατι τετοιο ?
Αν ναι που μπορω να το βρω?
Το θεμα με το εξωτερικο το ελυσα , βρηκα ενα φιλο που εχει paypal.
Απλα τι πιστευεις θα κανει για την δουλεια μου η σε ποια κατευθυνση να αρχισω να ψαχνω ( χαρακτηριστικα , ταση , κ.α.)
Ευχαριστω εκ των προτερων.

Kostas
16-12-05, 21:18
Βασικά φίλε μου πρέπει να ψάξεις να βρεις τι κατανάλωση έχουν όοολα αυτά που θα βάλεις πάνω στο PC και να δεις μετά ποιο τροφοδοτικό πρέπει να αγοράσεις…

vamour
16-12-05, 21:41
Αυτο κοιτωντας το manual μπορω να το βρω η θα πρεπει να δω τιποτα αλλο οσον αφορα ποσο ρευμα χρειαζομαι?

vamour
16-12-05, 22:21
Μια ακομη ερωτηση διοτι οσον αφορα τα ρευματα οπως θα εχετε καταλαβει ειμαι ολιγον τι ασχετιλα.Λοιπον μπορω να βαλω αντι για psu atx power suply 250w να βαλω αυτο: Power Inverter 300/600 Watts η και παραπανω watt?Και αν ναι τοτε το psu γιατι ειναι πιο ακριβο?
Tι δουλεια κανει το ενα και τι το αλλο?

Kostas
18-12-05, 16:44
Μπορεί να βρεις πόσα Α είναι το κάθε εξάρτημα από το manual ή από τα κουτιά ή από το internet ή και από κανένα αυτοκόλλητο πάνω στο εξάρτημα!
Πρόσεξε μόνο, άλλα τα Α για τα 5V και άλλα για τα 12V...

Δεν κατάλαβα την άλλη σου ερώτηση, τι είναι αυτό το inverter?

Dashmod
18-12-05, 19:33
Μπορείς και με το inverter που λες να δουλέψεις το pc αφού το inverter θα σου δώσει 220 V, αλλά δεν είναι το ίδιο με το 12 to 12 PSU. Με το inverter παίρνεις τα 12V και τα κάνεις 220 για να καταλήξουν με το τροφοδοτικό του pc να γίνουν πάλι 12, 5, 3.3 κτλ. Από ότι καταλαβαίνεις και εσύ αυτό δεν είναι ο ποιο σωστός τρόπος να το κάνεις. Μετά το inverter ζεσταίνεται πολύ, και πρέπει να κάνει και για Η/Υ (τα περισσότερα το γράφουν στο κουτί τους). Από τις 5 μάρκες που έχω δοκιμάσει (πριν 1.5 -2 χρόνια) δεν δούλεψε καμία σωστά. Τα περισσότερα μετά από 2-3 ώρες λειτουργίας έχαναν και έβρισκαν τα usb, κόλλαγε το pc κλπ. Παρόλα αυτά έχω ακούσει αρκετούς να δουλεύουν με inverter και να μην έχουν πρόβλημα.:)

vamour
18-12-05, 20:40
Λοιπον αν καταλαβα καλα η αγορα του inverter ειναι λιγο ρισκο.
Κωστα το inverter ειναι αν ειδα καλα η συσκευη που παιρνει το ρευμα απο την μπαταρια και σου βγαζει μια κανονικη μπριζα.
Μαλλον ομως θα δοκιμασω το Inverter πρωτα.Θα τα παραγγειλω αυτην την εβδομαδα και θα σας αναφερω αν ειναι καλο η οχι.

Kostas
18-12-05, 21:18
Κατά 99% θα σου δουλέψει ένα inverter 12V DC σε 220V AC αν βγάζει ημιτονοειδές σήμα γιατί είναι το ίδιο με αυτό που έχουμε σπίτια μας. Το inverter όμως αυτό είναι και ακριβό!
Τα περισσότερα inverter που κυκλοφορούν στην αγορά όμως δεν βγάζουν ημιτονοειδές σήμα και για αυτό και έχουν προβλήματα κάποιες συσκευές…
Εγώ πάντως είμαι ενάντια στο inverter μέσα στο αυτοκίνητο, όπως και έχω ξαναπεί αν βάλεις DC-DC γλιτώνεις απο τα 220V στο αμάξι, άσκοπη κατανάλωση, άσκοπα καλώδια, γλιτώνεις χώρο, και αυτά που είπε ο φίλος OCTAVIA:)

vamour
20-12-05, 20:53
Κατά 99% θα σου δουλέψει ένα inverter 12V DC σε 220V AC αν βγάζει ημιτονοειδές σήμα γιατί είναι το ίδιο με αυτό που έχουμε σπίτια μας. Το inverter όμως αυτό είναι και ακριβό!
OCTAVIA:)

Τι εννοεις με αυτό?Πως θα το κοιτάξω?

Kostas
20-12-05, 23:39
Θα πρέπει να δεις αν στα χαρακτηριστικά του inverter που θα πάρεις λέει κάτι σχετικό…
Σε ένα λεξικό που έψαξα το ημιτονοειδές κύμα το μετέφραζε «sine wave» (sine=ημίτονο)

Όταν ένα inverter έχει ημιτονοειδές σήμα μεταβάλει την τάση από -220V σε 0V μετά +220V μετά πάλι 0V κτλ αλλά το κάνει σταδιακά δίνοντας και τις ενδιάμεσες τιμές της τάσης ενώ τα περισσότερα απλά inverter κάνουν τις ίδιες εναλλαγές στην τάση (από -220V σε 0V μετά +220V μετά πάλι 0V κτλ) αλλά με τη διαφορά ότι ΔΕΝ δίνει τις ενδιάμεσες τάσεις.
Ελπίζω να βοήθησα λίγο περισσότερο τώρα…

vamour
22-12-05, 13:24
Τhanks!Πιστευω οτι καταλαβα επιτελους περισσοτερα τωρα μετα την αγορα και την εγκατασταση.

haf
30-12-05, 00:11
Υπάρχει τροφοδοτικό / σταθεροποιητής με όλους τους αυτοματισμούς (εκκίνηση / σβυσιμο) για να χρησιμοποιήσω ένα Desktop ATX PC ? ή αυτά τα τροφοδοτικά λειτουργούν μόνο με mini ITX Motherboards? Και αν έχει χρησιμοποιησει καποιος, μπορεί να προτεινει καποιο site - τιμές?
Ευχαριστώ

JouS
30-12-05, 01:09
Αν σου φτάνει το ρεύμα που παρέχει κάθε ένα απο τα τροφοδοτικά που είδες τότε σου κάνει. Άλλωστε είναι κανονικά ΑΤΧ τροφοδοτικά.

haf
30-12-05, 08:16
Αν σου φτάνει το ρεύμα που παρέχει κάθε ένα απο τα τροφοδοτικά που είδες τότε σου κάνει. Άλλωστε είναι κανονικά ΑΤΧ τροφοδοτικά.

Δηλαδή τα τροφοδοτικά αυτά με τους αυτοματισμούς ταιριάζουν για οποιοδήποτε είδους motherboard. :) Ειχα την εντύπωση πως η φίσα ήταν διαφορετική για ΙΤΧ-ΑΤΧ

haf
08-01-06, 22:26
Ξέρει καποιος να μου πει ποια τροφοδοτικά παρέχουν Remote για το startup/shutdown του amplifier?

Kostas
12-01-06, 23:07
fireblade9 το post σου σχετικά με το M2-ATX μεταφέρθηκε εδώ! (http://www.carputermania.gr/forum/showthread.php?t=119&page=2)

fireblade9
13-01-06, 09:17
ok Κωστα,μπερδευτηκα.
Α βαζω αλλο ενα καλο site για υπολογισμους watts με ποιο πολλους επεξεργαστες κτλ http://www.extreme.outervision.com/index.jsp

gorillas
17-01-06, 03:08
Kαλησπέρα. Είμαι και εγώ σε σκέψεις για την εγκατάσταση ενός carpc στο αυτοκίνητό μου αλλά μιας και δεν με εμπιστεύομαι θα ήθελα να μου προτείνεται κάποιο αξιόπιστο κατάστημα. Αλήθεια με τους κραδασμούς θα έχω πρόβλημα; Ρωτάω γιατί φοράω πολύ σκληρή ανάρτηση και το αμάξι αναπηδάει. Προτείνετε αν μπορείτε και μία λύση για τα αδιάκριτα μάτια(κλέφτες)!

Kostas
17-01-06, 09:52
Gorilas τι αυτοκίνητο έχεις?
Έλα στην Κρήτη μια βόλτα να του βάλουμε το Carputer! :D
Στείλε κανένα PM στο φίλο μας τον OCTAVIA και θα κανονιστεί το θέμα:)

gorillas
17-01-06, 12:00
Ένα corolla 2003, το τελευταίο δηλαδή. Μπορεί να κατέβω το καλοκαίρι για διακοπές κρήτη!!!!!!!! Οκ όταν βρώ λίγο χρόνο θα επικοινωνίσω μαζί του

haf
17-01-06, 19:55
Όσο αφορά τους οπτικούς δίσκους μην φοβάστε τίποτα για το ρεύμα που τραβάνε βάλτε όσους θέλετε, όσους υποστηρίζει η μητρική σας διότι με ένα ρελέ, μια δίοδο και ένα μικρό σταθεροποιητή 5Votl μπορείτε να τους τροφοδοτήσετε κατευθείαν από την τροφοδοσία του αυτοκινήτου. Για τους σκληρούς δίσκους δεν το δοκίμασα αλλά λογικά θα δουλεύουν και αυτοί. Επίσης με πατέντα στα καλώδια των USB συσκευών σας και με σταθεροποιητές 5Volt ξεχάστε και από εκεί τα ρεύματα. Αυτά τα λίγα για να μην ζορίζετε το τροφοδοτικό του υπολογιστή.

Εχεις καποιο σχέδιο να μας δείξεις?

fireblade9
18-01-06, 10:49
haf κοιτα εδω (http://www.carputermania.gr/forum/showthread.php?t=160&pp=10)

ειναι σχεδιο που εχει ανεβασει ο beg

http://www.carputermania.gr/forum/attachment.php?attachmentid=137&stc=1&d=1131803091

cts
20-01-06, 10:52
νομίζω οτι θα συμφωνησω με το ποστ του ανδρεα για την διαφορα στο τροφοδοτικο 200 και 300 watt, παντως ενταξει ρε παιδια στο κατω κατω τι να τα κανει ολα αυτα ενα carpc;;Disc Copy απο cd σε cd θα κανουμε;;;
Για ενα P4 με ενα δισκο και ενα DVD rom και στα 200watt νομίζω οτι ειναι οκ...

Virus
15-02-06, 09:41
Γεια σας παιδια κ συγχαρητηρια για τη προσπαθεια σας!
Εχω διαβασει τα διαφορα thread περι τροφοδοτικων αλλα επειδη εχω μπερδευτει λιγο τελικα τι τροφοδοτικο πρεπει να παρω για να τροφοδοτισω ενα desktop Pc στο αυτοκινητο(toyota corolla ee90)!
O υπολογιστης αποτελειται απο τα εξης?
mobo gigabyte s478
Pentium 4 1,7
512 ddr pc 3200
dvdrom samsung
60gb 2,5inch απο Laptop
radeon 9250
audigy sound blaster

Επισης θα χρειαστω μονο τροοφοδοτικο ή και σταθεροποιητη?
Αν ειναι δυνατον προτιμω αγορα απο Ελλαδα!

lefteris
15-02-06, 12:48
Εγω με Inverter δουλευω και δεν εχω προβλημα κανενα...
Απο το Ebay το πηρα και παιζει χαρτι. 300 watt λεει ειναι και δεν μου κανει νερα μεχρι στιγμη...

Kostas
15-02-06, 13:38
Καταρχήν καλωσόρισες στην παρέα μας!:)

Αν ψάξεις λίγο θα δεις ότι έχουν ειπωθεί πολλά site που κάνουν υπολογισμούς των Watt ένα από αυτά είναι εδω (http://www.extreme.outervision.com/index.jsp)

Αν βάλεις τροφοδοτικό που είναι μόνο για 12V και όχι από 10 μέχρι 15 ας πούμε, τότε θες και σταθεροποιητή… εκτός και αν θες να το ρισκάρεις να το βάλεις σκέτο…

Και επειδή υπάρχει άλλο ένα το ίδιο Thread με αυτό που άνοιξες μπορείς να πεις εκεί για τις απορίες σου… (http://www.carputermania.gr/forum/showthread.php?t=201):yes:

Virus
15-02-06, 17:27
Υπαρχει ομως καποια προταση για τροφοδοτικο?Επισης σε τι κοστος θα κυμανθω μαζι με ενα σταθεροποιητη!

billlllll
15-02-06, 20:25
Γεια σας παίδες!
Λοιπόν αποφάσισα σιγά σιγά μιας και τελειώνει η εξεταστική να προχωρήσω το θέμα του xbox. Λέω τελικά να πάρω για τροφοδοτικό το Μ1-ΑΤΧ (http://www.cartft.com/catalog/il/459) από το cartft.com
Έχει να προτείνει κανείς άλλο e-shop φθηνότερο? το ''δικό μας'' e-shop πότε το βλέπετε να αρχίσει τη λειτουργία του... ? :clap2:

haf
15-02-06, 21:41
Εγω έχω το ATX-M2 και ειμαι φοβερά ευχαριστημένος.
Τροφοδοτώ μια mobo P4 με AMD επεξεργαστή, 512 ΜΒ μνήμης, VGA 64 MB, 2,5" HD, κάρτα ήχου PCI, καρτα USB, Bluetooth Dongle, USB CD/DVD και ένα ανεμιστηρα 12V, χωρίς κανενα προβλημα.Κοστος περιπου 90,00 Ε

grnikolis
16-02-06, 05:53
Bill, κάνε λίγο "κράτει" φίλε, και σε πολύ λίγο θα εκπλαγείς....
Ναι ναι, καλά κατάλαβες... ΤροφοδοτικΆ από Έλλάδα σε τιμές CarTFT αν όχι καλύτερες... ;)

ΝΙΚΟΣ

JouS
16-02-06, 09:32
nice... :)
Άντε γιατί θέλω να πάρω το κούτσικο το picoPSU120 για το επόμενο upgrade μου.

Virus
16-02-06, 09:39
Site για αγορα?Κατα προτιμηση Ελληνικο...Σταθεροποιητη εχεις?
Επισης κατι λιγο πιο φθηνο περιπου 50-60 ευρω υπαρχει?

haf
16-02-06, 13:51
Site από Ελλαδα δεν ξέρω, αλλα σιγουρα καποιο απο τα παιδια εδω μεσα θα ξερουν. Το ATX-M2 εχει και σταθεροποιητή, όπως και πολλους αυτοματισμους (ανοιγμα-κλεισιμο)

Nazx
28-03-06, 23:59
Παιδια βρηκα στο ιντερνετ αυτο για το Μ2-ΑΤΧ:
"Motherboards

The M2-ATX works with the following motherboards:

* All VIA mini-ITX boards
* Pentiums, P4
* AMDs

Please check your motherboards specifications and make sure that the CPU is not getting V(core) from the 12V rail (should be on the 5V rail).

Not recommended for motherboards with Pentium 4s and motherboards that have 4 pin 12V ATX connectors, which is an indication that the motherboard is using 12V for V(core)."

Δηλαδη? Μα ολοι οι Ρ4 εχουν το 4πινο για 12Vcore... και γιατι το λεει αυτο?

Επισης το Μ2 σε τι δεν ειναι καλυτερο απο το Μ1?

Nazx
30-03-06, 21:20
ρε παιδια το Μ2-ΑΤΧ εχει "υποδοχη" για ignition.

το θεμα ειναι οτι πως συνδεεται με το ignition?

δεν εχω βαλει ποτε χερι στο συστημα με το κλειδι στο τιμονι!! μηπως καποιος θα επρεπε να το εξηγησει να μαθουμε? ξερετε ποια καλωδια κανουν τι πως τα βρισκουμε κατι σαν tutor δηλαδη!

Andreas
31-03-06, 01:45
Nazx, συνήθως υπάρχει σχετικό καλώδιο στη φίσα για το radioCD...
Κόκκινο ή κίτρινο νομίζω. το ένα απο τα 2 δίνει ρεύμα συνεχώς και το άλλο το κόβει με το διακόπτη (αυτο στα περισσότερα αυτοκίνητα αν δεν κάνω λάθος)

Nazx
31-03-06, 12:44
δηλαδη δεν δινει κατι σαν "signal"?

SPYROS
31-03-06, 14:06
Είναι το κόκκινο καλώδιο και δεινή ρεύμα όσο έχεις το κλειδί από τιν1 θέση και επάνω (acc)

Nazx
31-03-06, 14:11
αρα οχι signal...
ελπιζω η συνδεση να μην μου κανει παρεμβολες στο ηχοσυστημα γιατι ειχα κατι ροβληματακια τελευταια!

το Μ2-ΑΤΧ αυτο θελει στο ignition connector??

SPYROS
31-03-06, 14:50
ναι αυτο ειναι

dagpan
29-10-06, 15:45
Υπαρχει και αυτη η λυση για τροφοδοσια φορητου υπολογιστη
Notebook Power Adapter Car - Plane PW-1200p (http://www.trust.com/products/productpics.aspx?artnr=14129)
αρκετα ευκολη και βολικη νομιζω αλλα αυτο που με προβληματισε ειναι οτι στις οδηγιες του λεει οτι πρωτα βαζουμε μπρος το αυτοκινητο και υστερα συνδεουμε το τροφοδοτικο και αντιστοιχα τον υπολογιστη laptop. Εκτος αν το λενε ετσι για να καλυψουν νομικα τυχον αστοχιες και βλαβες υλικου εντος εγγυήσεως.

beg
29-10-06, 18:18
Θα το λέει αυτό γιατί αναβοσβήνει ο αναπτήρας κατά το ξεκίνημα της μηχανής.

brz20
04-12-06, 22:38
Γεια χαρα παιδια.
Αρχιζω να βαζω υπολογιστη στο αμαξι.
Δεν θα ειναι καποια motherboard απο αυτες που εχουμε συνηθισει να βλεπουμε στα διαφορα project αλλα μια κανονικη μητρικη της Asrock με τρεις καρτες On-Board.Ως επεξεργαστη θα βαλω εναν Intel Celeron 2.0GHz.Ενα σκληρο δισκο 80GB με μια μνημη 512 και ενα DVD.
Ποσα watt υπολογιζετε οτι θα χρειαζετε ολο αυτο το μηχανιμα?
Σαν εναν Laptop θα ειναι πιστευω.
Περιμενω να ακουσω αποψεις απο εσας γιατι ολα τα watt calculator βγαζουν διαφορετικο αποτελεσμα.

brz20
06-12-06, 00:40
Κανεις ρε παιδια????

Geo
06-12-06, 14:10
Κώστα και με το M1-ATX (90W) δε νομίζω να έχεις πρόβλημα. Αλλά για 10€ παραπάνω γιατί να μην βάλεις το Μ2-ΑΤΧ (160W)? Να'χεις το κεφάλι σου ήσυχο σε περίπτωση που μελλοντικά θα φορτώσεις λίγο παραπάνω το σύστημα!

brz20
06-12-06, 15:24
Ευχαριστω ρε συ Γιωργο.
Βασικα μπηκα σε μια σελιδα που ειχε τροφοδοτικα DC DC για Laptop.
Εκει βρηκα δυο κατηγοριες.Των 3,5 αμπερ και των 6 αμπερ.
Κοιταξα το τροφοδοτικο του φοριτου μου και ειναι 3,5 αμπερ.
Αυτα λοιπον βγαζουν 90Watt.Αρα ο υπολογιστης μου καταναλωνει 90Watt max.
Και ειναι AMD 1.8GHz,512MB Ram,80GB HDD και ενα DVD-RW.
Ενα τετοιο συστημα θα εχω και στο αμαξι.

dagpan
08-12-06, 14:20
βαλε παραπανω watt κακο δεν σου κανουν...:yes:

grnikolis
08-12-06, 14:58
ο Υπολογιστής που θα βάλεις είναι Laptop η Desktop? Δεν κατάλαβα καλά, από τα λεγόμενά σου. Γιατί αυτό θα σου δηλώσει τι πρέπει να πάρεις μιας και τα τραφοδοτικά των μεν, είναι τελείως διαφορετικά από τα δε.
Επίσης, το να συγκρίνεις κατανάλωση του ακόμα και του ίδιου hardware μεταξύ desktop και laptop δεν είναι πάντα ακριβές, μιας και τα laptops υποστηρίζουν το power throttling feature των επεξεργαστών.
Αν τελικά θα χρησιμοποιήσεις desktop υπολογιστή, τότε όπως λέει και ο dagpan, βάλε μεγαλύτερο τροφοδοτικό.

Το Μ1 κάνει 69Ε και το Μ2 79, οπότε η διαφορά τιμής είναι μόνο 10Ε, αλλά τα Watts του Μ2 σχεδόν διπλάσια. Η κοινή λογική λέει να πάρεις το Μ2 να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ;)

brz20
08-12-06, 18:12
Desktop PC θα ειναι αλλα μην φανταστεις με ολα τα comfort.Θα εχει λιγα πραγματα ισα ισα για να αποθηκευει καποια πραγματα στον δισκο και να διαβαζει ενα DVD.Σε ολα αυτα προσθεσε και μια μνημη.
Πιστευω τα 160W που θελω να παρω να αρκουν.Και οπως συμπερενω απο τα λεγομενα σας αρκουν.
Το Μ2 που το βρηκατε 79ευρω?

Nazx
15-12-06, 10:51
ναι ρε παιδιαπου το βρηκατε 79? 88 το εχει το carputermania store..

pankrok
18-02-07, 16:25
εχω προς στιγμην καταλληξει σε μια συνθεση ως εξης

μητρικη ASUS M2V-TVM RETAIL
http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.522475

επεξεργαστη AMD 3200+ AM2 (η μικροτερο αν υπαρχει ακομα)

1Gb RAM

ενα μικρο σκληρο για λειτουργικα κλπ
και εναν 500αρη (η κατι συναφες για μουσικη) ισως να μπει και εξωτερικος

ρευμα απο usb θα παιρνει μονο οτι δεν εχει δικια του τροφοδοσια (πχ gps) ενω απο την καρτα ηχου θα παιρνω μονο την ψηφιακη εξοδο (αν λεει κατι αυτο καθως ισως να μην δουλευουν τελεστικοι στο αναλογικο τμημα και να εχει μικροτερη καταναλωση.

drive σιγουρα εξωτερικο.

για ολα αυτα φτανει το M2 με τα 160 W η θελουμε μεγαλυτερο?

η επιλογη σε amd απο θεμα καταναλωσης ειναιλογικη η πρεπει να ψαχνω για Ρ4 ?

Dashmod
20-02-07, 10:26
Το M2-atx ΔΕΝ φτάνει. Δοκίμασε το 300w.

pankrok
20-02-07, 20:23
και ο θεος βοηθος να υποθεσω ε?

The Ace
23-02-07, 09:31
και ο θεος βοηθος να υποθεσω ε?

Mε τέτοια specs το σύστημα θα ζητάει 230-250W μονίμως. Εκτός του ότι θες τουλάχιστον 300W, ψάξε και για μπαταρία....

random
24-02-07, 01:59
Γειά σας,
η ερωτησή μου αφορά συστημα mini-itx, όχι ομως για χρήση σε αυτοκίνητο. σπιτι ειναι, για σερβερ/κατεβαστηρι.

εχω μια mini-itx, Via 6000, fanless, δισκο 2.5'', μεσα σε κουτι για htpc -σαν τα shuttle/aopen, (micro-atx)- με το psu του κουτιου, 200 ή 250w.
το μονο fan ειναι του psu. αρκετά αθόρυβο μεν, αλλα..

θελω... 1ον, να ελατώσω και αυτο το θόρυβο, με μια fanless τροφοδοσία, και πιο "ταιριαστή" σε αυτες τις απαιτήσεις (αμφιβάλλω αν χρειάζεται καν το 1/3 απο τα W που δινει αυτο το psu)

2ον, να βαλω ολο το συστημα σε ενα custom κουτάκι, πιο μικρό, δικη μου κατασκευή, για να μου μεινει το υπαρχον case για ενα νέο compact, office pc.
-----------------------------------------------------------------

επίσης, εχω 1-2 παλια λαπτοπ σε απόσυρση, και εχω τα τροφοδοτικά τους.

τι μπορω να κάνω για fanless τροφοδοτικό??.

1. Υπάρχει μετατροπεας καλωδίου/βυσματος/τάσεων DC-DC, να μεσολαβήσει μεταξύ laptop τροφοδοτικού, και Via mobo?

ή 2.ενα πλήρες fanless τροφοδοτικό για itx, που να συνδέεται κατευθειαν στα 220V, AC-DC ?

ειναι εφικτά και τα δύο; αν ναι τι ειναι καλύτερο;

ποια ειναι τα πιο οικονομικά μοντέλα, και που πουλάνε, εδώ Ελλάδα ;
(ξενα eshop, και ebay ξερω, αλλα ψαχνω μονο για εγχώρια αγορά.)

agiorgitis
24-02-07, 09:41
Μπορείς να πάρεις το Μ2-ΑΤΧ

Dashmod
24-02-07, 15:52
m1 atx + τροφοδοτικό σπιτιού για το Μ1 (κοντά στα 130€) αξίζει?

Kostas
24-02-07, 19:14
Ζεσταίνεται καθόλου το PSU?
Με μία αντίσταση στο ανεμιστηράκι θα το κάνεις εντελώς αθόρυβο!
(προφανώς θα δίνει λιγότερο αέρα, αλλα πιστεύω οτι δεν θα εχει πρόβλημα λόγο ελάχιστης κατανάλωσης...)

random
24-02-07, 20:22
"τροφοδοτικο σπιτιού" τι εννοείς;

τα M1 και M2 βλεπω ειναι dc-dc, εχει υποδοχή για να παρει ρευμα απο τροφοδοτικό laptop ? ή πρεπει να τη φτιάξω;

εχω 3 τροφοδοτικό laptop.. γραφουν output:
α. 16V - 4.5A
β. 19V - 3.16A
γ. 20V - 3.25A - 65W max
ειναι οκ?

να πειράξω το psu, μαλλον δεν το θελω, γιατι με το κουτι και αυτο το psu θα φτιαξω αλλο ενα micro ATX pc, που δεν θα χρειαζεται να ειναι αθόρυβο.

pankrok
25-02-07, 00:11
λαμπρα
με δυο ενισχυτες και επεξεργαστη , το pc θα τραβαει πιο πολυ ρευμα.
να κοιταξω για mini itx δηλαδη?

grnikolis
25-02-07, 06:49
Δεν έχει να κάνει τόσο το form factor του board όσο τα χαρακτηριστικά του επεξεργαστή. Αν αντί για P4 ή AMD σε αυτά που ανάφερες επιλέξεις P-Moblie ή VIA C7, τότε σου κάνει το Μ2 μια χαρά και θα σου κοστίσει και λιγότερο.

grnikolis
25-02-07, 07:00
εχω 3 τροφοδοτικό laptop.. γραφουν output:
α. 16V - 4.5A
β. 19V - 3.16A
γ. 20V - 3.25A - 65W max
ειναι οκ?

Μπορείς να πάρεις ένα DC-DC τροφοδοτικό 12V->ATX με γύρω στα 30Ε, αλλά θα χρειαστείς και ένα 220AC->12VDC τροφοδοτικό γύρω στα 6Α που έχουν άλλα τόσα περίπου,

ή

να χρησιμοποιήσεις τα τροφοδοτικά που αναφέρεις και κάνουν μια χαρά για το VIA με ένα Wide V(in) DC/DC , 6Α τροφοδοτικό που για το Via 6000 να το υπολογίζεις γύρω στα 45Ε.

Geo
03-03-07, 03:01
Χρησιμοποιεί κανείς P4 2.4GHz ή και μεγαλύτερο με το M2-ATX (160 Watts). Α ναι, αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα? Σηκώνει το τροφοδοτικό ή κάνει κολλήματα? Έχει αποπειραθεί κάποιος να το κάνει και τελικά δεν δούλεψε...?

Nazx
03-03-07, 12:40
βασει αυτου http://www.mini-box.com/site/resources/html/powersimulator.html δεν υπαρχει προβλημα....

Geo
03-03-07, 13:27
:clapping: Thanks Nazx!!!! Πολύ χρήσιμο :up:

grnikolis
04-03-07, 04:30
Χρησιμοποιεί κανείς P4 2.4GHz ή και μεγαλύτερο με το M2-ATX (160 Watts). Α ναι, αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα? Σηκώνει το τροφοδοτικό ή κάνει κολλήματα? Έχει αποπειραθεί κάποιος να το κάνει και τελικά δεν δούλεψε...?

Δουλεύει μια χαρά, τσεκαρισμένο.

Geo
04-03-07, 16:13
Ωραίος!!! Thanks!!:good:

Nazx
05-03-07, 10:07
φτανει να μην βαλει 2 σκληρους, Highend καρτα γραφικων 4-5 pci καρτες, καμια 10αρια usb... καταλαβαινεις τι εννοω...

δηλαδη αυτο που θεωρω εγω πιο σωστο και συναμα πιο οικονομικο ειναι:
-ΕΝΑΣ σκληρος μεγαλης χωρητικοτητας και ΟΧΙ ΔΥΟ μικροτερης,
-ΕΝΑ dimm μνημης ram πχ 1gb και ΟΧΙ ΔΥΟ dimmάκια των 512mb
-προτιμησε ONBOARD καρτες γραφικών και ήχου απο αντιστοιχες PCI
-προτίμησε usb hub με εξωτερικη τροφοδοσια που δεν θα επιβαρυνει το τροφοδοτικο του Η/Υ όπως αν συνεδεες καθε συσκευη usb πανω στις αντιστοιχες θυρες της μητρικης
-καλύτερη παθητικη ψύξη των υποσυστηματων του Η/Υ με λιγοτερα ανεμιστηρακια μεγαλης διαμετρου
-ΟΧΙ εξτρα φωτακια νεον ή leds που μπορει να εχουν τυχον ανεμιστηρακια, μνημες, καρτες κλπ..

γενικα απο οπου μπορεις να εξοικονομησεις ενεργεια το κανεις...

μια αλλη λυση ειναι και να μειωσεις την ταχυτητα του επεξεργαστη απο το BIOS εαν αυτη δεν σου χρειαζεται και μειωνεις ετσι καταναλωση ενεργειας και πετυχαινεις και μικροτερες θερμοκρασιες λειτουργειας...

και μιας και σου ειπα για ψυξη βαλε αρκετα heat spreaders για να εχει οσο το δυνατον καλυτερη απαγωγη θερμοτητας καθως και καμια arctic silver δεν κανει κακο!... α και παντα καθαρο απο σκονη και μπιχλα... ;)

Geo_SV
05-03-07, 19:31
βασει αυτου http://www.mini-box.com/site/resources/html/powersimulator.html δεν υπαρχει προβλημα....

Δουλεύει μια χαρά, τσεκαρισμένο.

Γεια σας. Παρακολουθώ το φορουμ καιρο αλλά πρέπει να είναι η πρώτη φορά που γράφω μύνημα.

Το site που προτείνετε μάλλον κάνει λάθος... Έβαλα δοκιμαστικά hardware που σε απαιτήσεις φτάνει τα 700Watt και ακόμα προτείνει το Μ2. Κάτι μου λέει ότι δεν έχει άλλα τροφοδοτικά εκτός από το Μ1 & το Μ2. Τώρα αν είναι τσεκαρισμένο όπως λέει ο grnikolis, σηκώνω τα χέρια ψηλά

Φιλικά πάντα

grnikolis
06-03-07, 03:45
Καλωσήρθες Geo_SV,
για να το ξεκαθαρίσω, η απάντησή μου αφορούσε στο αν το Μ2 σηκώνει P4@2.4GHz motherboard. Το χρησιμοποιώ κατά κόρον στα P4 based CarPCs. ΟΜΩΣ, οι υπόλοιπες καταναλώσεις (dvd, δίσκος, usb peripherals) είναι σε λογικά πλαίσια, όπως λέει ο Nazx.

700W βρε σύ, τί έβαλες στο φουκαριάρικο το mini-box.com ? Hλεκτρική σκούπα ??:laugh:

Φιλικά,
Νίκος

Nazx
06-03-07, 20:53
Γεια σας. Παρακολουθώ το φορουμ καιρο αλλά πρέπει να είναι η πρώτη φορά που γράφω μύνημα.

Το site που προτείνετε μάλλον κάνει λάθος... Έβαλα δοκιμαστικά hardware που σε απαιτήσεις φτάνει τα 700Watt και ακόμα προτείνει το Μ2. Κάτι μου λέει ότι δεν έχει άλλα τροφοδοτικά εκτός από το Μ1 & το Μ2. Τώρα αν είναι τσεκαρισμένο όπως λέει ο grnikolis, σηκώνω τα χέρια ψηλά

Φιλικά πάντα

αυτο που λες το εχω δοκιμασει κι εγω αγαπητε μου φιλε!

στο συγκεκριμενο calculator μπορει ναι μεν να συνεχιζει να προτεινει το Μ2 αλλα αναφερει και την καταναλωση σε WATT οποτε μπορεις να τσεκαρεις ποιο τροφοδοτικο σου κανει γνωριζοντας ηδη το wattage του καθενος οπως πχ του Μ2 που ειναι 160W...!

Geo
06-03-07, 21:06
φτανει να μην βαλει 2 σκληρους, Highend καρτα γραφικων 4-5 pci καρτες, καμια 10αρια usb... καταλαβαινεις τι εννοω...

Εννοείται!!:ok: Ένας 160άρης, μία nVidia TNT2, μια Soundblaster, ένα USB HUB και ένα USB DVD-RW Slim! Είναι μια χαρά πιστεύω! Δυστυχώς τα δύο τελευταία τα έχω και παίρνουν από το τροφοδοτικό. Οι δύο PCI υποχρεωτικές γιατί η motherboard δεν είχε τίποτα onboard!:ohno: Αλλά θα αλλαχτεί κι αυτή εννοείται μαζί με τον επεξεργαστή! Α.. και για ανεμιστηράκια υπολόγιζα 3. Όμως αυτά είναι θεωρητικά! Όλα τα βλέπεις στην πράξη, αλλά καλό είναι να ξέρουμε περίπου που βαδίζουμε!!:victory:

Geo_SV
07-03-07, 14:20
700W βρε σύ, τί έβαλες στο φουκαριάρικο το mini-box.com ? Hλεκτρική σκούπα ??:laugh:

Όχι απλώς έβαλα κάπου στις 35 κάρτες γραφικών με σκοπό να διαπιστώσω αν όντως κάνει λάθος.

Όσο για τα υπόλοιπα που λέτε συμφωνώ απολύτως. Δεν τίθεται θέμα

FalconX
07-03-07, 19:16
Καλώς το, το παλληκάρι από το Βύρωνα.... Εχεις pm.

Nazx
08-03-07, 08:55
Εννοείται!!:ok: Ένας 160άρης, μία nVidia TNT2, μια Soundblaster, ένα USB HUB και ένα USB DVD-RW Slim! Είναι μια χαρά πιστεύω! Δυστυχώς τα δύο τελευταία τα έχω και παίρνουν από το τροφοδοτικό. Οι δύο PCI υποχρεωτικές γιατί η motherboard δεν είχε τίποτα onboard!:ohno: Αλλά θα αλλαχτεί κι αυτή εννοείται μαζί με τον επεξεργαστή! Α.. και για ανεμιστηράκια υπολόγιζα 3. Όμως αυτά είναι θεωρητικά! Όλα τα βλέπεις στην πράξη, αλλά καλό είναι να ξέρουμε περίπου που βαδίζουμε!!:victory:

το usb hub μπορεις να το φτιαξεις να παιρνει τροφοδοσια απο εξωτερικη πηγη... εχει ο falconxφτιαξει τετοια κυκλωματακια που μπορεις να παρεις ιδεες... το usb dvd μπορεις επειτα να το συνδεσεις πανω στο τροφοδοτουμενο απο εξωτ. πηγη πλεον usb hub..

τωρα με 2 καρτες pci δεν θα εχεις προβλημα... δεν θυμαμαι τωρα μηπως η καρτες agp καταναλωνουν λιγοτερη ενεργεια απο τις αντιστοιχες pci.. αυτο δεν το θυμαμαι αλλα ψαξτο...

για τα ανεμιστηρακια του επεξεργαστη και τυχον chipset δεν τα γλυτωνεις, οπως και του τροφοδοτικου... εγω μιλαω για τα εξτρα του κουτιου δηλαδη... μια μεγαλη φανα πχ 12cm στο πισω και πανω μερους του κουτιου ή αναλογως την τοποθετηση του κουτιου σε συνδυασμο με ανοιγματα σε σημεια που πρεπει να μπαινει κρυος αερας ειναι οκ με λιγη καταναλωση/θορυβο/αποτελεσματικοτητα..

επισης αν το κουτι σου ειναι ιδιοκατασκευη προτιμησε φυλλα αλουμινιου απο καμια στραντζα καθως απαγει πολυ καλυτερα τη θερμοτητα... και οπως ειπα ψυκτρακια και θερμοαγωγιμες παστες βοηθουν ακομη περισσοτερο ακομη και με λιγα ανεμιστηρια... φτανει να υπαρχει χωρος να κυκλοφορησει ο αερας και να μην ειναι πηχτρα στη καλωδιοταινια που λεει ο λογος...!:cool:

FalconX
08-03-07, 14:10
ΑΚΥΡΟΝ η κατασκευή πατέντα του USB hub. Εχω τετράπορτο και τώρα που το γέμισα παρ' όλα τα 2 Αμπέρ (ΝΤ1934) δεν αντέχει. Του έχω καλή ψύξη αλλά λάθος σημείο τοποθετημένο (μέσα στο τεμπέλη) και αναγκαστικά αλλάζω τακτική τροφοδοσίας. Εξωτερική με ένα L7805CT (3 A) μάξιμουμ επάνω σε μεγάλη ψύκτρα γιατί έρχεται το καλοκαίρι.
Μόλις το φτιάξω θα ανεβάσω φωτό.

Geo
08-03-07, 15:40
το usb hub μπορεις να το φτιαξεις να παιρνει τροφοδοσια απο εξωτερικη πηγη...

Ναι το ξέρω... τυχαίνει να είμαι μες στα πράματα!! Απλά επεδή δεν είχα πρόβλημα, δεν το θεώρησα απαραίτητο!

για τα ανεμιστηρακια του επεξεργαστη και τυχον chipset δεν τα γλυτωνεις, οπως και του τροφοδοτικου... εγω μιλαω για τα εξτρα του κουτιου δηλαδη... μια μεγαλη φανα πχ 12cm στο πισω και πανω μερους του κουτιου ή αναλογως την τοποθετηση του κουτιου σε συνδυασμο με ανοιγματα σε σημεια που πρεπει να μπαινει κρυος αερας ειναι οκ με λιγη καταναλωση/θορυβο/αποτελεσματικοτητα..

Μα κι εγώ για τα έξτρα έλεγα, του κουτιού!! Τα υπόλοιπα είναι δεδομένα!

επισης αν το κουτι σου ειναι ιδιοκατασκευη προτιμησε φυλλα αλουμινιου απο καμια στραντζα καθως απαγει πολυ καλυτερα τη θερμοτητα... και οπως ειπα ψυκτρακια και θερμοαγωγιμες παστες βοηθουν ακομη περισσοτερο ακομη και με λιγα ανεμιστηρια... φτανει να υπαρχει χωρος να κυκλοφορησει ο αερας και να μην ειναι πηχτρα στη καλωδιοταινια που λεει ο λογος...!:cool:

Το Carputer είναι στο πορτμπαγκάζ! Έχω μια πλαστική κατασκευή να το καλύψω! Λες να τη ντύσω εσωτερικά με αλουμίνιο?:dunno:
Sorry για το off topic :o

Nazx
09-03-07, 17:53
ΑΚΥΡΟΝ η κατασκευή πατέντα του USB hub. Εχω τετράπορτο και τώρα που το γέμισα παρ' όλα τα 2 Αμπέρ (ΝΤ1934) δεν αντέχει. Του έχω καλή ψύξη αλλά λάθος σημείο τοποθετημένο (μέσα στο τεμπέλη) και αναγκαστικά αλλάζω τακτική τροφοδοσίας. Εξωτερική με ένα L7805CT (3 A) μάξιμουμ επάνω σε μεγάλη ψύκτρα γιατί έρχεται το καλοκαίρι.
Μόλις το φτιάξω θα ανεβάσω φωτό.

σε χανω καπου.. το ΝΤ δεν αντεχει να τροφοδοτησει τις συσκευες, οκ... το προβλημα γιατι εχει να κανει με το σημειο που το τοποθετησες? ανεβαζει θερμοκρασια εκει μεσα? το L7805CT εχει τα ιδια χαρακτηριστκα με το ΝΤ απλα ειναι 3Α?

Το Carputer είναι στο πορτμπαγκάζ! Έχω μια πλαστική κατασκευή να το καλύψω! Λες να τη ντύσω εσωτερικά με αλουμίνιο?:dunno:
Sorry για το off topic :o

γιατι να του βαλεις πλαστικο? μονο με το αλουμινιο αστο... υπαρχουν και φυλλα αλουμινιου ετοιμα σε χρωματα... εχουν στις στραντζες...
απο την αλλη θεωρω καλυτερο να το ντυσει με μια ψιλη μαυρη ή γκρι (αναλογως το πορτμπαγκαζ σου) μοκετουλα (μεχρι και το πρακτικερ εχει για ντυσιμο subwoofer)... το πλαστικο θα εγκλωβιζει την θερμοτητα θερμοτητα...

Geo
10-03-07, 18:17
Απλά έχω βρεί ένα κομμάτι που ταιριάζει ακριβώς στο σημείο! Εννοείται μετά θα ντυθεί με την ίδια ακριβώς μοκέτα που έχω στο πορτμπαγκάζ! Θα μπουν και 3 ανεμηστηράκια... 1 κάτω να σπρώχνει τον αέρα μέσα, και 2 πάνω για να βγάζουν έξω τον ζεστό! Λες να έχω πρόβλημα με τη θερμοκρασία?:dunno:

Septimo_R
11-03-07, 21:31
Θα μπουν και 3 ανεμηστηράκια... 1 κάτω να σπρώχνει τον αέρα μέσα, και 2 πάνω για να βγάζουν έξω τον ζεστό! Λες να έχω πρόβλημα με τη θερμοκρασία?:dunno:

Γεια σου Geo. Σου προτείνω το 1 ανεμιστηράκι που θα βάζει αέρα μέσα να είναι 12 cm και να βάλεις και κάποιο φίλτρο στο εξωτερικό μέρος για να κρατάει σκόνη κτλ. Τώρα για τη θερμοκρασία... θα είναι όντως λιγουλάκι ανεβασμένη γιατί μεσα στο πορτμπακαζ δεν κυκλοφορεί ο αέρας...

Το πολύ πολύ φτιάξε ένα σύστημα με κουμπί για να ανοιγοκλείνει το πορτμπακαζ και σε κάθε φανάρι ανοιγόκλεινέ το 5-6 φορές για να μπαίνει αέρας.. :D (πλάκα κάνω)

Υ.Γ.: Μήπως μπορείς να ανεβάσεις μια φώτο από το pc???

Nazx
13-03-07, 13:47
Απλά έχω βρεί ένα κομμάτι που ταιριάζει ακριβώς στο σημείο! Εννοείται μετά θα ντυθεί με την ίδια ακριβώς μοκέτα που έχω στο πορτμπαγκάζ! Θα μπουν και 3 ανεμηστηράκια... 1 κάτω να σπρώχνει τον αέρα μέσα, και 2 πάνω για να βγάζουν έξω τον ζεστό! Λες να έχω πρόβλημα με τη θερμοκρασία?:dunno:

Γεια σου Geo. Σου προτείνω το 1 ανεμιστηράκι που θα βάζει αέρα μέσα να είναι 12 cm και να βάλεις και κάποιο φίλτρο στο εξωτερικό μέρος για να κρατάει σκόνη κτλ. Τώρα για τη θερμοκρασία... θα είναι όντως λιγουλάκι ανεβασμένη γιατί μεσα στο πορτμπακαζ δεν κυκλοφορεί ο αέρας...

Φιλε Geo, το πλαστικο ως γωστον ειναι κακος αγωγος της θερμοτητας σε αντιθεση με τα μεταλλα και δη με το αλουμινιο! Γιατι νομιζεις πηγαινουν ολοι οι PCαδες και δινουν ενα καρο λεφτα για να ξεφορτωθουν το κουτι τους που ειναι χαλυβδινο(και παλι ειναι μεταλο) και ν ατο αντικαταστησουν με ενα αλουμινιου?
Θα σου προτεινα να κανεις το καλουπι με ενα χοντρο χαρτονι και να πας να κοψεις μετα το φυλλο αλουμινιου που σου ταιριαζει! Επιεμενω τοσο πολυ γιατι οπως ειπε και ο φιλος παραπανω η θερμοκρασια στο πορτ μπαγκαζ ειναι ιδαιτερα αυξημενη καθως ο αερας εγκλωβιζεται... συνεπως αν εχει και πλαστικο εκει μεσα κλαφτα χαραλαμπε... Χαρακτηριστικα να σου πω οτι περυσι το καλοκαιρι ο ενισχυτης μου εκλεισε λογω προστασιας απο μεγαλη θερμοκρασια αν και μεσα στη καμπινα το αιρκοντισιον ειχε κατεβασει την θερμοκρασια αρκετα χαμηλα!...

τωρα για τα ανεμιστηρια καλο ειναι να βαλεις παντου 12αρια για καλυτερη και πιο ησυχη κινηση αεριων μαζων...

το φιλτρο αερα στην εισοδο της φανας ειναι επιβεβλημενη για να μην γεμισεις μπιχλα στο PC σου!

;)

Geo
15-03-07, 02:46
Τι να πω? Με πείσατε!! Θα βάλω αλουμίνιο!:D

Για την φωτό που ζητάς φίλε Septimo_R υπομονή μέχρι να παρουσιάσω το Project! :D Εκτός αν βιάζεσαι για να πάρεις ιδέες τότε πες μου να σου στείλω! Γιατί ήδη έχουμε βγει off-topic.

killbill
14-10-07, 21:21
Δεν ξερω αν εχει αναφερθει αλλα ηρθε και Μ3 τροφοδοτικο σε εξαιρετικα μικρο μεγεθος :

http://www.matrixcarpc.com/m3atx-624v-dcdc-watts-p-294.html?cPath=86_106

https://www.matrixcarpc.com/images/power/M3-ATX_PSU_1.jpg

Ερωτηση : Στη δικη μου μητρικη(Ρ3) , απο το τροφοδοτικο καταληγει ενα 20-pin(νομιζω) βυσμα και ενα 6-pin(παλι δεν ειμαι σιγουρος :blackeye:) διπλα του . Μπορω να το πατενταρω ωστε να χρησιμοποιησω το Μ3 ή γενικα καποιο DC-DC τροφοδοτικο ?

Geo
15-10-07, 02:57
Κάτι είχε πάρει τ'αυτί μου!! Αν και τα 125Watt μου φαίνονται λίγα,
το μέγεθος του πραγματικά σου λύνει τα χέρια!! :clap2:

killbill
15-10-07, 03:10
Noμιζω οτι σε σχεση με το Μ1 δινει περισσοτερα περιθωρια !

(Αν ξερει κ καποιος την απαντηση στην ερωτηση μου θα του ειμαι ευγνωμων!)

lefteris
03-11-07, 19:55
Εχει βρει κανεις τροφοδοτικο ΜΙΝΙ για carpc για Μ/Β DUAL CORE? (asus P5KPL-VM)
Εχει περισσοτερες επαφες απ'οτι ο P4
H κανενα κυκλωμα να μετατρεπουμε το παλιο τροφοτικο στο νεο συστημα.
Θελω να ξεκινησω το νεο μου Project στο νεο μου αυτοκινητο αλλα δεν εχω τροφοδοσια...

marmel
04-11-07, 13:52
περισσοτερα περιθωρια απο το Μ2 ποιο δινει? υπαρχει κατι αλλο?

kovac
22-03-08, 21:08
Καλησπέρα παιδιά.
Θέλω τη βοήθειά σας, μιας και η επιλογή του τροφοδοτικού είναι κάτι που με προβληματίζει πλέον..
Ο λόγος είναι ότι το σύστημα που θα βάλω*, πιστεύω πως πολύ δύσκολα θα μπορέσει να τροφοδοτηθεί από το Μ2, και αυτό λόγω των πολλών καρτών.

*Μιλάμε για ένα:
p4 socket423 1.7GHz
4 (αουτς!!!) x 64MB ram
80GB HDD
GeForce MX440 64MB
Creative Audigy

Αυτά προς το παρόν, αλλά με τη λογική ότι θα μπει η οθόνη (κατά 99% Xenarc 700TSV) στο τροφοδοτικό (καλά, σιγά τα 8w που θα με κάψουν) και γενικά οτιδήποτε άλλο (dvd-rw, gps, 4θυρο hub) και λογικά καμιά usb2 pci (ω ναι...ειναι παλιόοοοοοο το pc), το θέλω να έχει μερικά περιθώρια και να μην είναι στο όριο. Οπότε τα 160w του Μ2, φαντάζουν λίγα, αν και απ' όσο διαβάζω έχουν τροφοδοτήσει αρκετά "δυνατά" μηχανήματα.
Ο λόγος που "κόλλησα" στο Μ2, είναι επειδή ενσωματώνει αρκετούς αυτοματισμούς (ελέγχου και λειτουργίας), χωρίς έτσι να χρειάζεται κάποιο παραπάνω κυκλωματάκι και, κυρίως, χωρίς να έχουμε ξεζούμισμα της μπαταρίας.
Διάβασα κάτι για τα τροφοδοτικά της opus, και πιο συγκεκριμένα για το 320W της εν λόγω εταιρίας, και μάλλον σε αυτό θα καταλήξω.

[Πρόβλημα με μεταφορικά από Αμερική δεν υπάρχει μιας και θα μου το φέρει μαζί του ένας γνωστός (μαζί με την οθονούλα που προανέφερα) αν τον προλάβω. Αν θυμάμαι καλά, από τη στιγμή που τα έχεις μαζί σου δεν πληρώνεις τελωνείο..σωστά? Αν όχι, την κάτσαμε..]

Περιμένω τις απόψεις σας..
Ευχαριστώ!:victory:

kovac
31-03-08, 15:19
Υπάρχει και το Μ4 που είναι με 250w. Το καλό είναι με το Μ4 πως το παίρνω και από cartft (αν είδα καλά έχει paypal :clapping:) και λόγω Γερμανίας και ΕΕ ούτε τελωνεία ούτε "χώσιμο"/τρέξιμο γνωστών.
Το Μ4, θα το σηκώνει το pc 100% (αφού και στο σπίτι το είχα με 250w χωρίς κανένα πρόβλημα). Τα επιπλέον είναι που φοβάμαι (οθόνη, dvd-rw, gps, bt, και δεν ξέρω και γω τι άλλο αργότερα).
Εσείς τι λέτε βρε παιδιά?:help::help::help:

Axaios
31-03-08, 15:38
Τσέκαρε για το M4 αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε PC παλαιότερης τεχνολογίας που δεν είναι core2duo. Μπορεί να λέω και εντελώς βλακείες αλλά κάπου τον έχω διαβάσει αυτόν τον προβληματισμό. Στείλτους mail θα σου πουν σίγουρα.

kovac
01-04-08, 01:30
Τσέκαρε για το M4 αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε PC παλαιότερης τεχνολογίας που δεν είναι core2duo. Μπορεί να λέω και εντελώς βλακείες αλλά κάπου τον έχω διαβάσει αυτόν τον προβληματισμό. Στείλτους mail θα σου πουν σίγουρα.

Σωστή η σκέψη σου, αυτό το σκέφτηκα προς στιγμή κι εγώ, αλλά είδα το εξής:

- Fits any motherboard equipped with a 20 or 24pin ATX connector.

οπότε και λογικά δε θα υπάρχει πρόβλημα..βέβαια έστειλα κι ένα mail για σιγουριά..:)

Axaios
01-04-08, 08:36
Σε παρακαλώ πόσταρε εδώ την απάντηση που θα πάρεις γιατί με ενδιαφέρει και μένα.:yes:

kovac
01-04-08, 17:38
Σε παρακαλώ πόσταρε εδώ την απάντηση που θα πάρεις γιατί με ενδιαφέρει και μένα.:yes:

Το mail μου:

Hi there!
Is there any compatibility issue with older P4 motherboards?
I've got an Intel based P4 socket 423 motherboard and propably I'm not going to have any trouble with the M4 power supply, right?
It's a 20 or 24 pin (I've really got to count it some day :D) motherboard with an extra 4pin connector.
Thank you for your time!!!

Η απάντηση:

Hello,

> Is there any compatibility issue with older P4 motherboards?
We have never tested it with old P4 motherboards, so we cannot know of any issues.
> I'm not going to have any trouble with the M4 power supply, right?
Yes, we suppose so.

Axaios
01-04-08, 18:00
Πω πω σαφέστατα τα παλικάρια. Ελπίζω να μην έχουν και στη Γερμανία πρωταπριλιάτικα έθιμα...:whistle:

kovac
01-04-08, 20:03
Πω πω σαφέστατα τα παλικάρια. Ελπίζω να μην έχουν και στη Γερμανία πρωταπριλιάτικα έθιμα...:whistle:

Επειδή μάλλον σε αυτό θα καταλήξω..αν όλα πάνε καλά θα γνωρίζουμε σε λίγο καιρό!;)

Άσχετο: Το probably το γ...σα τελείως..:blackeye: (άτιμο ξενύχτι!!)

music_lover
09-04-08, 17:24
ρε παιδιά μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό το τροφοδοτικό για να συνδέσω το pc στο αυτοκίνητο?

http://www.123market.gr/product_info.php?cPath=3_18&products_id=36215

και αν ναι γιατί να μην το επιλέξω σε σχέση με ένα m2,m3 τροφοδοτικό?

ευχαριστώ!

Nazx
09-04-08, 20:02
ρε παιδιά μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό το τροφοδοτικό για να συνδέσω το pc στο αυτοκίνητο?

http://www.123market.gr/product_info.php?cPath=3_18&products_id=36215

και αν ναι γιατί να μην το επιλέξω σε σχέση με ένα m2,m3 τροφοδοτικό?

ευχαριστώ!

Ο KV-300 ειναι ενας καθολικος μετασχηματιστης 300 W. Σχεδιασμενη απο την Watt and Co, αυτη η συσκευη μετασχηματιζει την ηλεκτρικη ταση απο τα 12V του αναπτηρα του αυτοκινητου σας σε ταση 230V.Επιπλεον, ο KV-300 διαθετει συνδεση που ταιριαζει σε ολες σας τις ηλεκτρονικες συσκευες.υτη η συσκευη εχει συστημα θερμικης προστασιας και αυτοματο διακοπτη για αποφυγη των υπερτασεων και των βραχυκυκλωματων.

http://www.123market.gr/images/prod/l_00319001.jpg

Φιλαρακο καλησπερα!
Αυτο ΔΕΝ ειναι τροφοδοτικο! ειναι το γνωστο inverter το το οποιο οπως λεει και το κειμενο πιο πανω μετασχηματιζει τα 12V του αυτοκινητου σε 230V..
Αυτο σημαινει πως θα πρεπει να βαλεις ενα κλασικο τροφοδοτικο υπολογιστη (απο desktop ή laptop αναλογα με το τι Η/Υ θα χρησιμοποιησεις στο αμαξι) για να τροφοδοτησεις το carputer σου...

οποτε εχεις τις εξης αλλαγες στη τροφοδοσια απο τη μπαταρια του αυτ/του σου μεχρι τα σωθικα του Η/Υ: 12V -> 230V -> +12V,+5V,+3.3V,-12V...

Αυτες οι αλλαγες δημιουργουν καποια προβληματα οπως ειναι οι:
- πολυ υψηλες θερμοκρασιες (μεγαλη εκλυση θερμοτητας απο τον inverter λογω του μετασχηματισμου της τασης),
- ασκοπη απωλεια ενεργειας (βλεπε εκλυομενη θερμοτητα) καθως στο αμαξι ηδη εχεις ταση γυρω στα 12V-14V που μπορεις απλα να χρησμοποιησεις με ενα τροφοδοτικο του τυπου ρων Μ2,Μ3, κλπ...
- αγορα προσθετου εξοπλισμου (χρειαζεσαι και το inverter και το κλασικο τροφοδοτικο desktop ή laptop σε αντιθεση με τη χρηση ενος μονο τροφοδοτικου τυπου Μ2 κλπ)
- μεγαλυτερος κινδυνος (αν καποιος μπορει να το χαρακτηρισει ετσι) λογω της μεγαλυτερης διαθεσιμης τασης που υπαρχει στο αμαξι σου.. (δλδ σκεψου οτι εχει ταση 220V-230V στο αμαξι σου, οσο ναναι δεν ειναι και το πιο ασφαλες πραγμα...)

το μοναδικο πλεονεκτημα που μπορω να σκεφτω ειναι καθαρα και μονο ενα:
- μπορεις να χρησιμοποιησεις συσκευες για home use στο αμαξι (υπο την προϋποθεση δεν απαιτουν πολλα watt που ξεπερνουν δλδ το output wattage του inverter)..

Κοινως.... προσπαθησε να βγαλεις απο το μυαλο σου τη λυση inverter! :ohno::ohno:

Φιλικα :)
Θανασης

music_lover
09-04-08, 20:31
σε ευχαριστώ πολύ θανάση :)

πολύτιμες οι πληροφορίες σου.

kovac
09-07-08, 01:44
Φίλε Axaios, τελικά το Μ4 δούλεψε κανονικά με τη μητρική μου!:yahoo::yahoo::yahoo:

Axaios
09-07-08, 09:43
Φίλε Kovac επίσης!:clap2: Είμαστε 2 ευτυχισμένοι κάτοχοι Μ4-ΑΤΧ:yahoo:! Αυτό που ψάχνω τώρα είναι το καλωδιάκι για να το συνδέσω στη USB. Έχει βγει software που μπορείς να το ελέγχεις από το PC. Αν βρω ένα διάγραμμα το κάνω και μόνος μου δλδ.:whistle:

kovac
09-07-08, 11:55
Φίλε Kovac επίσης!:clap2: Είμαστε 2 ευτυχισμένοι κάτοχοι Μ4-ΑΤΧ:yahoo:! Αυτό που ψάχνω τώρα είναι το καλωδιάκι για να το συνδέσω στη USB. Έχει βγει software που μπορείς να το ελέγχεις από το PC. Αν βρω ένα διάγραμμα το κάνω και μόνος μου δλδ.:whistle:

http://www.mp3car.com/vbulletin/power-supplies/120105-everything-you-need-know-about-your-m4-atx.html
:clapping::clapping::up::up::yahoo::yahoo::clap2:: clap2::ecstatic::ecstatic::ecstatic:

Axaios
09-07-08, 11:57
Γαμάτος! Έγραψες!:clap2::yahoo::clap2:

tasos77
19-03-09, 15:45
psaxno gia kalodio gia fujitsu siemens Amilo LI2727 - 20V 3.25A

se kali timi ..., to vrisko se kotsovolo 40,00 euro alla ta 20v ta exei me 3.75 i 4.25 A ...xerei kaneis an einai symvato me to diko mou laptop ????

PCMAd
24-08-09, 22:43
Για σας είμαι νέος αν και έχω γραφτή εδώ και καιρό λόγο μακρόχρονων υποχρεώσεων δεν παρακολουθούσα το θέμα. Αλλά επειδή με ενδιαφέρει θέλω να εγκαταστήσω και αμάξι μου ένα carputer.τα έχω όλα τα υλικά το μόνο που λύπη είναι το τροφοδοτικό. σκεφτόμουνα ένα inverter αλλά τελικά διαβάζοντας το άρθρο αποφάσισα να βάλω από αυτά τα τροφοδοτικά που λέτε που παίρνει ρεύμα από την μπαταρία. Από που μπορώ να αγοράσω?
ευχαριστώ Βαγγέλης.
συγνώμη αν σας κούρασα με την πολυλογία μου.
Ευχαριστώ και τον φύλο Leroy που με βοήθησε πάνω στο θέμα.